Kokoške za dvorište

Hvala Nemanja.... danas još tri jaja. Nemamo Leghorn ni talijanke ni ostale... imamo neke domaće i gološijanke i kaporke... i pronele su sa 4.5 meseci. Kupili smo piliće 20 marta...

Sad koje su tačno pronele moći ćemo da znamo kad budemo pored njih pa da ispratimo.... ali samo nek su krenule.... bar sad ima smisla što smo ih hranili i pazili....

Imamo teoriju da su pronele rano jer su srećne. Lepo smo ih negovali, imaju lepu hranu a i petlići ih baš teraju.... što bi se reklo...

ova prva fotka je od 11.08.
GkrriZL








ova fotka sa jajima je od 13.08. ova mala jaja desno su od novih koka...

 
Poslednja izmena:
16.08.2017

Večeras zatvaram vrata od kokošinjca i jedna koka počne da se namešta kao da hoće da vrši nuždu pa čučne jednom pa još jednom. Meni bi čudno ali ona umesto nužde snese jaje. Jaje se zakotrlja i dok sam otvorio vrata ostale kokoši ga pokljucaše. Da li joj je prvo jaje ili se nije još navikla da ide u gnezdo u kojem sam danas našao dva... nisam siguran. Već sam dva puta nalazio jaje na zemlji i nisu ga pojeli.
Odmah sam u hranu dodao pedesetak smrvljenih ljuski od jaja ali mislim da to neće rešiti problem. U hranu redovno dodajem stočnu kredu. Mislim da je velika naseljenost i da pod hitno moram smanjiti broj petlića. Nemam vremena za vikend ali ću morati od sledeće nedelje da popunim prostor u zamrzivaču.

- - - - - - - - - -
17.08.2017

Danas od tri jaja dva su zelene boje....
 
Imamo problem sa našim petlom kaporanom koji je malo nežan... ostali petlovi ga maltretiraju pa smo morali da ga usvojimo.... inače imamo planove sa njim pa moramo da ga održavamo u životu....

X2KRS.jpg
X2KRS.jpg
 
pa ako ga tuku jedino mozete tako odvojeno da ga drzite, a ako je jako osetljiv mislim da je bolje da ga ne ostavljate, pogotovo ako nije jedini petao. Koliko mi se cini po slikama mislim da mozete polako da pocnete da im smanjujete broj jer nece bas mnogo ni da porastu tj i kad postignu punu velicinu to ce biti tek za nekoliko meseci. Inace jako mi se svidjaju.
pozz
 
Ja sam uzeo 10 pilica Sonborske kaporke,i kada su im cube narasle jedan petao ih je stalno kljuckao u cubu,zaista neznam zasto mu je to smetalo.
 
Kažu da su kaporke osetljive tu gde im je ćuba... može da ih petao kljucne i da ih ubije... tako sam čuo... Inače petao se oporavio i ustao je i jede i dobio je društvo jedne bele kaporke. Sutra ćemo drastično smanjiti broj... ostaće par petlova a ovog belog ćemo još par dana da držimo da se oporavi pa ćemo da ih vratimo... oprezno kad budu pušteni... Inače juče i danas ukupno 10 malih jaja jedno zeleno...

Tog belog i ostale kaporke ćemo sledeće godine u pokretni kokošinjac... ako preživi do sledeće godine...

Inače redovno šišamo ćube kaporkama... Toliko im naraste perje da nemogu da vide...
 
Juče smo sredili 13 komada petlića. Oni veći su bili oko 1.5kg očišćeni oni manji malo manje. Neki su bili žuti neki beli... generalno to meso je odlično. Koliko je masno podseća na svinjsko.
Ostalo je još pet petlića.
Dva ćemo ostaviti Ti Džeja i Šareno čelo - ćuban, jednog pokloniti - mini Đura (to je jedan lep petao liči na talijane kao i TJ)
slika sa neta
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5a/Rooster_1_AB.jpg/1200px-Rooster_1_AB.jpg

Jedan je Krivi kljun on je još mršav i ima kriv kljun i slabo napreduje. Kad se malo podgoji i on će u supu...
Ostao je i Beli koji će u pokretni kokošinjac sledeće godine. Očekujem da će tek da se razvije u petla. Inače je mnogo miran i još uvek se nije oporavio od maltretiranja ostalih pevaca.
Jedan je mali ćuban preostao ali nije sigurno da li je Munja ili Munjita.... i sad kad nema većih počeo/la da zavodi red....
 
Manjkala nam najlepša kaporka bela.... na nju smo bili ponosni... prekjuče joj bilo dobro a juče smo je našli iznemoglu... uginula je uveče... teško je disala i imala temperaturu...
Ona je par dana boravila pored gnezda ali nije ulazila... moguće da nije mogla da snese... ne možemo da tvrdio jer nismo bili stalno tamo....
Pratićemo ostale ali one su danas izgledale veselo....

Inače mlade koke nose od 6-9 jaja dnevno. Obično jedno ili dva jaja su zelena...
Danas smo našli jedno malo jaje na ulazu u kokošarnik. Verovatno je koka prvi put pronela jaje pa je ispalu odmah tu.... Nisu ga pojeli kao prošli put... pisao sam ranije....
Kokoške u chicken tractoru nose po dva-tri jaja dnevno tako da više ne kupujemo jaja....
 
Poslednja izmena:
Krenuo da pomognem kokoskama u borbi pritiv pipa, vec 4 noci mazem ih svinjskim mascu, iselio sam ih iz pristorije gde spavaju i nju prskam insekticidima. Danas ako stignem palim slamu u prostoriji gde su spavale. Najezda nikad veca.

Primetio sam da pojedine starije jedinke su otezale, u predelu kloake tj.ispod im se izgleda napunili tecnoscu(od komsike sam cuo da su to jaja koja se nisu formirala i tu se rasturila).
Ako je ovo tacno onda ce te koke uginuti uskoro ili se varam?

Sent from my SM-J500F using Tapatalk
 
Ja sam koristio ByeMite i stvarno pomaže. Probaj da nađeš negde a ima i preko neta da se naruči u malim flašicama... Za ostalo nisam siguran kako da ti pomognem. Znam da se desilo par puta kokoškama koje su stare 3+ godina da su snele jaje bez ljuske samo opna, naravno pokidana opna - sadržaj prosut u gnezdu.
Danas 3 jaja od velikih koka a 7 od malih. Dva jaja od malih su veća od ostalih ali manja od velikih - normalnih - jedno zeleno jaje....
 
Poslednja izmena:
Ne isplati mi se treba mi 20l vode da isprskam i da okupam kokoske. Posto ide 10ml na 2.5l vode da dam 2500 za prvo prskanje a 2000 za drugo pritom mozda u komsiluku ima leglo pa sam dzaba krecio.

Sent from my SM-J500F using Tapatalk
 
Druze, ja sa pipama ovako resavam problem, okupam koke s rastvorom vode i tecnog etiola i prebacim ih na drugo mesto. A tu gde vec ima pipa palim brenerom i prskam rastvorom zive sode desetak dana i resim problem. Palim svakog dana, a prskam sodom na treci dan. I to je to.
 
Koji rastvor tecnog etiola ide? Prskao sam tecnim etiolom prostoriju i nisam resio probkem. Koji rastvor zive sode ide?

Sent from my SM-J500F using Tapatalk
 
Danas 10 malih jaja od kojih jedno veličinom dostiže normalnu veličinu jaja... ispada da je malo manje od mesec dana potrebno koki da počne da nosi normalno jaje. Ovo jaje na slici je isto ono koje je prvo snešeno i imalo dva žumanca.... Počeli smo da pravimo zalihe jaja evo deset zelenih....

1zqq5ix.jpg



Inače od tri gnezda najviše nose u kanti od polikolora iako sam napravio malo veće drveno gnezdo a i postavio jedno plastično bure. Gnezda sam postavio na brzinu jer sam zauzet i u slobodno vreme (kad ne radim) pa ne mogu da stignem da to malo bolje uredim.
Inače raspored gnezda je drugačiji jer velika gnezda su okrenuta ka zidovima da bi bila skrovitija a kanta od polikolora je u sredini i tu najviše nose. Jedno jaje prosečno je u ostala dva gnezda.....

2vdk3u8.jpg


Inače plan je da kada se koka s proleća raskvoca da se u ovakva drvena gnezda samo iznese i postavi na mirnije mesto.... zato sam ih napravio od drveta i trebalo bi da budu sva odovjena jedno od drugog...
 
Druze pipe neces unistiti etiom, procitaj lepo sta sam napisao, koke okupas u etiolu 3ml na litar vode i prebacis u drugi objekat, a tu gde ima pipa palis, prskas zivom sodom. Jer pipe danju nisu na zivini one nocu napadaju. Bitno je da ih udaljis od izvora pipe, jer ih ima u nenormalnim kolicinama.
 
Znam da ne moze etiolom. One sada nemaju pipe od kad ih mazem mascu ali u toj pristoriji gde su lezale ima pipa oni je strasno.

Sent from my SM-J500F using Tapatalk
 
Odes lepo negde gde rastu borovi, pokupis iglice koje su opale, i naberes svezih sa grana, to lepo razbacas po kokosarniku i postavis u gnezda, pomesano sa slamom i neces imati pipa, beze od tog mirisa. Ja sam mucio muku sa pipama kod golubova i osim onih sprejeva za papagaje, koji kratko deluju, nista osim borovih iglica nije pomoglo. Probaj, videces da radi. Ako ni to ne pomogne imas na kupujem prodajem sredstvo koje se razmuti u vodi i tu se golubovi kupaju, kokoske bi morao sam da okupas. Vidim da ga golubari hvale, a kako deluje ne znam, bocica je mala. Jos jedan nacin borbe je da im u nesto stavis pepeo u koji ce se one kupati i mehanicki odstranjivati pipe, dobar metod, ali nije efikasan kao borove iglice.
 
Druze, uzmes brener i palis sve po redu, sutradan 300g zive sode na 3l vode i tako u krug 10 dana, od pipa nece ostati ni P. Ali ne vracaj koke u kokosinjac bar mesec- dvw.
 
Ove godine su se pipe pojavile ali sam svu drvenariju izbacio napolje na sunce, a kokoskama sam stavio da spavaju na drvenim merdevinama ispod drveta. pepela imaju na dvoristu i u njemu se stalno valjaju i sto je najbitnije ni na jednoj nisam primetio pipe, cak ni perojede.
 
Nazad
Vrh