Kukuruz 2014

Зомби зар данас на Благовијести?Доста људи познајем,комшија друге вере које не раде на Благовијести и Прокопов дан...Чак сам неки дан био са човеком који стриктно прати кад су православне Благовијести и после тога почиње сјетву,никад пре.
 
A vi iz Drzave Republike Srpske postujete praznike drugih vera iz BiH.Iyvinte za of.
Yombi jesi li svo to djubrivo bacio po ha ili ?
 
Не знам за друге,што се мене тиче ја,ДА,идем у госте за Бајрам и не радим апсулутно ништа...Као што код мене долазе за славу.Не видим у чему је проблем,навео сам нека народна веровања која сви народи овде прате...Тј неки од њих...Јесте да је :off_topic:
 
Zombi da nije zdravo mlogo 12 meteri po hekrtu ?

Oduvijek tako djubrimo, imam samo 3.5 hektara pod kukuruzom tako da mi je to jedini način da dobijem dobar urod kukuruza+silažu.

Зомби зар данас на Благовијести?Доста људи познајем,комшија друге вере које не раде на Благовијести и Прокопов дан...Чак сам неки дан био са човеком који стриктно прати кад су православне Благовијести и после тога почиње сјетву,никад пре.

Znam i do sada smo to uvijek izbjegavali ali nisam smio da ostavim tek uzoranu njivu. Juče sam se nadao kiši cijeli dan, čak noću sam izlazio nekoliko puta napolje i gledao u nebo ali bilo je nažalost vedro. Jutros počela neka kiša ali samo par minuta, nije ni prašinu pokupila kako treba. Dok smo završili sjetvu zemlja se već sasvim prosušila, za valjkom su se vijorili oblaci prašine. Zrno je ipak došlo u vlažniji sloj dole samo zahvaljujući tome što je radjeno bez odmora. mada mu opet neće biti baš lako sa nicanjem ako ne bude kiše u srijedu.
 
A vi iz Drzave Republike Srpske postujete praznike drugih vera iz BiH.Iyvinte za of.
Yombi jesi li svo to djubrivo bacio po ha ili ?

Prije obrade spremačem bacili smo 400kg/ha Urea, otac je rasipao djubrivo sa IMT 539 a ja sam odmah za njim išao sa sjetvospremačem sa Zetorom. U toku sjetve smo bacili još 400kg/ha 3x16 sa sijačiom, stara mehanička OLT taj posao savršeno odradjuje jer sam joj modifikovao ulagače tako da se više ne zaglavljuju, otac je sijao sa 539 a ja sam nosio djubrivo i sjeme sa Zetorom u korpi i pazio na sjetvu (čitaj "jahao" na sijačici). Kao što sam rekao, nemam mnogo zemlje tako da moram dosta da uložim u vještak kako bih imao dobar urod. Ako gledam neki prosjek, ja sa 3.5ha od čega obično pola hektara ode u silažu (nekad i malo više, zavisno od toga koliko stoke imam) imam više kukuruza nego komšije sa 5 ili 6 hektara koji bace manje vještaka. Zemljište održavam "živim" tako što svake godine jedna od parcela dobija mnogo stajnjaka (sve je u 5 parcela) a počinjem ozbiljno da razmišljam da uvedem praksu zaoravanja kukuruzovine (modifikovao sam plug, probaću da tanjiram prije oranja; valjda će ići) a takodje i zelenog djubrenja (razmišljam da nakon berbe kukuruza razbacam obični okrunjen kukuruz sa rasipačem za vještak, predjem tanjiračom i ostavim tako da raste koliko može do prvih mrazeva a potom sve to zaorem, zato sam i prešao na malo manji FAO da bih ranije brao) kako bih unio što je više moguće organske materije u zemlju. Jako me brinu promjene u zemljištu koje sam primijetio tako da moram nešto da učinim u vezi sa tim.
 
.Јеси је и данас узорао?

Ne, uzorana je juče jer sam se nadao kiši a to bi mi taman dalo vrijeme da danas odmaram i da malo omekša zemljište. Nije orano 7 godina tako je je bilo ekstremno teško odraditi to, Zetor je zbog utabanosti i velike količine mase (maslačak+engleski ljulj+malo lucerke+mnogo drugog korova) dosta proklizavao, plug me zezao jer dugo nisam mogao da ga zbog preko svake mjere tvrde zemlje naštimam da ore kako treba...ma užas živi, ne mogu da oprostim sebi što je nisam uzorao jesenas. Lucerka je bila odlično krenula u jesen i mislio da da skinem prvi otkos ali eto, to mi se obilo o glavu. Napatili smo se ja i otac oko pola hektara nenormalno.
 
Кристал везано је за сетву куркуза,код нас је такав обичај и по томе се гледа за сетву,зашто правити проблем кад га нема:sta:Ако нешто није код вас тако,не значи да нема другде.
Зомби јеси размишљао о суданској трави па да заореш,да поправиш земљиште.?Иначе пошто знам каква је код тебе земља имам родбину у Трнови,ипак би најбоље стајњак легао ту,само је проблем број говеда.

- - - - - - - - - -

Putine bez mesanja komunizma,narodnih verovanja i sl stvari u strucnim temama!!
Ок нећемо више.
 
Prskam na zeleno kada kukuruz ima 8 lista i pirevina za koji dan pobeli i treba joj dug period da se oporavi,mozda je u split aplikaciji uspesnije nisam probao.

Za taj laudis sam prvi put cuo , a jel treba mesati sa , nekim za sirokolisne i dali laudis bije divlji sirak? Na kraju koliko to kosta , koliko mi treba za 60 ari ( koliko vode , koliko laudisa i koliko para na kraju). Unapred se zahvaljujem, ali stvarno.
 
Laudis suzbija samo sirokolisne korove, i muhar iz semena dok je mali.
Sirak od njega skroz pobeli, bude beo kao mleko ali posle 10-tak dana se oporavi i nastavi da raste normalno. Tako da treba dodavati jos herbicid za suzbijanje sirka iz rizoma, recimo Equip. Po meni dosta skupa kombinacija....
 
@Caco..malo da te ispravim, iako si točno rekao da treba dodati Equip..ali..ne u punoj dozi, već pola-pola, npr. na hektar ide litra Ladisa i litra Equipa, i tada sprži sve osim kukuruza.
2.gif
 
Nazad
Vrh