Koliko naplaćujete usluge obrade zemlje

Ore 533,sadi se rucno,pa rucno okopavanje,pa rucno branje pa rucno ubacujes u koš,šašinu ručno sečeš i vezuješ vrbom koja se sadila na svakoj medji i onda kažu lepa stara vremena :D
 
Išao na selo ceo letnji raspust, sa dedom i babom ručno brao kukuruz, sekao i vezivao snopove, kopao kukruz i vodio konja u špartanju, vukao sa konjićem stajnjak, svozio žito u snopovima, igrao se pored mašine i dreša kad je mašina išla od kuće do kuće, jeli guščiji paprikaš,lovili golubove i čvorke i molili babu da nam kuva paprikaš sa našim ulovom, a zimi trka sa sankama koje su vukli psi, pa hokej sa sličugama i šticom između nogu...Ovi moji sinovi samo znaju za mobilni.
 
Išao na selo ceo letnji raspust, sa dedom i babom ručno brao kukuruz, sekao i vezivao snopove, kopao kukruz i vodio konja u špartanju, vukao sa konjićem stajnjak, svozio žito u snopovima, igrao se pored mašine i dreša kad je mašina išla od kuće do kuće
Koliko je taj raspust trajao kad si sve stizao? 😂😂
 
Tri meseca letnji i tri nedelje zimski. Posle kao student išao po potrebi ali žito nisam palio.
Nešto od ovih poslova i sad radim, jedini u selu a i šire (kopanje).
Zaboravih reći na jednu lepu stvar sa mojim drugarom koji je isto dolazio kod svojih na selo. Idemo pred žetvu kroz atar i vidimo da iz žita izleti fazanka, jedan ostaje kao ukopan da drži markir a drugi ide da traži gnezdo. Pokupimo u majicu jaja i polako kući. Pitamo babu da li se neka kokoš raskvocala i odmah je strpamo u gnjizdaru, stavimo jaja, poklopimo za svaki slučaj sa rešetom i svaki dan po deset puta idemo u obilazak i kontrolu. Kad se izlegu fazančići, u kutiju...kako bih sad voleo da se vrate ta vremena.
A kad selom ide sladoledžija na biciklu sa dve vrste sladoleda, jedna kugla jedno jaje, a mi trk u baštu da kupimo jaja...
 
A spartanje kukuruza sa kopacicama, stoji mi ona cevka na tavanu gde se mogu vise njih zakaciti.
 
Ух када се сетим ручне бербе ја дете, а старији ме крпе што сам спор па се још изгубим у кукурузима. 😭А најбољи део станем између оца и деде и они беру, а ја забушавам па ми помажу и онда ја намерно заостајем док ме отац није провалио. Онда сам морао да идем, испред њих да берем. Завршиш бербу, а тренерка сва учичкана само за бацити. Онда отац комшији оправи берач па нам он давао наше да оберемо, а оно једноредни са фиксним бункером био муке живе. На крају мајка натерала оца да купимо берач дворедни К2 да не опоравља туђе по селу ради бербе. Било свега и лепо се живело, волео сам да копам кукурузе и то сам баш, био брз за дивно чудо. Скупљали сено и луцерку ручно једино никада нисам научио ручно да косим. Коју год косу да су ми дали у руке или коса или држаљица на пола. Деда ми купи кованицу на Косову ја је после трећег замаха пребијем, држаљица багремова јер све остале су пуцале. Онда ми дали ону за корове кратку, а дебелу једино ме та издржала. И онда сеоски савет заседао и донео одлуку да коса није за мене да сам превише сиров и јак на руке, а техника никаква још леворук. После сам био добар за дењење на приколицама и стожини. Е онда сам узнапредовао па добио двороге виле и тада сам добио звање мајстора за бацање бала. Има још доста тога да се сада присећам, шпартање са коњским шпартачом 4ком везана на једну греду и Ланд Ровером их вукли.
 
Брање у новембру а снег почиње да пада, јутра око 0°С. Милина једна, што се обере до два сата поподне све се сече и слаже у снопове. И наравно код куће опет у корпе и у чардак.
Кад се заврши берба онда се вози комуша. Све са мотокултиватором.
А татин колега је ставио греду на приколицу од 509-ке и закачио 3 коњска шпартача. Имао три сина. Кад дођу из школе иде шпартање. Он само гасира, за два поподнева одува неколико јутара кукуруза.
 
Jednom sam kao dete po minusu brao kukuruz, trljas prste u kosi da se razmrdaju prstici.

Kopanje kukuruza po vrucini, skupljanje sena, sece kukuruzovine srpovima pa pravis snopove.Muka ziva.
 
Ja imao posao 3.5kj ugar. Raspitivao se po selu kako ide cena pa lupio coveku 6000 kj a oranje 7000

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Onda je to OK ako celo selo tako radi,reko tu maksimum imas tri sata rada sa tri brazde,a lepe pare za ugar. Kod nas bi uveliko zvali Šervud kada bi im rekao 6 crvenih za garenje.😀
 
Brzina kad sam radio je ista kao u oranju jedino 10cm plice

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Onda je to OK ako celo selo tako radi,reko tu maksimum imas tri sata rada sa tri brazde,a lepe pare za ugar. Kod nas bi uveliko zvali Šervud kada bi im rekao 6 crvenih za garenje.
Jedna parcela od 1.5 kj i to malo posto bilo zaraslo sa bagrenjem i pre dve god vadili panjeve pa tanjirali za psenicu i sad kad sam ugarao na moju srecu samo dva panja nasao i milion sitnih.sve rezerve srafova iskoristio

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Nazad
Vrh