Kukuruz 2014

Kod mene ove godine na listi je 14 hibrida od 4 semenske kuce.50% kolicine semena pripada pioniru.
 
Ljudi jel neko kupio ZP 606 . 600 ?? Ovde ih nema nigde a ni u Zemunu ,zvali smo . Od nekoliko vrsta ti su se pokazali kod mene njbolje prosle godine.
 
Danas sam bas obisao tu parcelu sa namerom da vidim kakva je i vidim da je Kupina posla polako nije da ne ali nije u velikom broju dal da sacekam jos malo i da prskam pre nicanja sa Totalom i ostalim herbicidima...
Idem 2+2l pre nicanja i neznam koliko totala da ubacim da sredi tu Kupinu sta mislite koliko L ce da bude dovoljno????

Sad ponovo da predjem spremacem nista necu postici za neki dan isto!!!!!!!! Da li ce da resi problem 3-4L Totala da sredi ovu sto iznikla ili moram da idem vise totala zajedno sa Hemijom pre nicanja????

Ja prosle godine prskao totalom parcelu zakorovljenu sa divljom kupinom 7l po 1kj i nije pomoglo (predprosle 4l-kj), eto je opet.....
 
Divlja kupina se tesko suzbija cak i totalni preparati moraju ici u jakim dozama, a to je vise od 6 litara.
 
Misliš li da bude gubitaka ako kiša ne padne ubrzo . Što ti je to bolje nego prije spremanja to je par dana razlike a ipak se prekrije zemljom? Pred kišu ok , al ako ne padne sigurno nešto ispari.

Što se tiče divlje kupine na neobradjenim površinama ili sl najveća efikasnost u prskanju totalom je u avgustu i sept kad ožilavi , tada su (čudno al istinito) potrebne i malo manje doze .
Dobar ti je program , neće biti problema za pšenicu kasnije , ali ako buja divlja kupina (crna , ne crvena jagoda) znači da je zemlja kisela pa tu treba ići sa manjom dozom acetohlora i obavezno acetohlor plus.
 
Evo da vam ja dam savjet za divlju kupinu. Prskanje sad prije sjetve totalom nema svrhe. Jedini način je prskanje totalom kad kupina ima veliku lisnu masu, te ne dirati (oranje,tanjiranje) najmanje dva mjeseca, dok korijen ne upije herbicid. Tada dolazi do sušenje cjele kupine s podzemnim djelom.
 
Par slika sa setve. NS 4051 i PIonir V52 na 21,5 cm NS 5051 na 23,5 cm i NS 6102 na 25,5 cm
jtmgis.jpg

2ds2li.jpg

nml2e8.jpg

az8k7d.jpg
 
Nedaj Bože presevanja ali u normalnim uslovima gotovo što se mene tiče sa setvom kukuruza za ovu godinu.
 
Ja prosle godine prskao totalom parcelu zakorovljenu sa divljom kupinom 7l po 1kj i nije pomoglo (predprosle 4l-kj), eto je opet.....

Divlja kupina u kukuruzu je jedino trajno rešenje sa fluroxipirom (Bonaca,Starane,Tomigan) 0.8l/ha kada je kukuruz 3-6 lista,ja tu stavim još 0.5l/ha dikambe (Banvel,Plamen,...) I širokolisno je ENDE
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh