Kokoške za dvorište

Samo da napomenem i da prenesem savete kolege sa foruma da se pilićima do tri meseca starosti ne dodaju u hranu ječam i ovas.
Ovo je napisano za da bi ostalo zabeleženo.

Hvala kolegi na dobronamernom savetu.
 
Zašto?
Mlevene žitarice jedu sasvim normalno a povećani procenat celuloze uopšte ne smeta pilićima.
Šta više kukuruz uopšte nije prirodna hrana domaće živine osim ćuraka
Ovas se može izbegavati jer sporije napreduju dok za ječam nema logike a ni u jednoj knjizi o ishrani ne poszoji ovakva preporuka za izbegavanje
 
A ako je ječam i ovas u zrnu? Samo sam preneo onako kako sam posavetovan. Napisao sam iz najbolje namere kako bi nove kolege imale smernice.... Prihvatam i tvoje savete pa ću morati da se malo udubim u temu....

Šta mislite koja su domaća jaja iako se na fotki ne razlikuju mnogo u boji?

2vmvsi1.jpg
 
Jecam i ovas ne bi se trebao trabali davati piilicima do 3 meseca minimum jer ovas ima veliki sadrzaj grube celuloze u omotacu zrna, a jecam sadrzi beta-glukan koji je stetan za pilice i nesvarljiv je pa stvara vlazan izmet
Sto se tice jaja cini se da su jaja sa donje strane domaca, belance je cvrsce konzistencije, a i nekako od oka :D
 
Starinski recept za male pilice je projno brasno i koprive dok ne porastu malo.posle zrno psenice jecma ovsa i paša.
Danasnji recept je starter 1 do 2 meseca posle koncentrat2 do tri meseca. Posle 3meseca starosti ispust i ječam, pšenica, kukuruz, tritikale,ovas(ko šta ima) plus paša i trava.
Nisam primetio da im jecam ili ovas nešto škode ali u sledećoj turi ću da proverim pa javljam
 
Bolji je za priplodnu pilad ali ja koristim za tovnu pilad jer uvek nekako imam jedne i druge.
Koprivu su moji kuvali i posle meljali sa projom . Čuo sam ali nisam isprobao da može i parena kopriba vrelom vodom i ona izmeljana kroz proju.
 
Davao sam ja upravo tako, 'poparenu' koprivu izmeljanu, iskickanu i pomešanu sa koncentratom ili sada sa ovom kombinovanom hranom što im dajem. Jednom sam probao sitno iseckanu svežu koprivu ali nisu je jeli a i 'prljilo' ih po 'stopalima'. Verovatno su još bili mladi za svežu.
 
Trava ne skodi pilicima osim ako je nesto prskano u basti ili vocnjaku p palo na travu. Druga opasnost lezi u upaljenoj travi koja je sitno pokosena pa stajala na gomili. Ostalo im ne smeta
 
Kod mene promasaj kakav do sada nisam imao, nasadim kokosku, mladu od prosle godine, koka lezi, neda da joj se pridje kljuje po rukama, mesa jaja, cak i dva puta izvrsila nuzdu u gnezdu, kad proverim jaaj od 12 jaja 8 mucka. Uzeo od komsije 10 jaja od italijanki i izgleda da ce samo 2 od mojih kokosaka da se izlegu i mozda 2 od komsije. To mi se do sada nikad nije desilo. Bude po jedno 2 ali nikad ovoliko. Covek ima 8 koka i jednog petla, pustene koke imaju gd da setaju ali mislim da ili je petao slab ili je nesto genetski posto on sve od istog jata izvodi ne unosi novu krv.
 
Jeste, lepa je. Imamo par pilića koje pratimo. Pratimo kako napreduju i kako menjaju perje. Sada teže od 400 do 500 grama, gološijani najteži a kaporke su lakše.
 
Pozdrav za sve ljubitelje pernatih zivotinja! Ja cekam jednu kvocku da izvede pilice. Skeptican sam zbog loseg vremena,mada je u zatvorenom ali je ipak hladno bilo prosle sedmice. Sta mislite hoce li uticati vrijeme na izleganje pilica?
 
nije mnogo samo da se pazi na vaške ispijuje do iznemoglisti i dešavalo mi se ili lipše na gnezdo ili ustane dva dana pred izvođenje,a kad se sve lepo pazi bez problema izvodi.
 
Ma znam, nego meni zao kokoske a ova lepo lezi. Slamu ispraskam praskom protiv insekata, kokosku tajodje ispraskam, onda stavim pepeo na slamu, pa krpu preko pepela pa opet pepeo(po jednu saku) i jaja. Najbolje je da kokoska leIzi negde gde ima mogucnosti kada sama ustane da se cisti od vaski.

Sent from my SM-J500F using Tapatalk
 
Uselila se neka divlja guska i snela jaje.... ::super::

dme1bb.jpg


Već se drugi put dešava da jedna od koka snese ovoliko jaje. Prošli put je imalo dva žumanca. Inače ljuska ovog jajeta je veoma tanka.
Prethodna dva dana su po ceo dan bile na ispustu i oba dana je bilo je po četiri jaja od četiri koke. Inače nose jaja posle podne počnu od oko 13h.

- - - - - - - - - -

Kao što napisah 'dva u jedan' jaje:

16gj4vr.jpg
 
To se jednostavno desava ponekad a kokoska koja nosi takva jaja vremenom pocne nociti i mekana, retko se desi da pocnu nositi normalna jaja i najbolje bi bilo da je izbacite iz jata da ne bi ostale pocele da jedu jaja jer mekana cesto snesu gde stignu. Nekad se desi da jaja koja imaju 2 zumanca i ne budu velika a te kokoske nose posle normalna jaja. Prosle godine mi se iz jenog jajeta normalne velicine, sa 2 zumanca izleglo 2 pileta, potpuno normalna.
 
Nazad
Vrh