Kukuruz 2014

Ako se kukuruz isprska Maton-om u malo vecoj fazi nego sto bi trebalo , imao je oko 5 do 6 listova , sad je veliki ali su mu krajnji listovi uvijeni , hoce li se to ostecenje vremenom povuci ili ne , ima li ko kakva iskustva...

Maton do tri lista i to dobro da gledas da negde nije krenuo i cetvrti inace ce da bude katastrofa, kod nas pre par godina 15 kj tretirano matonom a bilo oko 4 lista i na jesen sa te parcele dve zmajevke kukuruza.. I zasto maton kad ima dosta boljih preparata?!
 
Da to je sklop nekih idealnih uslova , vlage , temperature , zemlje i hrane . Imam jednu parcelu najbliže kući pa je uvjek na oku , u jednom dijelu redovno bude zaperaka , stabljika je robusnija , bježi i po visini , ima svake godine tu kukuruz više izražene one spratove donjeg vanjskog korjenja (kandže) , medjutim na kraju u klipu nebude razlike . Šteta što neide u silažu.
 
Zaperci me najmanje brinu,ove godine mi je kukuruz mozda i najslabiji ako gledam unazad 10 godina...nikako da krene kako treba,lisna masa slaba,nizak...sve se nadam da ce biti padavina(bez leda) pa da krene vise...jedva preko pojasa a za 7-8 dana metlica bi trebalo da izviri...odoh videti da li Kimi prognozira:kisa:
 
Pokojni deda mi je umro pre 3 godine,za Dekalb sigurno nije znao sta je ali je znao sta su zaperci i stari ljudi(bar kod mene u kraju) dok se sve rucno radilo su isli i kidali zaperke.
Nisam mislio da ce i to biti vazno za spominjanje,ali kad se vec spominje...
Ne moze zaperak drasticno da utice na prinos,jako maaalo smanji ili ni malo(ako ga na vreme biljka odbaci) ali DALEKO od toga da on hrani biljku.
 
Evo prvih klipova ove godine...
b6r2iq.jpg
68va07.jpg
u pitanju je Sundance,kukuruz sa povecanom kolicinom secera u sebi,odnosno secerac!
 
Jel bolje da kukuruz samo odspartam, ili da zagrnem , jednom je spartan? Kod nas su jos uvek kukuruzi jako mali, najveci, tj najbolji u polju jedva da je 70cm, a ima i koji tek nicu ili su nikli pre 10 dana.
 
Ostade mi jedna poveca parcela nespartana.Bilo puno posla oko kombaja pa kisa i evo i danas kisa razlepila on vec prerastao.Dobice djubar uy struk i to mu je za ovu godinu.Dobro ga oprskah.I nema neke trave sem naravno zubace.
 

PROTIV PLAMENCA SA ZEMLJE I AVIOTRETIRANJEM
Novi Sad, 24. jun 2014.
logo%20-%20prognozno%20izvestajna%20sluzba.jpg
Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja saopštiće sutra na stručnoj konferenciji neophodne mere za zaštitu kukuruza od plamenca. Pojava i kretanje kukuruznog plamenca u Vojvodini zabrinjava ratare i ova služba će im pomoći da sprovedu, nimalo jednostavnu, zaštitu.
Na konferenciji Prognozno-izveštajne službe, koja počinje sutra od 10,00 časova u sali Kongresnog centra Master Novosadskog sajma (Hajduk Veljkova 11), biće pet tema korisnih za ratare:1. „Klimatske promene i njihov uticaj na neke segmente poljoprivrede u Srbiji: prikaz najnovijih rezultata klimatskih simulacija” – Profesor Dragutin T. Mihailović, Departman za ratarstvo i povrtarstvo, Poljoprivredni fakultet, Univerzitet u Novom Sadu;2. „Način monitoringa kukuruznog plamenca i rezultati u protekle tri godine” - Milena Budić, koordinator RC PIS Novi Sad;3. „Efikasnost zaštite kukuruza primenom insekticida zemaljskom mehanizacijom i aviotretiranjem” – Vesna Jovančić, koordinator RC PIS Vršac;4. „Izbor mehanizacije za suzbijanje kukuruznog plamenca u kukuruzu” – Nikola Škrbić, savetodavac mehanizator, PSSS Pančevo;5. „Rezultati monitoringa zdravstvenog stanja kukuruza u 2013. godini” – Dr Dragica Janković, rukovodilac PIS zaštite bilja.Juče smo razgovarali sa proizvođačima u okolini Žablja i Rume i prema njihovim rečima prisustvo kukuruznog plamenca je vidno. Oni tvrde da će poslušati savete stručnjaka i da će se udružiti za kupovinu specijalnih visokih prskalica.





Ide li neko,jel ko dobio pozivnicu??? Ja sam dobio,ko ima štranglu,mogu ga povesti :osmeh:
 
Ja sam dobio pozivnicu ali moram suprugu voditi da vadi krv. 9 -ti je mesec trudnoce pa ima zadnje kontrole pred spektakl !
Inace koristan skup i predavanje, trebalo bi otici.
 
Nazad
Vrh