Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jel neko primenjivao slavol u kukuruzu,imam jedno 10 jutara sto sam sejao oko 10. maja pa bi malo da ga ojacam pa me zanima necije iskustvo sa njim ako postoji??
 
Danas isao da obidjem jednu njivu na kojoj sam sumnjao da me je led potukao. Lisce ocerupano, polako zanavlja kukuruz, valjda ce biti 50-60% od redovnog roda. Vlage ima jako puno, tamo je palo sigurno 50l u toj kisi-ledu. 5% stabljika je skroz slomljeno tu nece biti nikakvog roda.
 
Daj Boze samo da ne bude vise 2009-te mi isto popadao strasno preko 50% imao sam 3,5 t po k.j sto bi bilo tih 50-60%
Bio veceras predstavnik Bayera kod mene na jednoj od dve ugrozene dijabrotikom njive...Kaze mom tati,posto ja nisam bio kuci, 20% manji rod,ali koncentracija je ogromna i da se zahvalim Bogu sto nisam prosao gore.Isao je pre mene u Tomasevac,Jarkovac i taj kraj kaze ima njiva mnogo,mnogo gorih od 50 k.j ucelo gde nece biti uopste roda!Mogu da zamislim kakve su to njive.Ovde je bio u pitanju P1114 sa 1,25 dozom i kaze da Poncho moze da zastiti tamo gde nije ogromna koncentracija kao kod mene...
 
Kod nas je u prekljucerasnjem nevremenu stradao kukuruz.leda je bilo vrlo malo,ali je vetar bio toliko jak da je kod mene i na jos par mesta u selu otkidao po 5-6 tabli lima sa krovova supa.Sutradan smo obisli njive,90 posto biljaka je polegnuto na zemlju pod uglom od recimo 15 stepeni,a iscupana im je polovina korenja.Da li mi neko moze reci da li ima sanse da nesto bude od ovog kukuruza?
 
Evo diabrotika na suncokretistu.
dkc 6089
attachment.php

attachment.php


ovo je komsijin pioneer na strnistu.
attachment.php


i sta ce mo sad kad ni plodored ne pomaze na ogromnu najezdu
nisam video ni jedan da lezi kao savin, al je svaka njiva zahvacena u ovim razmerama.
 
Znači nije nam svetla budućnost u proizvodnji kukuruza.::jako_besan::A ja se taman htio zaklet ove godine definitivno da nesejem pšenicu .Inače to nameravam odavno.
 
Zemljiste je zarazeno ovom bubum,gde vise,gde manje ali crno nam se pise svima!Ako plodored ne pomaze,sta ce onda pomoci?!Da se najezis,ljudi moji kraj sveta ce uskoro...Kad ti na strnjistu i suncokretistu imas ostecenja,a za soju se zna da hoce da padne posle nje...Sta sejati?!Mozda je secerna repa jedino resenje?
 
Na svim suncokretistima ista pesma, osim ove jedne gde je jedino posejan Pako, sav stoji kao sveca!
burazer visok 180cm.
attachment.php


- - - - - - - - - -

Heliko na suncokretistu naj gore legao!
 
Примењивао, данас. :osmeh:
Јесам стварно, али сам прскао и пре једно 15-20 дана, и још је рано за утисак. Применио сам и биоплекс пре једно 40 дана, и имам утисак да делује. Опет највише имам утисак да делује дан сетве. Солидна разлика уме да буде од свега размака два дана сетве, а све због оних сушних дана са краја априла.
 
Savo a ko je tebi rekao da će posle soje da polegne kukuruz? Imao sam ja slučaj 2010 da je bio sav ispreplatan I polega a ja zainatio da ga berem.Obrao sam I posle (nevoljno) zapali kukuruzište I izneo još 3 petotonke klipa sa 4 kj.Inače je prinos bio prosečan za tu parcel ali je I godina pogodovala. Malo se vi igrate sa plodoredom ja samo iz nužde stavim dve godine zaredom kukuruz recimo prošle sam na 1,5 kj posle kukuruza bacio stajnjak pa sam ove opet stavio kukuruz zbog lakše uništavanja korova.Inače samo soja bez posledica u monokulturi mada I to baš ne praktikujem.
 
Savo a ko je tebi rekao da će posle soje da polegne kukuruz? Imao sam ja slučaj 2010 da je bio sav ispreplatan I polega a ja zainatio da ga berem.Obrao sam I posle (nevoljno) zapali kukuruzište I izneo još 3 petotonke klipa sa 4 kj.Inače je prinos bio prosečan za tu parcel ali je I godina pogodovala. Malo se vi igrate sa plodoredom ja samo iz nužde stavim dve godine zaredom kukuruz recimo prošle sam na 1,5 kj posle kukuruza bacio stajnjak pa sam ove opet stavio kukuruz zbog lakše uništavanja korova.Inače samo soja bez posledica u monokulturi mada I to baš ne praktikujem.
U Americi je postala rezidentna i nije siguran predusev kukuruzu zato sto ima ostecenja...Drzeci se logikom da sve sto je kod njih dodje i do nas,pretpostavka je da je soja rizican predusev u buducnosti...Izleteo sam se kada sam rekao da hoce da padne,posto nije ovde kod nas jos niko imao takvo iskustvo i daj Boze da ga nema!
 
Pa o cemu pricamo eno slike na psenici radi, i to poprilicno je ima prosao sam njivu uzduz i popreko!
izgleda da joj ova silna vlaga i toplo vreme ekstra pogoduje za razvoj.
 
Kod nas je u prekljucerasnjem nevremenu stradao kukuruz.leda je bilo vrlo malo,ali je vetar bio toliko jak da je kod mene i na jos par mesta u selu otkidao po 5-6 tabli lima sa krovova supa.Sutradan smo obisli njive,90 posto biljaka je polegnuto na zemlju pod uglom od recimo 15 stepeni,a iscupana im je polovina korenja.Da li mi neko moze reci da li ima sanse da nesto bude od ovog kukuruza?

Druže, na 93 strani imaš slike koje sam ja postavio, a desilo se isto što i tebi, samo je to bilo u subotu... Sa kim god da sam pričao kažu mi diće se...
 
u mome kraju rijec diabrotika pojam za mnoge nepoznanica ali mislim da je se i ovde pojavila predvece sam bijo u kukuruzu naso sam nekoliko ih povaljani kao na slikam ovi clanova nisam sliko sutra cu ali mislim da je to diabrotika nema sta drugo bit
 
uzdize se svaki gde je manji a gde je visok i on ce se dici samo iskrivljen ostace on kod mene manji se digao a 6030 2.5m visok debeo ko ruka otezano se ispravlja
 
U mom kraju pojam diabrotica je jako poznat već nekoliko godina , inače ovde je jako čest slučaj višegodišnje monokulture kukuruza.
Nego jedna moja parcela , možda najviše zaražena sa diabroticom ( bar 20 godina zaredom kukuruz) prošle godine je bio baš jak napad zemljišne larve . Koristio sam zemljišni insekticid force (dakle prošle godine) i jasno se vidjelo tamo gdje mi je nestalo forcea , tu je bilo baš dosta poleglog . Ove godine u to zlo ponovo sam išao kukuruz (da ne narušim tradiciju) , sad je bio dkc 6089 tretiran pončom i sad sam komplet išao forceom pomiješanim sa startnim djubrivom u sijačici i to dosta manjom dozom od preporučene .
Obišo sam taj dio parcele gdje je prošle godine logom ležao ,poslije ovih kiša , na tih 2ha moglo bi se naći stotinjak ili malo više poleglih.
Šta će dalje biti neznam.
 
Dragane,Jeste sigurno da je to od diabrotike,da ga nije neka oluja nakrivila?ako za neki Dan pocnu da lete onda su one.treba to sa rrzervom primiti
 
Ma 100% nemoze od oluje da bude izpreplitan tako, oluja ga rokne pod jednu stranu, bio sam na vise lokacija!
katastrofa, nisam mogao rodjenim ocima da verujem da na suncokretiste i strniste gledam dijabrotiku!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh