Kukuruz 2014

Danas presejavao jednu parcelu... Prosao sam jednom drljacom samo ali nisam unistio sav kukuruz koji je ostao posle poplave...

da li ce ga unistiti preparat za prskanje pre nicanja??? Ili da ubacim Total??? Njiva je IZUZETNO cista i nema ni travke jedne samo malo Kukuruza koji je ostao... Sta mislite koliko totala bi ga unistilo sa preparatima za prskanje pre nicanja??? Ne bi da ulazem previse u Total samo zbog tog kukuruza koji je ostao jer druge trave nema...

Hoce li biti Dovoljno 2-3l totala ili mora vise???
Dovoljno je 2l totala.
 
Mozda mozes i sa nekim preparatom za uskolisne korove(kletoks,fargo...)ali neznam da li ce mozda novom kukuruzu da smeta,nikad to nisam radio,mada smo prosle godine posle grada presevali suncokret i sejali kukuruz gde je prethodno suncokret bio tretiran sa Fjuzilendom.Kukuruz se normalno razvijao iako u uputstvu za primenu fjuzilenda pise da se nesme sejati kukuruz posle njega.Mi smo sejali na svoju odgovornost i bilo je ok.
 
Evo danas obisao neke parcele koje su me interesovale pa da okacim slike
Prvo manja parcela radjena psenica samo s gruberom 3 puta,u prolece je bilo svakojakih korova takodje jos 3 x radjeno spremacem,i onda oprskano na crno i rezultat je vise nego odlican,zao mi je sto nisam slikao pre setve.
260520141975.jpg

260520141974.jpg

Ovo je druga njiva 50m dalje,malo veca isti dan setva no ovo je orano,takodje na crno hemija radjena,i pre neki dan uradjena korekcija sa pola doze za sirak,no mozda ce trebati i drugu dozu od nedelje ako ga ne ubije a kukuruz ne preraste mada ne bi trebao jer je ovo zadnje sejano.
260520141977.jpg
 
Jel nije taj ZP malo zakasneo u zemlju.Mozda je bolje da si sadio nesto do 500.I ja sam razmisljam na mesto gde je bila basta sta da sadim nema tu puno pola jutra ali od baste definitivno nema nista a i da ima bilo je pod vodom i nebih rizikovao nikako.
 
Monsoon resava sa 1l/ha kad su mali korovi i kad palamida nije vislja od 5-7cm. Takodje sa 1l/ha sirak ako ima iz rizoma bukvalno samo ce malo da zastane i da nastavi punom snagom. Gde je preusev psenica koja je odradjena totalom u "korektnoj" dozi i reseni su visegodisnji korovi, 1l/ha kad se uhvati momenat (4-5 lista kukuruz) moze da odradi posao. Na parcelama gde je monokultura kukuruza (gde u vecini slucajeva bude sirka iz rizoma) ili gde je preusev soja gde nisu najsretnije resene amrozija i palamida, nema sanse sa 1l/ha uraditi dobro. Narocito posle ovih kisa gde ce se javiti jos jedno nicanja korova...

Meni se dobro pokazalo u 3-4 peru sa Matonom u maloj dozi malo zabuniti i posle toga u 5-6-7 listu nesto od ovih vec nabiorjanih preparata iz Syngenta ili Bayer firme. Parcele koju sira porodica obradjuje godinama (30+) je tretirana samo sa 0.5l/ha Plamena i cista je potpuno. Poenta je u visegodisnjem kvalitetnom pristupu resavanju korova kao i u stalnoj rotaciji useva, gde se ja ne secam slucaja da je isti usev sejan 2x za redom.:cao:
 
Sto kaze Sojic,pa to sam i kazo:osmeh:

- - - - - - - - - -

Jel nije taj ZP malo zakasneo u zemlju.Mozda je bolje da si sadio nesto do 500.I ja sam razmisljam na mesto gde je bila basta sta da sadim nema tu puno pola jutra ali od baste definitivno nema nista a i da ima bilo je pod vodom i nebih rizikovao nikako.
Nemam za bolje,to se daje na veresiju,seju ga svi,ustvari vecina preseva,posle ovog nevremena sto nas sad snadje mislim da cu i ja morati presevati,a ostali ce morati opet,po treci put.
 
Jel` sejao neko kukuruz krajem maja i pocetkom juna,ako jeste kakva su iskustva. Ja imam da presejem parcele koje su bile pod vodom planiram hibride 200 i 300 grupe pa me zanima ima li nesto od toga, osim dodatnog troska.
 
Nazad
Vrh