Koliko naplaćujete usluge obrade zemlje

Ja sam zetvu psenice platio 14000 po ha. A prevoz kamionom za 15 t me izaslo 15000 din. Koliko ce biti zetva kukuruza i prevoz tek cu da saznam ovih dana.
 
Nije bas, ne moze svuda po srbiji da se radi u zrnu, jednostavno nije uvek dovoljno suvo da se bere u zrnu o tako skladisti.
 
Tako se i u nasem kraju mislilo,nije ti ovo Vojvodina ovde ne mozes skidati u zrnu kukuruze itd.Vremena se menjaju a i nuzda zakon menja.Treba malo probati i druge hibride sem domacih koji tesko otpustaju vlagu i mogu se bez problema skinuti u zrnu.Ko se bavi ratarstvom obavezno skida u zrnu,posao je ogroman oko istovara kukuruza pa posle krunjenja,mnogo operacija i vremena treba,a radnike mos na prste izbrojati + dnevnice koje su otisle na 35e.Jos budes u minusu racunajuci cenu cele operacije spram skidanja u zrnu.Stocari jos uvek skidaju u klipu a pitanje je i oni dokle ce jos.Radili smo ranije usluge sa 2 beraca u proseku oko 100h godisnje.Sad je to spalo na 10ak i to uglavnom kod hobi poljoprivednika sa hektar dva.Sad za 2000e moze da se kupi pristojan berac jednoredni.Kupuju jos uvek sitni poljoprivednici da ne zavise od drugog.Mada u selu u zadnje 2 god nije stigao nijedan berac.Inace cena branja ce ove jeseni ici oko 150e po hektru.U nasem kraju je uvek cena berbe isla uz rame sa cenom kombajniranja.
 
Најгори је моменат кад треба крунити кукурузе,још задњих пар година када су чардаци били актуелни па најбоља цена у Марту. И ко уз ону ствар киша па не можеш крунити,радници слажу не дођу,а ти све спремиш. Ајде утовар је био мачији кашаљ супруга и ја сами натоварили два чардака од 70т зрна. Али круњење је било кост у грлу иако сам имао свој круњач онда сам задња два пута платио неке момке што су имали великог чаковца да ми круне и када су они продали круњач и ја сам баталио чардак.
 
Kod nas se Sipovi tornado još uvijek drže na cijeni oko 4500-5000e se kreću ali ih je vrlo malo, kupuju ih i gone za Federaciju u brdovitije krajeve. U selu je ostao samo još jedan Sip 35 ostalo je sve prodano, niko više ne bere u klipu.
Kod nas 90% kukuruza ide na sušenje u sušare. Jer je kod nas vlaga u berbi većinom preko 20%, rijetko se zalomi 17-18% obično je 22-24%.
 
Nazad
Vrh