Koliko naplaćujete usluge obrade zemlje

Malo sam zakačio i ručno branje. Osam njih bere, dvojica prosecaju vrste kuda će proći traktor i prikolica, i tuda jedan pomera traktor a mi deca sa gomila ubacujemo u prikolicu.

Ljudi moji, koliko se tad retko sejao kukuruz kad onaj poslednji što bere iz osmog reda kukuruza baca klip na gomilu kroz 8 vrsta kukuruza.

A imali smo jednog u selu (to zapamtio nisam) koji je kukuruz sejao ručno, 70 cm razmak i izmedju vrste a i od zrna do zrna. Špartao ga je sa konjem, i po dužini i popreko, jer je njiva bila kvadratnog oblika.
 
Ručnu berbu ne pamtim.Imali smo jednoredni Z212 kupljen sedamdesetih pa posle 222 kupljen nov '86 godine a samohodni je kupljen 2009.
 
Kod nas je do kraja 90-ih bila priča kako berač ugazi njivu, i posle zemlja nije ni za šta. Finansije nisu bile problem, dobar deo je mogao da sebi priušti nov berač. Zakačilo me je i ručno kupljenje sena. I tu je bila priča kako presa omlati seno, i posle stoka neće da jede.
U selu pored je čovek još 80-ih kupio berač, ali dugo nije bilo posla za usluge, jer naš čovek što ume da bude zadrt to se ne može opisati.

Da se razumemo, nisu to neke velike površine bile. Uglavnom od 1 do 2, 3 hektara kukuruza. Sena za 10-15 ovaca, dve krave i neko june.

Posle 1999. i početkom 2000-ih, polako počinju da pristižu prese i berači.

Interesantna stvar da smo u selu imali čoveka koji je od 97-98 godine počeo da skida u zrnu kukuruz, dok mnogi još berač nisu videli.

Pneumatsku sejalicu smo kupili 2003.godine, ali je pokojni deda i dalje morao celu njivu da prodje motikom, da slučajno negde nema dva, ili jedan blizu drugog.
 
Lepo smo se podsetili proslih vremena neki manje neki vise ali bilo je lakse i to samo zato sto sam bio maladji.I dan danas oberem 2-3 kj zavisi od parcela da ne berem 2 reda da se ne gazi
 
Drugari ja imam burgon gx 300 i dva kombajna za zrno,svoje sve skidam u klip nekih 20 ha do 15 septembra i posle radim sve u zrnu. Tovim 80 bikova i nekako mi je mnogo lakse,imam ogroman mlin sto melja sa klipom,bacam lopatom,i nekako mi se ne menja da skidam u zrnu. A i otkad meljam u klipu nemam problem sa nadimanjem kod bikova.
 
Moj deda je bio moderan seljak pa smo od tih nekih mašina imali sve i pre mog rođenja, pa ne pamtim ručno branje, ručno tovarenje stajnjaka, ručno skupljanje sena i tone slično... Al dobro znam sve ostalo... Lično sam sa beračem najmanje radio jer mi nisu davali, jer je puno ljudi svake godine ostajalo bez ruku pa i gore od toga...
Al da žalim za starim dobrim vremenima ne, ne žalim, ali rado ih se sećam naravno..
 
Kad sam zadnji put, mislim 2017te, sam istovarao kukuruz sa mojim sinom od 7 godina, i sam sa čika miletom krunio u proleće, više nisam brao u klipu, hvala lepo, ostalo je samo "stara dobra vremena"...
A, sad da hoću da platim uslugu branja ne znam ni sa li bi mogao, evo već 10 minuta pokušavam da se setim jel ostao koji berač u selu...
 
  • Like
Reagovanja: SDF
Sta bi tek bilo kad bi se trazila grupa za rucno branje kao pre 50 tak godina?? Branje i secenje tulaja.
 
Nazad
Vrh