Kukuruz 2014

Sad gledajuci ove slike,mislim da cu i ja uraditi ovako nesto.Negde sam procitao da je kritican broj kukuruzne zlatice 17 kom na 10 biljaka,ja juce bio u obilazak i imam od 9 do 11 komada po biljci.Koji bi insekticid bio dobar za kukuruznu zlaticu?
mislim da ovo nije kukuruzna zlatica vec kukuruzni plamenac i posto se izlegla prva generacija mislim da nece pomoci prskanje zovi nekog zastitara da pogleda i posavetije sta da radis
 
Sad sam se vratio iz atara pre pola sata i vidim da je kod nas ceo atar zahvaćen plamencom.Stajao sam na više mesta na dosta parcela i svuda ista situacija izbušeni listovi ali nisam primetio puno ubušenih stabljika,to je sledeća faza.Da li ima veze zaoravanje kukurzovine i ne paljenje kao dobra podloga u dobrinosu razvoja ove štetočine
 
Sa kukuruznim plamencom nema , jer njih leptir polaže svake godine ponovo . Sa diabroticom ima .

Tombica , jel se tvoje pitanje odnosi na bube diabrotice ili na njene crve u zemlji ?

Zombi , nebi se složio da su Amerikanci zbog diabrotice prestali da siju kukuruz poslije soje , kod njih je otprilike 60 % rotacija k-s (kukuruz-soja) , 10% k-k-s , 20% k-k monokultura i 10% ostale kombinacije . Uglavnom tamo gdje im prolazi kukuruz i soja malo šta drugo ulazi u plodored . Uglavnom kad im je postao jak napad insekata na kukuruz , žičar, sovica , plamenac , diabrotica i drugi kojih ovde još nema uveli su genetski tretirani kukuruz , pa duplo a sad već troduplo genetski tretiran protiv insekata , sa pomiješanim procentom netretiranih u vreći i opet preporučuju upotrebu zemljišnih insekticida .
Tačno je što kaže sale da su neki dijelovi više napadnuti diabroticom , i tu lično mislim da plodored ništa ne pomaže , a ovde imamo neka polja gdje se samo kukuruz sije od kad se zna pa opet nema diabrotice.
 
a zar se ne pretvori u lutku i jedan deo prezimi u kukurzovini,mislim na plamenac
 
Vjerovatno si u pravu , što se i vidi na ovoj slici , ali glavnina leptira dolazi iz okolnih korova , žbunja i drugih njiva pa to nebi bilo potpuno rješenje

fig_2-89.jpg
 
@sale ratar
@F.E.A.R
Могуће је за она четири реда да је до преклапања, а семе је било третирано и то јачом дозом Понча тј. сада ваљда Манчо тако да ми је ту ситуација мало нејасна. И за онај бунар се слажем, када мало боље размислим, врло је могуће да је ту разор две а можда и више година за редом.

@slobapatrola
Није њива била гажена по влажном, води се рачуна о томе, евентуално јесен, у берби, ако заглави.
 
savle, nije situacija samo kod tebe takva. Isto sam primetio i kod mene, sav kukuruz sam tretirao furadanom, tako da napad insekata isključujem. Takav kukuruz je kasnio od samog starta, tj. od nicanja. Po meni je to loša energija klijanja. I nije samo kod tebe ili kod mene, već sam to zapazio u dobrom delu atara da je kukuruz ne jednak. Nije u pitanju ni gaženje useva, ni razor, jer je kukuruz ne jednak u svim redovima.
 
Savale koliko puta sam samo našao po 2-3 žičara na jednom semenu i tu pončo i mačo i svi ostali preparati nemogu da odbrane kukuruz od negativnih posledica po njega, kad se zna da postoji velika populacija na parceli onda se radi inkorporacija.
 
sale sa kojim preparatom je najbolje raditi inkorporaciju? Imao sam ove godine problem sa žičarom u pasulju pa planiram od iduće godine da ubacim tretiranje insekticidom kao redovnu meru.
 
kod mene kukuruz isto zaostaje al ne zbog žičara nego zbog krupne divljači
 
Nazad
Vrh