Kukuruz 2014

Posejano juce i danas ukupno 15 kj, sutra pauza, zbog crvenog slova, pa u utorak nastavak.
 
Jeste,bila je greska do mene oko onih slika.
Nisam jos podvukao crtu,ali nekih 50kj i jace je uradjeno za sad,da ne ureknem bez kvarova.
Sejano na gustinu od 19.5-27cm,sejan ZP,NS,AS i Pioneer.
Sejanje demo ogleda ZP hibrida sa 6 hibrida.
imag0239.jpg

ZP 427 :
imag0241.jpg

Sejanje velikog ogleda 13 hibrida:
imag0244.jpg

ZP 434 posejan pre nedelju dana :
imag0248.jpg

Danasnja akcija taman kad sam trebao kuci ajd kod komsije u ispomoc 6kj za 2h i 30-40min opustene setve 1BH na 1600-1700 obrtaja,s obzirom da je spic i da smo prvo posejali 3 kruga okolo i pravac sam nekako izvukao:
imag0251.jpg
 
Ta tabela je radjena na malom uzorku,al nema veze.
Prica nam jedan profesor koji je radio u Nemackoj na priznavanju hibrida kukuruza.
Ako je strani hibrid bolji od domaceg standarda do 10% daje preporuku da seje domaci,ako je strani bolji 10-15% ostavlja se na volju proizvodjacu,a tek ako je 15% bolji od standarda daje preporuku da se seje strani.


AS se lepo pokazao,par ljudi ga seje i nemaju nikakve zamerke,samo reci hvale. Jednom je ozbiljnom proizvodjacu on potisnuo Pionir.

Vidi, tabelu nisam ja sastvio nego savetodavna sluzba.
Radjena na malom uzorku?!? Ako pogledas prvi red tabele mozes videti da je povrsina 6500-10000ha.Rezultati nisu procene,nego stvarni podaci iz kombinata u opstini.E sad, nasa opstina je tolika.
A to sto tebi na faxu neki pametni profesori pricaju bajke, od toga se u stvarnom zivotu ne zivi.
2007.godine su mi ns 444 i 640 dali prinos ravno 0.00 kg i po kj i po ha, a strani(Pioneer) 2300 kg po kj, onda ti proceni koliko je strani hibrid premasio domaceg,i dal ja "seljak bez fakultetskog obrazovanja" treba da razmisljam koji cu da sijem,ili bi ipak trebao da potrazim savet profesora.
 
Poslednja izmena:
@Krstic
Ne skida Laudis popanac. Kao sto kaze Zeljko samo ga izbeli ali se brzo oporavi. Probao sam i sa maks dozom pa ga opet nije suzbio. Vise zaustavi sirak iz rizoma i zubacu nego popanac.
@Zeljko
Monsun je los protiv palamide.

Nema idealno resenje.
 
Taj poponac je bar za mene najveća enigma . prošle godine sam ga jednostavno na kraju pustio na nekim mjestima . Popeo se na kukuruz u nekim dijelovia parcele , al na sreću izgleda da nije uticao na prinos .
 
Poponac je dosadna a nimalo naivna trava,postoje dve vrste kod mene,jedna se penje uz kukuruz jedna ide po zemlji,nisam siguran sta ih dobro ubija,znam da hoce esteron i maton,napravi im pometnju ali dogodine ponovo izbijaju,skupi preparati slabo reaguju na poponac,Monson hoce ubija je 100% prosle godine sam probao,Laudis prilicno dobro zaustavlja pirevinu i to sam probao.Talisman u jacoj dozi hoce da poremeti poponac ali treba da se doda Bonaca to je do setstog lista,meni je problem sto poponac izadje kasnije pa napravi problem.
 
Vidi, tabelu nisam ja sastvio nego savetodavna sluzba.
Radjena na malom uzorku?!? Ako pogledas prvi red tabele mozes videti da je povrsina 6500-10000ha.Rezultati nisu procene,nego stvarni podaci iz kombinata u opstini.E sad, nasa opstina je tolika.
A to sto tebi na faxu neki pametni profesori pricaju bajke, od toga se u stvarnom zivotu ne zivi.
2007.godine su mi ns 444 i 640 dali prinos ravno 0.00 kg i po kj i po ha, a strani(Pioneer) 2300 kg po kj, onda ti proceni koliko je strani hibrid premasio domaceg,i dal ja "seljak bez fakultetskog obrazovanja" treba da razmisljam koji cu da sijem,ili bi ipak trebao da potrazim savet profesora.
Nisam ni rekao da ste Vi nesto montirali tu tabelu.
Bajke mi niko ne prica,koliko provedem na fakultetu toliko provedem u ataru,tako da znam kakvo je stanje.
Ako cemo o hibridima mogli bi do sutra,kod mene ko kod je sejao Dekalb prestao je posle prethodne 2 susne godine,ne kazem da je on svugde los,vidim neki se u njega kunu i verovatno opravdano,jedan jak domacin (100+ kj) je sejao par puta uporedno AS i Pioneer,pa je AS pobedio Pioneera.
Za hibride nema generalnog saveta i generalno najboljeg,svako treba da seje ono sto njemu najvise odgovara (po agrotehnici,planiranom prinosu,faktoru rizika itd itd).
 
Kod mene u kraju stariji ljudi josuvek seju stare hibride 640,704,677 nemaju poverenja u novije i strane hibride.ja sam za to da se proba novije i naravno i strani hibrid,definitivno su vreme i godine pregazile nase starije hibride,licno sam se uverio,prosle godine imao sam na jednoj parceli mojoj najboljoj 677 i drzao se dobro dok nije ugrejalo dobro a onda je propao nacisto,imalo je sta da se obere ali nije kvalitet zrna zadovoljavajuci isto tako i 640 nemoze da podnese susu imao sam ga u paru sa Sycorom ovaj drugi je imao klip i zrna a ovaj vecinom bez zrna.Noviji hibridi Zp su odlicni ali nije svaka njiva ista ljudi rade razlicito,jedan dan razlike u setvi moze da bitno da utice na prinos,svaki detalj je vazan a hibridi se testiraju na istoj parceli sa istim idealnim ili losim uslovima,svaka fao grupa je prica za sebe i sve zavisi od vremenskih uslova,ponekad raniji hibrid bude bolji od kasnijeg ali to je zbog padavina a ne zbog samog hibrida.ove godine sam psejao Kermes i Konsens videcu sta ce biti za sada nije dobro jer nema kise,secam se kada je dosao kws na nase trziste svi su mislili da ce Kermes radjati 15t po hektaru bez ikakvih uslova pa su se kasnije razocarali,zato nikada netreba odustajati jer godine su ekstremne nema tog hibrida koji ce izdrzati 40C u fazi metlicenja a da nema posledica,2007 sam imao kermes i klimt prinos je bio ravan katastrofi nesmem ni da razmislajm o tome ali i ostali nisu bolje prosli ali zato 2009 bilo je preko 11t zrna sto je za moj kraj idealno tada je moj rodjak imao NS6010 i isto je imao odlican prinos ali godina je najvaznija pod uslovom da se sve uradi po standardu.puno srece svima u ovoj novoj sezoni.
 
ljudi sejao bi za silazu na razmak od 27 a bacio sam 2 kila 3 16 tice i . 3 ureju po ar .sad ja vas pitam al nije to retko? na 27 cm za tu kolicinu djubriva
 
Zavisi koji hibrid sadis, ali za silazu ide 5-10% gusce od preporučenog broja zrna za odredjeni hibrid, ja prošle godine sadio AS 160 na 21, ali njihov predstavnik kad je dosao kaže da sam trebao na 24,7... To je za AS 160, a ti ako ne sadis silazni hibrid moraćeš gusce da bi bila tanja stabljika i manje lignina.
 
cu sadim mikado i 640 negde do 80 ara.nisam nikad sejao za silzu nesmem vise.neznam kako cu prodjem na dalje kvarenje i dal ce jedu .
 
Moj ti je savet da 640 zamenis sa 6030, bar kod mene se odlicno pokazao prosle godine, a vidim i da drugi imaju pozitivna iskustva.
 
За мене 640 не постоји већ 6 године и ником га не бих препоручио, застарео је, треба прећи на новије хибриде дају боље приносе.
 
Poponac je dosadna a nimalo naivna trava,postoje dve vrste kod mene,jedna se penje uz kukuruz jedna ide po zemlji,nisam siguran sta ih dobro ubija,znam da hoce esteron i maton,napravi im pometnju ali dogodine ponovo izbijaju,skupi preparati slabo reaguju na poponac,Monson hoce ubija je 100% prosle godine sam probao,Laudis prilicno dobro zaustavlja pirevinu i to sam probao.Talisman u jacoj dozi hoce da poremeti poponac ali treba da se doda Bonaca to je do setstog lista,meni je problem sto poponac izadje kasnije pa napravi problem.

Molim te pomenuo si Laudis da zaustavlja pirevinu. Jel to prskas kukuruz na zeleno?
 
Ove godine posejao 100% NS. 6030 za branje na 24,5 cm, a za vrsaj 4051 5051 na 22,5. Njiva sto je posejana 2.4 juce gledao seme NS-a pustio klicu 2cm.
Seme NS-a kod nas 3100 SJ, tj duplo jeftinije od Dekalba. Mislim da ne moze biti duplo losije. uostalom jesen ce sve da pokaze.
 
Danas zavrsena sjetva kukuruza za ovu godinu, uzorao sam poslednju parcelu na kojoj je bilo lucerište i zaorao i travu jer nije bila nizašta (99% maslačak) tako da je na toj parceli odradjeno zeleno djubrenje . Mase je bilo jako mnogo tako da je bilo stvarno teško zaorati i spremiti posle, radili su i sjetvospremač i tanjirača. Danas posijano, povaljano i odmah poprskano. Na ovoj parceli sam posijao BC Pajdaš (FAO 490) a na ostalim BC Klipan (FAO 550) -on je sijan 01.04. i za dan-dva će izaći na površinu, klijanje mu je zaista za svaku pohvalu. Bačeno je 400kg Urea (ruska) pred spremanje i 400 kg 3x16 (ruska) u sjetvi sa sijačicom, u kultivaciji će dobiti i oko 350-400kg KAN (Lukavac), sve po hektaru naravno, eventualno neka prihrana preko lista ako bude kasnije potrebna. Sjetva je vršena na 6cm dubine i 21-22cm razmaka.
 
Nazad
Vrh