Kukuruz 2014

Zombi imas LIKE::super:: za nevidjen trud! Cesto mi prolazi kroz glavu koji smo mi :sjasi:, mucimo se ko budale a nismo ni svesni toga dok ne daj Boze nas ne zadesi neki maler u nekom gadnom smislu pa tek onda nam se podignu roletne i gledamo "mozda" drugacije na sve.
 
Drugari kod mene se pojavali strasna pokorica,kukuruz izaso onde ovde,ostalo se muci,Sta raditi,kolko on realno moze da izdrzi tako,jer mozda padne kisa ovih dana?
 
NS 5051, jutros ošpartan drugi put. Korova nema, korekcije posle nicanja nisu radjene.
zvu6mu.jpg

rvhy6g.jpg
 
Sejan je na 23,5 cm

Nije tu bitan razmak izmedju kultiviranja nesto preterano, posle onih prvih majskih kisa sam spartao i sada posle ovih zadnjih. Efekat je razbijanje pokorice , poboljsana razmena gasova i unistavanje zaostalog korova.
 
Završena kultivacija za ovu godinu, evo par slika

Parcela od 0.9ha, BC Klipan

jrbexu.jpg


Parcela od 0.5ha, BC Klipan. Na desnoj strani je susjedna parcela gdje je posijan KWS Karmes ali je, kao što se vidi, agrotehnika bila na "nivou"

212ijc8.jpg


2ztdhl0.jpg


Ovo je mala parcela od 0.25ha, tu mi je krompir, luk, pasulj, kukuruz kokičar i šećerac a ostatak je BC Klipan. Njega sam zagrnuo sa mojim drevnim Simar motokultivatorom (star je 49 godina), prije zagrtanja smo ručno bacili KAN.

10wkzr5.jpg


sebwp1.jpg
 
Ako sada presejem jednu njivu sa Fao 600 grupom da li ce taj kukuruz stici da se silira??? Ostalo mi je seme pa reko da ne kupujem sad ponovo neki rani hibrid kad svejedno treba mi za silazu...

Da li da posejem tu Fao 600 grupu??? :sta: I tako ga voda unistila pa da se ne zafrknem i ja sa tim.!!!!
 
Nije samo Klipan, ima i Pajdaša jedna parcela od pola hektara, imaš slike na prethodnoj strani. Mislio sam da sijem ZP ali iz revolta nisam htio da uzmem sjeme, digli cijenu za gotovo 15 eura po vrećici. BC je ponudio korektnu cijenu, zaštitu (insekticid), čuo sam dobra iskustva pa ajd da i to probam. NS i AS više ne sijem jer sam imao jako loša iskustva, sa NS sam imao jalov kukuruz (6010) i žalio sam se preko zastupnika no bez rezultata, pravili se ludi a kukuruz bio 60% jalov, kod AS je problem bio drastično opadajući kvalitet sjemena u toku tri godina dok sam ga sijao a havariju sa AS54 da i ne spominjem. Pioneer sam isto probao (N01, B23, Florencia) i jedino je ovaj zadnji bio savršen za silažu, ostalo ništa posebno, KWS je ovdje preko svake mjere skup a u mom kraju se nije nešto pokazao. Ove godine isprobavam BC pa ćemo da vidimo na jesen kako će se pokazati. Za sada sam veoma zadovoljan, posebno je zanimljivo kako je otporan na višak vlage. Prošle godine sam sijao ZP606 i na svim mjestima gdje imam previše vlage kukuruz je bio nikakav, BC je ove godine na istim mjestima savršen iako je isto prevlažno, klijanje kod BC mi je bolje nego kod ZP, početni porast je nešto slabiji no kasnije je počeo da raste i razvija se kao lud i prestigao je sve druge kukuruze. Agrotehnika je identična svake godine, sve što sijem uvijek dobija istu dozu djubriva, oranje, pripremu, prskanje, kultivaciju...Sve svemu, sa BC sa, do sada veoma zadovoljan, posebno moram da istaknem kvalitet sjemena koje je bilo izvanredno kalibrisano, bez loma, prašine i oštećenja.
 
Da li postoji opasnost da u njivama u kojima nema korova trenutno posle spartanja krenu da nicu ??
 
Zavisi sa čim si prskao, dali sa zemljišnim ili folijarnim herbicidima, dali je zemlja jako ili slabo zakorovljena, nomalno da će da niče posle špartanja ali tek za 10-15 dana a tad će kukuruz biti poprilično velik tako da ta sitna trava će biti poklopljena veličinom kukuruza i neće imati dosta svetlosti za napredak jedino ako je kukuruz redak ili loš sklop onda može da bude problema.
 
Zavisi sa čim si prskao, dali sa zemljišnim ili folijarnim herbicidima, dali je zemlja jako ili slabo zakorovljena, nomalno da će da niče posle špartanja ali tek za 10-15 dana a tad će kukuruz biti poprilično velik tako da ta sitna trava će biti poklopljena veličinom kukuruza i neće imati dosta svetlosti za napredak jedino ako je kukuruz redak ili loš sklop onda može da bude problema.

Prskano je pre nicanja Acethlor+Terbis i u 3 listu Maton+Nikon. Samo 2 parcele su blago zakorovljene, jedna ima dosta divljeg sirka, a druga ima od svega pomolo tu je bila livada. Planirao sam spartanje za jedno 10 dana i to bi bilo to cekamo berbu
 
Imam par hektara sa, da kažem, šarenolikim kukuruzom. Danas otisao da ga prskam i ima 4-6 lista a debljina stabljike mu varira od da kažem debljine prsta do debljine, pa malo deblji od čačkalice. I taj tanak je sa tri četiri lista a ima dosta strukova sa pozutelim liscem ( par listova do zemlje). Da li je to posledica kiša, pa se lišće zspljeskalo ili...? Hoće li se izvući, i hoće li biti sta od njega ja stvarno je znam...?
adenumy9.jpg
aja5u4yg.jpg
 
Moj sejan 10.4 , uhvatio koru, ne mrda kukuruz, tek ako ima 4-5 lista. gledam danas drug sejao oko 10 maja kukuruz isto kao moj, cak i bolji sklop i nekkako veseliji kukuruz. moj mali , zut, cak i ima crvenilo( ali citao sma da je to karakteristicno za pionir b 23). vise nisam pametan
 
Nazad
Vrh