Kukuruz 2013

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Evo par slika diabrotike s danasnjeg obilaska pionira d12, slikano mobilnim u zurbi
 
Тако је на листу а овако у земљи!
2rm8wih.jpg
 
mozete se sloziti sa mnom ali i ne morate-ja i dalje mislim da nam to ameri namecu gmo - ako necemo milom hocemo silom!!! iako ne verujem u teorije zavere,u moje njive nece uci ni jedan drugi hibrid sem domacih, vi sto se kunete u pionir i dekalb razmislite da li je to sve doslo u "gamadiranim " (moja izvedenica od gamadi :haha:) vrecicama sa semenom "slucajno" ili.........pozzz :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Posle koliko vremena se od ubusivanja u koren pojave te larve koje jedu ? Koliko je vreme inkubacije?Ako ima neka slika te larve, molim da neko stavi?Nesto slicno ima i na kupusu, larve kupusne muve koje grickaju koren, alli to se tamo resi sa insekticidima, ko gaji kupus zna o cemu pricam..........
 
Ти црвићи су још прошле године положени као јаја у земљу од оних што су прошле године летеле по лишћу и јеле свилу!

- - - - - - - - - -

Преузето са Нет-а!
Prezimi kao jaje u zamljištu
• Piljenje larvi počinje krajem proeća i uslovljeno je temperaturom zemljišta- u
našim uslovima obično polovinom maja
• Nakon što se ispile larve se kreću prema najbližem korenovom sistemu
kukuruza i počinju sa ishranom / 2 do 4 nedelje/
• U početku se larve hrane korenovim dlačicama i sitnim delovima korena
• Kasnije se larve hrane primarnim korenom i ubušuju se u njega
• Usled ubušenja larvi u koren donji deo stabljike se povija i dolazi do poleganja
biljke- formira se karakterističan GUŠČIJI VRAT
• Larve mogu potpuno uništiti glavno i bočno korenje pa takve biljke lako poležu
tokom olujnih kiša
• Period razvoja i ishrane larvi traje oko tri nedelje
• Do sredine jula većina larvi završi sa ishranom i preobrazi se u odrasle insekte
koji izlaze iz zemljišta /jun-oktobar/ radi ishrane parenja i polaganja jaja
/avgust/
• Odrasla zlatica se hrani lišćem, a kada počne cvetanje polenom i svilom oko
dve nedelje /ishrana svilom pre oplodnje- smanjen broj zrna u klipu/ i nakon
toga ženke polažu jaja u zemljište birajući pri tome rastresita zemljišta sa većim
sadržajem humusa- iznad 1,5% i sa povećanom vlagom
 
Hvala, da li je neko probao sa tretiranjem zemljista sa nekim insekticidom za primenu preko zemljista.....posse, talstar, cosmos i tako to?
 
mozete se sloziti sa mnom ali i ne morate-ja i dalje mislim da nam to ameri namecu gmo - ako necemo milom hocemo silom!!! iako ne verujem u teorije zavere,u moje njive nece uci ni jedan drugi hibrid sem domacih, vi sto se kunete u pionir i dekalb razmislite da li je to sve doslo u "gamadiranim " (moja izvedenica od gamadi :haha:) vrecicama sa semenom "slucajno" ili.........pozzz :osmeh:
ima tu nečega,kod mene ima plamenca ali njega ima svagdje i u svim sortama.Hvala Bogu zlatice kod mene još nema a sijem amere 10 god,ima i domaći sorti alo malo
 
mozete se sloziti sa mnom ali i ne morate-ja i dalje mislim da nam to ameri namecu gmo - ako necemo milom hocemo silom!!! iako ne verujem u teorije zavere,u moje njive nece uci ni jedan drugi hibrid sem domacih, vi sto se kunete u pionir i dekalb razmislite da li je to sve doslo u "gamadiranim " (moja izvedenica od gamadi :haha:) vrecicama sa semenom "slucajno" ili.........pozzz :osmeh:
Samo se nadaj da ce te spasti domace sorte. dijabrotika je pocela da hara malo pre dekalba!
 
ne kazem ni ne sporim da hara odavno..ali bas ovoliko i u ovom obimu a svake godine jaci i jaci napadi iste?! ali se slazem da je po clanu NIKT-u "Слетела је на сурчински аеродром још у прошлом веку" i pre dekalba......ja je nisam nikad imao - mozda sto postujem plodored, mozda sto sejem iskljucivo domace hibride...ko zna!
 
Poslednja izmena:
naravno ni ja ne vozim Yuga vec svapske aute (ja sam germanofil )ALI mi govorimo o semenu a ne o gvozdju,elektronici,avio industriji....... Zasto brkati babe i zabe????? ! A kolega Kovacev niste culi ni za jedan noviji hibrid sem 677 i 640 pa da samo njih spominjete?? I dalje smatram da imamo dobar semenski materijal u Srbiji i sve dok me neko argumentovano ne ubedi drugacije,sve dok na mojim njivama dobro radja zp i ns seme bice - KUPUJMO DOMACE-SEJMO DOMACE! Nije sramota biti patriota i verovati u BAR nesto srpsko,domace a kvalitetno!
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh