Kukuruz 2014

Eto kod mene je izuzetak u selu pionir se seje godinama... i ima veliku povrsinu,cak proizvodjaci sa 1 ili 2 Ha seju pionir!
Evo ga i moj izbor za ovu godinu
IMG_0309.jpg
 
Poslednja izmena:
Zavrsena setva kukuruza za neki 30kj sad smo stigli kuci 3 dana smo sejali a kws3381 na 22cm od pionira b23 na 26 cm a46 isto na 26 florenciu na 24cm a ns 640 ultra na 26cm a pioner f38 na 22cm pa cemo da vidimo
 
Meni je Pionir 100% zastupljen, danas poceli da sejemo, uradili oko 10 kj i prekinula nas dobrodosla kisa. Sejan je F38 na 21 cm.
 
Ja uzeo za probu pionir pr34b23, jedva sam i njega nasao, kako se pokazao ovaj hibrid? kod mene se seje uglavnom ns 640 ili 444.
 
I kod mene je setva Kukuruza u toku sejemo 3 sorte.. Pionira,Ns i Zp...

Prosle godine sam uzeo u zakup jednu parcel koja je bila pod psenicom prosle godine (nisam je ja radio i uzeo kasno da radim pa nisam ni mogao da je prskam Totalom u strnjiste) i znam da sam prilikom oranja imao problema sa Divljom Kupinom tesko se zaoravalo i gusio je plug koliko je bilo te Divlje Kupine!!!

E ja sam sad tu parcelu spremio za Kukuruz i treba da je posejem ali me malo strah jer nikad nisam imao bas tako zakorovljenu njivu za Kukuruz!!! Plasim se da ta Divlja Kupina ne savlada Kukuruz zacas???

Neznam cime bi mogao da je prskam odmah posle setve a da deluje na tu Divlju kupinu a kasnije da je prskam i preko lista isto protiv nje???

Svaki savet je dobrodosao...:ppozdrav:
 
Evo jedna interesantna tabela o zastupljenosti semenskih kuca na poljoprivrednim imanjima(kombinati) u opstini Backa Topola.Podaci preuzeti od pss B.Topola.

zastupljenost-hibrida-po.gif
 
Ta tabela je radjena na malom uzorku,al nema veze.
Prica nam jedan profesor koji je radio u Nemackoj na priznavanju hibrida kukuruza.
Ako je strani hibrid bolji od domaceg standarda do 10% daje preporuku da seje domaci,ako je strani bolji 10-15% ostavlja se na volju proizvodjacu,a tek ako je 15% bolji od standarda daje preporuku da se seje strani.


AS se lepo pokazao,par ljudi ga seje i nemaju nikakve zamerke,samo reci hvale. Jednom je ozbiljnom proizvodjacu on potisnuo Pionir.
 
Danas zavrsena setva i kukuruza i suncokreta, isprskano posle setve a pre nicanja i pade kisa. Dosta od mene.
 
Ćira 92 kupinu u kukuruzu nemožeš spriječiti prskanjem prije nicanja , ali post-em dobro rješava Starane , (od 3-6 lista kukuruza) . Ako je bude žive prije nicanja kukuruza stavi total.
 
Ne seje se soja kod nas, njivu sam prosle god uzeo u zakup, bila je detelina , pa posle livada, i tako mozda 10 god . na jesen isprskana glifosavom(7l na h), lepo podgorela i onda oranje, ali vidim da ponovo izbija, a ima je kao da svezana u mrezu, jedva sam preorao tu njivu sa 539, bilo je mucenje:haha:, i za njega i za mene.
 
Ćiro, ta divlja kupina, tj. ostruga je strašna, ja imam velikih problema sa njom. Nju rešava totalitarni :osmeh: herbicid, ali ne znam čime da prskaš kad nikne kukuruz. Ako se pojavi u njemu, nagrabao si. Najefikasnije je iščupati iz korena, oranjem ako možeš. Ja imam obode njiva koje svake godine prskam, te kupine se povuku, ali opet dogodine se pojave i pletu mrežu. :osmeh:
Mislim da bi mogao odmah nakon setve totalom, neće biti kukuruzu ništa.
 
Ćira 92 kupinu u kukuruzu nemožeš spriječiti prskanjem prije nicanja , ali post-em dobro rješava Starane , (od 3-6 lista kukuruza) . Ako je bude žive prije nicanja kukuruza stavi total.

Danas sam bas obisao tu parcelu sa namerom da vidim kakva je i vidim da je Kupina posla polako nije da ne ali nije u velikom broju dal da sacekam jos malo i da prskam pre nicanja sa Totalom i ostalim herbicidima...
Idem 2+2l pre nicanja i neznam koliko totala da ubacim da sredi tu Kupinu sta mislite koliko L ce da bude dovoljno????

Sad ponovo da predjem spremacem nista necu postici za neki dan isto!!!!!!!! Da li ce da resi problem 3-4L Totala da sredi ovu sto iznikla ili moram da idem vise totala zajedno sa Hemijom pre nicanja????
 
AKo ideš više od 3-4l biće preskupo , u svakom slučaju do 6-7 lista starane će riješiti što se pojavi , kasnije kukuruz sklopi pa neće biti opasna.
 
AKo ideš više od 3-4l biće preskupo , u svakom slučaju do 6-7 lista starane će riješiti što se pojavi , kasnije kukuruz sklopi pa neće biti opasna.

MA neka i bude samo da se resim te Kupine!!!!!!!! icicu sa 4l Totala 2l Acetohlora i 2l Rezona.... Pa sta joj bog da!!! Posle toga ako zatreba (a hoce sigurno) izicu kroz list sa Starane!!!!
 
Nazad
Vrh