Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
mozda kad bi u strukturi setve kukuruza bilo vise domacih sorti a manje americkih - manje bi bilo i tih "novih" oboljenja
 
@ slobapatrola to isto sam i ja čuo još prošle godine čovek imao diabrotiku u kukuruzu a predusev š. repa :sta: . Ja ove godine imam samo na jednoj površini napad diabrotike predusev je soja na stništima nema ni na drugim površinama gde je bila soja .
2lllk4g.jpg

Ovaj kukuruz je između Pazove i Inđije pa je možda i od nevremena jer sam takođe gledao koren nema crvića a nije ni izgrižen koren :sta:
 
Evo i ja sam završio obilazak,i kod mene na njivama ima poleganja,doduše minimalno,i ne tako oštro kao kod člana "savato" da ironija bude veća manje poleganja imam tamo gde sam išao dve godine uzastopno kukuruz,a ovo je treća,nego tamo gde sam išao pšenicu, soju pa kukuruz,a to je na ovim slikama,jedino što se kod mene izgleda nije kukuruzna zlatica nego nešto drugo,ili ja nisam stručan da prepoznam,doduše ovo mi je prva godina da sam primetio ovu pojavu kod mene.


qot2d2.jpg


30cq0l0.jpg


11l3onm.jpg




I ja sam takođe čupao kukuruz i na žilama nema nikakvih tragova,a ovaj insekat sam nalazio i na samim stabljikama 15 cm od zemlje i kad je pokušam skinuti,nema šanse zalepljena je kao krpelj.
 
Ja danas obisao moje Dekalb kukuruze,generalno zadovoljan,nema nikakvih buba ili poleganja,slike sam stavio u Dekalb temi da ne kacim na dva mesta,poceo izbacivati metlicu...dobro je za sad
 
Prnjavor3 , u ovoj fazi mali crvić kad razmotaš listove kukuruza bi trebalo da bude plamenac, samo je ta rupa na listu netipična za njega mada bude i takvih . Plamenac pravi rupice 4 ili 5 na listu pravilno rasporedjene u horizontalnoj liniji.
 
Danas usput sa drugarom obisao poslednju trecu parcelu gde je kukuruz 3-cu godinu za redom,steta je negde oko 10-15% povijen je,nema da lezi i moci ce da se lepo skupi...Tu je P0725 tretiran Prestizom 1,5dl na 10 kg!Zanimljivo,u pokusaju da iscupam jedan savijeni kukuruz ispod korena je izaslo 2-3 velika zicara + ima par crvica isto tako 2-3.Pitam se kako uopste opstaje taj kukuruz kad ga sve spopalo u p.m
 
Stanje kod mene na dve parcele velicine 2,5 i 1,5 kj,kukuruz je silazni AS 160 i KWS Kermes,predusev kukuruz.....................Jos nije poceo da izbacuje metlicu a vec je polovina pala.............

msobcz.jpg


ri8d47.jpg


eq485c.jpg


sxiwwp.jpg


rhuyoj.jpg


n62t6q.jpg
 
Ja sam danas obisao sve kukuruze od 100 izbrojanih ima 1 do 3 polegnuta,ne kao kod Ratka samo nakrivljeni. Cak i na parceli gde nije bio kukuruz 5 godina:sta:. Zanimljivo da samo na kermesu nismo nasli ni jedan polegnut ni na sogorovoj ni na mojoj parceli.
 
Prnjavor3 , u ovoj fazi mali crvić kad razmotaš listove kukuruza bi trebalo da bude plamenac, samo je ta rupa na listu netipična za njega mada bude i takvih . Plamenac pravi rupice 4 ili 5 na listu pravilno rasporedjene u horizontalnoj liniji.
ma ovo šro sam slikao izgleda nije njegovo maslo,list mi je izbušen sitnim rupicama ili u liniji valjda kako bude smotan pa ga grize.Svisno sam od ljutnje umalo da danas sve pretanjiram pa nek ide u p.m. Opet kontam valjda će nešta biti roda,malo sam šaro po netu o plamencu i ispade da sam ga imao i ranije a bilo je i odličnog roda.Znam po tome što sam ga nalazio po klipovima i imao rupe i tragove

- - - - - - - - - -

čini mi se da ga još samo picajzle nisu napale mada još ima vremena
 
Pre 10-15 dana sam zavrsio sa spartanjem i djubrenjem kukuruza koji je inace nejednako nicao i koji je bio ostecen gradom.Bio sam zadovoljan oporavkom i takodje sto nisam presejao.Danas isao u obilazak-razocarenje.Poceo da izbacuje metlicu i to onaj koji je najmanji.U pitanju je zp 684 sejan 18.4.Nije mnogo,manje od 10 %.Brine me sto ni onaj veci nema visinu za izbacivanje metlice.Interesuje me da li ce i on(ovaj veci) takodje poceti da je izbacuje? Cini mi se da je nekako rano,tek sam ocekivao za oko 15 dana.Inace,u mom kraju se uglavnom seje grupa zrenja 600 i 700 i nigde danas nisam video jedinu metlicu u drugim njivama.
 
Poslednja izmena:
Što reče kolega Kiš, ko je pratio u vreme metličenja i oprašivanja mogao je da vidi koliki je napad zlatice bio zato netreba da vas iznenađuje otkud toliko popadalih biljaka, činimise da sam i komentarisao prošle godine da će ove godine biti problema sa zlaticom pošto je bilo mnogo u vreme oprašivanja, ja nesejem već 12-13 godina kukuruz na kukuruz i nemam problema.
 
moji kukuruzi koji su bili polegli posle one oluje svi su se ispravili ponegde se primeti da ih je vetar bio svalio,a ZP 434 je vec poceo da metla dok ZP684 i NS 6030 jos nisu ali su se dobro oporavili od leda i guraju samo tako vec se nevidim iz njih.A 2ha sto sam presejavao zbog stete od leda raste ko lud vec stize komsijine kukuruze on njegove nije hteo da presejava i jos uvek se vidi da mu boluju sve su nekako bledi i jako slabo napreduju!
 
Kod mene kukuruz sto je tucen ledom izbacuje metlicu i lutku ali dosta nisko....e sad da li je to zbog leda ili neceg drugog....inace hibridi su AS-72,AS-73 i ZP684...Pa me plasi jer na nekim biljkama je to oko 30-40 cm od zemlje....
 
Prnjavor ,šteta bude obično u manjem obimu ,mada zna da bude i veća ako prva generacija bude masovna , znaju čak da se ubuše i odu direktno na zametak i odsjeku ga , al to se rijetko dešava . Najveći problem je što je plamenac najveći indirektni uzročnik aflatoksina.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh