Kukuruz 2014

Zena iskoristila priliku lepog vremena i uslikala kukuruz... Za par dana krecem sa spartanjem! ZP 427
17vng2.jpg
29xg851.jpg
5eby2g.jpg
2rh4ps3.jpg
 
Poslednja izmena:
Plamen?Ni slucajno preko 5-og lista.Bubu?Za koju bubu?Nije ni cudo sto smo zatrovani svi kada se tako nekontrolisano koriste pesticidi.Nije dobro koristiti insekticide u svakom prolazu prskalice,pa ima i korisnih insekata.
 
Tek juče posijao ogled dekalba ! Ranije se nije moglo zbog visokog nivoa podzemne vode . Vidjećemo kako se snalaze u ovako kasnoj sjetvi , a nisu mi ni poslali svejedno ništa sa prvim brojem 6 , samo 4 i 5 .Inače imam još 12ak ha kukuruza za sijati ?? Štaću takva godina , biće frke u avgustu a pogotovo u oktobru.
 
Drugari kod mene se pojavali strasna pokorica,kukuruz izaso onde ovde,ostalo se muci,Sta raditi,kolko on realno moze da izdrzi tako,jer mozda padne kisa ovih dana?
Druze i kod mene na par parcela ista situacija. Mislio sam posle sinocne kise da ce zemlja omeksati, ali je i dalje kao beton tvrda. Ne znam sta da radim, da li da podrljam da razbijem pokoricu ili da presejavam?
 
svi parcele posejani 7mi maj
sycora syngenta.treca godina je sejemo po red do sada nema promasaj
2uh1wk8.jpg

kws 3381 prvi put ga sejemo, nicanje fantasticno
xp4rkk.jpg

osijecko 602 prvi put ga sejemo
25u1v07.jpg

isto 602
2d0f3nq.jpg

uzeo sam herbicide ekvip u kombinacija sa monosan tako prskamo 3 godine po red i zadovoljni smo,prskanje ce da bude za 10-15 dana. veliki pozdrav od makedonija
 
Danas sam obišao sve parcele u kojima je kukuruz presejan posle prve poplave. Gajio sam tračak nade da je nešto preživelo i da ne mora sve iz početka. Nažalost, nije tako. Sutra krećem sa oranjem pa šta bude. Biće bar silaže a za ostalo ću se nekako snaći. Mnogi oru i danas, ja nisam hteo. Ni slike ne bih postavljao od tog groblja. Slikaću kad se ponovo oreda, Bože zdravlja.:ppozdrav:
 
Dobio sam danas nesto malo semena belog kukuruza, osmaka. Znate li da li je kasno sad da se poseje? Da li moze da stigne da uzri, da bih imao za proju i da mi ostane nesto semena za sledecu godinu?
 
Zorane puna podrska i tebi i svoj unesrecenoj braci. Da sam ja neka vlast ja bih 20% od prodaje zitarica odbijao za pomoc poplavljenima, tu naravno podrazumevam i moje skromne povrsine pod istim. Naravno pod uslovom da pare zavrse na pravom mestu.
 
Danas sam obišao sve parcele u kojima je kukuruz presejan posle prve poplave. Gajio sam tračak nade da je nešto preživelo i da ne mora sve iz početka. Nažalost, nije tako. Sutra krećem sa oranjem pa šta bude. Biće bar silaže a za ostalo ću se nekako snaći. Mnogi oru i danas, ja nisam hteo. Ni slike ne bih postavljao od tog groblja. Slikaću kad se ponovo oreda, Bože zdravlja.:ppozdrav:
Glavu gore Kostoviću, biće sunca i za tebe....

- - - - - - - - - -

Dobio sam danas nesto malo semena belog kukuruza, osmaka. Znate li da li je kasno sad da se poseje? Da li moze da stigne da uzri, da bih imao za proju i da mi ostane nesto semena za sledecu godinu?
Koliko znam ta vrsta domaćeg kukuruza je u rangu sa fao grupom 400 ili 500. I imaju rani porast i vrlo brzo stižu. Samo hoće na vetrovima da polegaju. Ali ne brini stižu za proju.
 
Zorane zašto orete ? Evo ja danas pripremio 5ha za kukuruz koji je bio poplavljen , naizgled je strašna kora , ali dobar sjetvospremač pustiti dublje i da vidiš .
 
Ma samo spremac i gas!!!! Nema potrebe za oranjem.. Ovih dana i ja spremam za presejavanje nekih niva i spremac tu zavrsava posao kod mene... :ppozdrav:

jedino ako je bas utabana zemlja???? :sta:
 
Probao je komšija danas sa spremačem. Ostaju jedva vidljivi tragovi. Zemlja je kao beton. Ima parcela na kojima je odnešen čitav oranični sloj. U pojedinim njivama je nivo vode bio i do dva metra pa je sva ta težina ostavila posledice. Ni oranje ne ide baš lako.
 
Sve zavisi kako je, ako moze tanjiraca ili setvospremac, naravno da je bolje nego plug jer ce se lakse pripremiti.Mada i poplava zna da itekako sabije zemlju, naime ako na kvadrat zemljista imamo 1 metar vode, to je pritisak od cele jedne tone na kvadratni metar zemljista.
 
Nema veze što je utabana , danas sam spremo beton i ide solidno , jedino ako je odnesena zemlja do dubine oranja , a ima i toga onda je problem . Ovde kod nas , najveći problem koji se dešava je ako je bujica donijela šljunak na njivu pa prvo treba pokupiti i odvesti stotine kubika šljunka sa njive pa tek onda raditi , a ima i toga .
 
Kod nas u brdima ima gde je celo kamenje valjala na njive, tu nazalost ovog proleca nece vise biti setve.
 
Da , ili kad ti ostane na sred njive dva stabla koje ni jedan traktor u selu nemože da odvuče , a puna su šljunka pa se nemogu ni rezati , šta onda ? Priroda je prejaka i nemilosrdna bila .
 
Nazad
Vrh