Kukuruz 2014

Levo moj V 52 , desno komsijski A24 . Kod mene metlici ili je izmetlicio a kod njega jos se ne pojavljuje metlica. Sejano je istog dana a V52 je Fao 400 ,a A24 Fao 300 . Isti su predusevi, djbrenje je kod mene malo jace verovatno (MAP 120 kg/kj +150 kg Urea) , kod njega ne znam ,ali izvozi svinjski stajnjak i dobro djubri sigurno. Pretpostavljam da A24 ne prija bas hladno vreme, dok je V 52 tolerantniji .
2ilycz8.jpg
 
Propenpop@
Diabrotika 100% verovatno si i u proslogodisnjem kukuruzu je imao ali u manjem broju pa nisi primetjivao,a sada je krenula iz zemlje i pojela mu zile korena pa zato dobija "labudiji vrat".
 
Pozdrav drugari, zanima me vaše mišljenje zasto se kukuruz ovako krivi da li sam ga mozda zasekao prilikom špartanja, poremetio koren ili je nesto drugo u pitanju. On raste ali kao luk, Ode u narednu vrstu cak mi na jednoj njivi dobar deo popadao...
bu8azy5u.jpg

2ebupyte.jpg

Kod mene je slična situacija, nije sav takav ali ima dosta takvih biljaka. I to bez pravila, npr. jedan red takav a susedni dobar (doduše gledano samo desetak metar od lenije, tj. nisam išao kroz celu njivu), onda par metar takvih pa u nastavku reda dobar itd... Isto sam mislio da je problem do špartanja jer sam prilično skupio motike pa je ponegde motika išla blizu same biljke, ali nalazio sam iskrivljene biljke i tamo gde motika nije ni blizu bila kukuruza. Takođe sam prskao Monsoon-om, doza 1.65 l/ha. Na svim njivama radim dvopolje, tj. stalno smenjujem soju i kukuruz i nikad nije bila ista kultura dve godine za redom. Ovde kod mene kažu da je to od vetra, ja nisam pratio kako je izgledao kukuruz posle nekih olujina...
 
Код мене сам такође приметио тако закривљене биљке али баш онако како је dukej описао, мало има, мало нема а и ја сам то преписао ветру јер никад не иде иста култура две године заредом. Е сад гледајући ове фотографије пало ми на памет да ако је од ветра онда би све јединке морале бити закривљене на исту страну (како је ветар дувао) док у другом случају то није тако (а ја то нисам обратио пажњу), или грешим, не знам, нисам се сусрећао са овим до сада.
 
Kod mene je jedne godine povalio vetar kukuruze ali mestimično valjda kako je duvao.Bilo je dosta navaljenih skroz skoro pa da su popadali do zemlje.Mislio sam da će tako i ostati međutim posle dve nedelje su se svi do jednog tako zakrivili i uspravili ,nisu svi bili zakrivljeni na istu stranu (valjda kontam da je spram sunca i zraka) U jednom delu njive su bili zakrivljeni na jednu stranu dok bi u drugom išli na drugu.
 
Smjenjivanje sa sojom vise ne djeluje u borbi protiv diabrotice,nedavno sam citao rad iz SAD u kojem je otkriveno da je taj insekt vec mutirao tako su larve u stanju da prezive jeduci korijen soje dok opet ne docekaju kukuruz kada dolazi do eksplozije populacije.U SAD su zbog toga presli na smjenjivanje tri kulture ili izbjegavanje sijanja soje posle kukuruza.
 
Radoslave i Savle to kod nas je od vetra zakrivljen kukuruz.

- - - - - - - - - -

Usput slikao kukuruz mog koperanta, ns 4030. Sobzirom kako je imao loš start sad je to sasvim pristojan kukuruz, nekažu džabe stari ljudi "kukuruzu se nemožeš dvaput obradovati".Da dodam, plamenac ga nije mlogo dirao kako ima po ataru.
 
Ja sam vec jednom pitao pa nisam dobio odgovor pa cu ponovo pitati,koliko moze da utice na rod jak napad kukuruzne zlatice?Zato pitam ponovo jel ja dosad nisam imao ovakvih problema,a druga stvar je da od posejanih devet jutara na 5.5 imam problem.
 
Dijabrotika je jako zanimljiva pojava. Bas te 2012. sam imao na 100% povrsine monokulturu kukuruza, u trenutku setve i na moju odluka da bude takav plodored jedan cenjeni clan ovog foruma mi je rekao da je to samoubistvo:osmeh: Ispostavilo se da nisam imao nikakve stete od dijabrotike a prinos je za tu godinu bio sasvim korektan. Dijabrotika kao da ne voli podjenako svaki atar. Ja recimo nisam imao skoro nikakve stete a sa kukuruzom petljam i sejem po 2-3-4 godine na istoj parceli kukuruz. Veci je problem borba sa korovima, nego dijabrotika u mom slucaju.
 
Ja sam vec jednom pitao pa nisam dobio odgovor pa cu ponovo pitati,koliko moze da utice na rod jak napad kukuruzne zlatice?Zato pitam ponovo jel ja dosad nisam imao ovakvih problema,a druga stvar je da od posejanih devet jutara na 5.5 imam problem.
Moze da ti unisti prinose ako opali susa i do 90%,ja sam jedne godine imao napad diabrotike i to iz komsijskog kukuruza je presla u moj jer je on 3g.zaredom sejao kukuruze,a ja pratim plodored toliko da sam na 1/kj nabrao svega jedan bunker klipa kukuruza dok sam na drugim njivama imao gde nije bilo diabrotike od 5-6000kg klipa!
 
Moze da bude solidan rod, ako se nastavi ovakvo vreme.. 2011. Meni je 90% lezalo na zemlji, I pored toga bilo je oko 2 kikinde po lancu.
 
Шта може бити узрок овакве неједнакости кукуруза?
Да ли је и овде нека штеточина на делу или нешто друго?
sirig4.jpg

Па чак се и овде види као да су 4 реда мања а поред њих већи:
sirig.jpg

Тако ми цела парцела шарена.
Ево и парцеле на другом крају атара и бунар у средини:
salas-5051.jpg
 
Savle moje mišljenje da je na prvoj slici žičar odradio svoje a ova četiri reda verovatno nedostatak đubriva, moguće je da nisi dobro preklapao sa ciklonom ili ako si nekad đubrio stajnjakom pa si preskočio ta četiri reda (nisi dobro obeležio), to hoće godinama da se ocrtava u svim kulturama a ponaročito u kukuruzu a moguće je i razor od ranije, moraš voditi računa gde ti je bio razor da ga sledeće godine i zatvoriš a ne nov da praviš onda hoće isto to da se desi, nadam se da si me razumeo.
 
Moze da ti unisti prinose ako opali susa i do 90%,ja sam jedne godine imao napad diabrotike i to iz komsijskog kukuruza je presla u moj jer je on 3g.zaredom sejao kukuruze,a ja pratim plodored toliko da sam na 1/kj nabrao svega jedan bunker klipa kukuruza dok sam na drugim njivama imao gde nije bilo diabrotike od 5-6000kg klipa!
Prosle godine i 2009-te sam imao ostecenja na kukuruzu od diabrotike i do 80%,prinos je bio oko 5 tona po k.j,a tamo gde nije dirala islo je preko 6 tona,znaci umanji jedno 15-20% u iole kisnoj godini razlika mozda bude i minimalna recimo 5-10% ako nije veliki napad!
 
Kod mene je slična situacija, nije sav takav ali ima dosta takvih biljaka. I to bez pravila, npr. jedan red takav a susedni dobar (doduše gledano samo desetak metar od lenije, tj. nisam išao kroz celu njivu), onda par metar takvih pa u nastavku reda dobar itd... Isto sam mislio da je problem do špartanja jer sam prilično skupio motike pa je ponegde motika išla blizu same biljke, ali nalazio sam iskrivljene biljke i tamo gde motika nije ni blizu bila kukuruza. Takođe sam prskao Monsoon-om, doza 1.65 l/ha. Na svim njivama radim dvopolje, tj. stalno smenjujem soju i kukuruz i nikad nije bila ista kultura dve godine za redom. Ovde kod mene kažu da je to od vetra, ja nisam pratio kako je izgledao kukuruz posle nekih olujina...
cist primer dijabrotike ili kukuruzne zlatice. Nece biti velike razlike u prinosu ali ce sve biti na zemlji resenje je samo skupljanje
 
Nazad
Vrh