Kokoške za dvorište

Jednoj koki se otvorila ako je to pravilan izraz kloaka. Bilo je malo krvavo i imala je retku stolicu mozda cak i proliv. Odvojio sam je jer su je ostale kljuvale, dao vitamine i medifox kapi. Ona normalno jede ne snosi iako je proslo 2 nedelje od izdvajanja iz jata. U delu zadnjice je mekana na dodir kao da je puna tecnosti. Sta raditi, ne bih je klao a i ne bih da se muci.

Sent from my SM-J500F using Tapatalk
 
Jel mogu sada da pilićima gasim svetlo noću s obzirom da je manje više dovoljno toplo noću? Stari su 6 nedelja. Noćas sam im isključio svetlo od 23h-02h i nisu imali nekih nepredviđenih reakcija*. Bili su mirni i kad sam upalio svetlo ustali su i počeli da kljucaju.

nepredviđene reakcije* - jednom im je preko dana prestala sijalica da gori jer je prosto prestala da radi pa su počeli da skaču kad sam zamenio sijalicu. Od tada držim dve sijalice uključene.

Inače tamo gde ću ih prebaciti za dve nedelje neće imati svetla noću a samo dnevno svetlo danju pa bih polako da ih privikavam. A i žderu opasno 59 komada 6kg hrane u dve hranilice pojedu za manje od 48 sati + dodajemo travu + što dohvate stiropora, daski i postelje i pokljucaju ono što su rasturile.
 
Svetlo mozete slobodno da im gasite nece im biti nista, a mogli ste i pre 2-3 nedelje da pocnete. Moje pilice majka obicno ostavi sa oko 4-5 nedelja i od tada su bez toplote a i do tada su bez sijalice, a plus dosta manji jer ne jedu koncentrate tako da sa oko 4-5 nedelja imaju od 200 do 300g. Preporucio bih vam da izbacite stiropor jer je zabluda da je zdrav, vec je otrovan ako ga jedu, ne odmah ali na duze staze da.
 
Hvala za savete, veoma su korisni i pravo da Vam kažem i pišem (i pitam) da bih potvrdio neka svoja razmišljanja a i da bi ostalo zabeleženo za neke nove članove ili će nekom koristiti da ne pravi greške kao ja ili da primeni neke stvari koje sam radio kako treba.

Ideja sa gašenjem svetla i proizlazi iz toga da pilići jedu i danju i noću i da to postaje opterećenje.... Kad im napravim kokošinjac imaće mesta da se više šetaju (ograđen prostor) i prilično veliki prostor sa travom kad budu puštene van kokošinjca.

Pisao sam i ranije da sam hteo da gasim svetlo ali sam zbog temperature odlagao. I večeras se dvoumim da li da im ostavim svetlo preko noći jer se temperatura spustila posle ovih pljuskova. Ipak sijalice 'odaju' neku toplotu. A pilići su sasvim dobro 'operjali' da im ta toplotaa i ne treba.
Danas smo ih merili i najveći primerci gološijani imaju oko 700 grama a najmanji su Krivi kljun i Paperje i imaju 460 grama. Ona koka sa gornje slike Padovište ima 500 grama. Kaporke i neke 'jarebičaste' kokice su lakše ali one će biti dobre nosilje.... bar mi tako mislimo.

Kada sam pravio prostor gde će biti pilići oko 20. marta bilo je hladno i postavljao sam stiropor na blokove pa red kartona i dobar red novina pa na to nekoliko slojeva prostirke od slame i strugotine. Desi se da se pilići malo 'zaigraju' i da počnu da kljucajući prosutu hranu i 'čeprkajući' nogama sklone prostirku i 'prokljucaju' novine i karton pa stignu do stiropora. Takođe imam table stiropora koje sam postavio do zidova kako bi ih zaštitio od hladnoće i na to uspravno (na kant) poređao daske i tamo gde postoji razmak između dasaka pilići to kljuckaju. Iako je taj razmak na visini od 0.5m oni 'skačkaju' i kljucaju... Da, znam da nije zdrav ali sad to ne mogu da sklonim....
 
Poslednja izmena:
Neka imaju pilici letvice ili drvca na kojima ce spavati podignutih od zemlje. Sami ce da se greju ako su u zatvorenom prostoru.

Sent from my SM-J500F using Tapatalk
 
Sutra ako bude vreme dozvolilo u prepodnevnim satima selim piliće u kokošarnik koji je skoro završen. Ostalo mi je da stavim žicu na ulazna vrata i spreman je za rad u letnjem režimu. Iskoristio sam ovaj zidani deo koji je još otac započeo ali su zidovi bili krivo sazidani pa mi je to predstavljalo problem. Sve sam morao nekako pod uglom da pravim....
Ove prednje stubove sam kupio - greda 5x8 a kupio sam i pletenu heksagon žicu i ceo prostor je u žici 26x26 i ukopana je 30-ak cm.
Sve ostalo je priručno. Ulazna vrata koja treba da završim su neka drvena balkonska vrata koja sam izvukao iz Dunava. Zamenio šarke i završiće posao.... salonit table iskrzane, ispucale sam našao u dvorištu i spajao po dve kako bi napravio krov. Našao neki stari zarđali lim pa sam malo dodao sa strane krova da ne curi.... Naravno ima tu još dosta da se radi i licka....

Do jeseni bi trebalo da uradim duple zidova sa ispunom od stiropora i da napravim gnezda i vrata za prilaz gnezdima. I da malo omalterišem ove cigle spolja.
Svetlo im isključujem već nekoliko dana. Oduzeo sam im večeras hranu tako da će gladni na put....

Da li imate neke preporuke u vezi transporta - prevoziću ih autom u plastičnim velikim gajbama. Vožnja bi trebala da traje oko 20-tak minuta.

wix7o7.jpg


or826x.jpg


24y3j39.jpg
 
Poslednja izmena:
Evo i nekih tužnih vesti... Uginulo je 7 pilića. Procena je da su se 'ugnjavili', da su se gurali u gomilu i da su se ti pilići ugušili. Našao sam ih ispred vrata napakovane jedno na i do drugog. Ta vrata su ona koja sam napravio i postavio na otvor na slici broj dva iz gornjeg posta. Na tim vratima postoji otvor 30x30 cm u donjem delu koji služi kao ulaz u prostor gde bi trebalo da spavaju. Kroz taj otvor sam ih ubacivao u nedelju kada sam ih smestio u kokošarnik. Juče je supruga obilazila i svi su bili živi. Verovatno, pošto su vrata bila zatvorena, pilići nisu hteli da uđu kroz taj otvor pa su se smestili ispred vrata tako da su se gurali na tu gomilu.
Večeras sam ih opet jedva smestio u 'prostor za spavanje' i takođe nisu hteli da se rasporede već su se gurali u gomilu. Uspeo sam da ih rasporedim u dve gomile pa mislim da neće biti još gubitaka.
Moja je greška što nisam i sinoć bio uveče na licu mesta da ih rasporedim ali sam mislio da je dovoljno jednom. Samo jednom sam velikim kokoškama pomogao da uđu u gornji deo chicken tractor-a i to im je bilo dovoljno.

Pregledao sam uginule piliće i nisam našao tragove ujeda ili tragove zuba. Prostor je skroz pokriven heksagon žicom sa okcima 26x26 pa mislim da nikakva zverka nije mogla da uđe. Imalo je između redova žica na par mesta gde bi pacov ili ona mala lasica mogli da prođu ali to je sa gornje strane na krovu tako da je to malo verovatno. Večeras sam i te otvore zatvorio i provukao žicu celom dužnom kroz okca u delu gde se trake heksagon žice preklapaju.

Nisam video u okolini ni pacove ni lasice..... ne znači da ih nema ali ta opcija je malo verovatna....

Večeras sam primetio samo jednu koku koja nije među svim tim pilićima koji se guraju. Ona je i ranije 'izletala' iz prostora gde su bili i spavala na gredama iznad.
Pretpostavljam da je u pitanju veliki strah kod tih pilića i da se zato guraju na gomilu....
 
Poslednja izmena:
Pilići sada imaju oko 10 nedelja. I dalje se sami ne raspoređuju na prečage već se guraju na gomilu. Uspavljujem ih svako veče :osmeh:. Napraviću im još jedne 'merdevine'.
Ono što me zanima je da im u hranu ubacujem kukuruz u zrnu ali da ga ne jedu masovno. Napipam kod pileta zrno kukuruza ali ipak ima ga proustog a zemlji pa ga ne uzimaju i ne kljucaju... Pretpostavljam da je zrno kukuruza veliko i da ga ne mogu progutati.
Da li postoji neki oprobani recept kako ih naterati da kljucaju kukuruz? Npr. ako bi ih ostavio bez hrane da li bi 'morali' da pokljucaju zrna kukuruza?
 
ako hocete da ih naterate da jedu kukuruz morate malo da ih izgladnite. Zrno sigurno nije preveliko za njih jer kod mene pilici vec sa oko 2 nedelje jedu kukuruz bez problema, doduse mnogo lakse nauce uz majku. Samo neka malo ogladne.
 
Da, znao sam za to ali nisam bio siguran i nisam imao hrabrosti da primenim. Vaš savet usvojen i primenjen i dao je zadovoljavajuće rezultate. Vaši saveti su zlata vredni. Hvala Vam još jednom.

Pilići su počeli sami da se 'uspavljuju'. Bio im je problem da prođu kroz otvor na vratima na delu koji je određen za odmor i relaksaciju i kasnije za nošenje jaja. Nekako se tu ispred otvora zadrže pa naprave gužvu... pa na kraju neće ni da uđu unutra. Sada sam im par dana ostavljao otvorena vrata i po malo intervenisao oko razmeštaja. Sinoć se sami rasporedili kako su hteli i na svim visinama i prečagama. Jedan petlić TJ (Ti-Džej)(šta ću kad mu je takvo ime) uvek zauzme mesto na platformi i do ulaza... Matilda na prvoj prečagi, Fićka se uvek popne na nekoga, Ljubomorna koka uvek poslednja uđe, Munja je postao Munjita, i takoo...

Sledeća faza je priprema duplog poda i duplih zidova 'punjenih' stiroporom za zimu i pravljenje gnezda i pravljenje vrata za pristup gnezdu. I čekamo da pronesu.... krajem avgusta će biti 5 punih meseca... pa se nadamo u septembru ili oktobru...

I čekamo da petlići malo dobiju na kilaži pa da im smanjimo broj....
 
Poslednja izmena:
Evo posle nekog vremena da napišem šta se sve izdešavalo.... kako bi neiskusni članovi mogli da dobiju neka nova/stara saznanja...

Pre svega bih zahvalio @zzzz kolegi i članu foruma koji mi je pomogao savetima i uputsvima.

Do kraja juna meseca su koke u pokretnom kokošinjcu nosile jaja ali kako su počele velike vrućine one su prestale. Primetili smo veliku količinu perja. Kako su koke starosti preko tri godine pomislili smo da je uzrok prestanku nošenja starost i mitarenje i verovatno velike temperature.
Primetili smo da ne žele da uđu u deo gde su im gnezda i gde obično provode noć ali smo to tumačili da im je vruće.
I jeste u tom delu sunce probije pri kraju dana i postane vruće. Prednji deo kokošinjca je ispod bujnog drveta višnje i imaju senku skoro čitav dan.
Nastavili smo da ih isto hranimo a posle nekog perioda i razmišljanja i čitanja foruma smo proverili da li imaju pipu.

Bilo je dovoljno da na par sekundi stavim ruku u gnezdo i osetim da mi pipa mili po koži. Za početak smo oprali kokošarnik, nabrali lišće oraha i stavili ga u gnezda a u prostor gde borave stavili lavor sa pepelom.
Koke smo bukvalno potopili u kantu sa tečnim šamponom a posle toga kada su se osušile svaku poprskali sa nekim sprejom. Takođe smo poprskali i gnezda i svu unutrašnjost kokošarnika.

Posle nedelju dana proverom je utvrđeno da još ima pipe. List oraha ne tera pipu ni svež ni suv, a šampon je verovatno slab a ono sa prskanjem iz bočice je bilo verovatno malo količinski.
U obližnjoj poljoapoteci smo saznali da imaju ByeMite i da prodaju na malu količinu. Jednostavno izvuku špricem koliko ti treba. Kupio sam 10ml - 320 dinara jer u kompletu dobiješ i špric i iglu (kao zaštita od prosipanja). Pomešao sa 3l vode a preporuka je na 2.5l vode. Pre nedelju dana sam oprskao uveče i to svu unutrašnjost i spoljašnjost a i koke sam okupao.

Pre par dana sam istom metodom utvrdio da nema pipe. Ništa ne mili po rukama. Zatim sam u gnezdo dodao slamu pa sutradan ponovo proverio i rezultat je isti. Kokama sam pojačao ishranu i dodavao svežu travu i list od cvekle i kupusa jer su i fizički izgledali lošije.

Ovih par prethodnih dana je bilo hladnije vreme bez velikih vrućina ali koke opet nisu htele u deo za spavanje. Morao sam ponovo da ih naučim da odlaze u deo za spavanje. Verovatno su zapamtile taj osećaj da tamo ima pipe pa nisu išle. Čim su prvi put ušle opet su stalno ulazile.

Juče smo u gnezdu našli jedno jaje. Znači borba pokazuje rezultate.
U nedelju uveče ću ponovo okupati kokošarnik i koke jer je preporuka da se tretira još jedanput.

Pretpostavljam da će ponovo prestati da nose jer ponovo kreću vrućine ali videćemo....

A sada malo o pilićima:pilići dobro napreduju.

Hranim ih sa sledećom mešavinom:
kukuruzna jarma - 30kg
kukurzno zrno - 20kg
pšeničnog stočnog brašna - 20kg
samleveno ovseno brašno - 10kg
sojina sačma - 3kg
suncokretova sačma - 5kg
Dodajem i 3kg stočne krede i 5 kg pivskog kvasca.

Redovno im bacamo ostatke od hrane i travu a uvek imaju šljunka za kljucanje i korito sa pepelom.
Na par dana se desi da se veća količina kukuruza nađe na zemlji ispod hranilica pa onda jedan dan preskočimo sa hranom dok to ne pokljucaju.
U poslednje vreme smo primetili da su veći gološijani petlići terorisali kokoške i ostale petliće sto fizički što seksualno pa smo bili odlučili da im malo smanjimo broj.
U nedelju rano izjutra smo sredili pet komada.

Ja sam ih lišio života mada sam poslednji put zaklao pile još za vreme bombardovanja kada sam prekinuo karijeru uzgajanja tovnih pilića.
A i tada mi je duša plakala... al dobro.

Generalno nikad u životu ni supruga ni ja nismo očistili pile. Meni je onaj miris od pokvašenog perja toliko smetao da sam stalno hteo da bacim peglu a od mesa sam jeo samo belo i to ponekad. A supruga se i dan danas plaši živog pileta.

Zajedniči komentar je bio da nam se naše majke sa neba smeju kad nas vide da čistimo piliće.
Ali kad smo preko youtuba naučili da ostavljamo kupus tako smo naučili i da očistimo pile.
U principu sve je išlo linijski i za sat vremena smo završili. Interesantno je da nisu imali puno onih dlačica... to nam je u pripremama predstavljao najveći problem...
Ja sam imao zadatak da isčupam dušnik i da vežem jednjak a ostalo je bilo lako....

Očišćeni su težili 1kg do 1.5kg. Pa ipak to meso je sasvim drugačijeg ukusa od kupovnog. Ono što smo primetili da devojke ne mogu da pojedu ceo batak iako količinski mali jer ih kako same kažu zasiti a kad jedu kupovno pile nije im dovoljan ni batak ni karabatak.

Sada se situacija u kokošijem društvu malo stabilizovala mada ima još nekih 5-6 gološijana koji su sada došli do izražaja i nekako već vidimo da su sledeći na listi.
Ono što mogu da napišem je da su gološijani kao rasa najotporniji, najborbeniji i čini mi se najzahvalniji za gajenje u kategoriji kokoške za dvorište...
Ipak mi smo akcenat bacili na kaporke i planiramo njih da gajimo. Imamo dve tri prave a još nekoliko mešanih. Sve ukupno će biti dvadesetak kokoški što gološijanki, što domaćih što nekih raznih pomešanih rasa. Ostavićemo s proleća kaporke sa jednim belim kaporanom u pokretni kokošinjac sa nadom da će se neka nasaditi a ostale sa par kaporana + jedan dobar domaći petao. Ove stare koke će na jesen u supu....

P.S. Pravi planove da ti se Bog smeje...
 
Poslednja izmena:
I, eto desilo se konačno. Dobili smo jedno jaje. Malo sitno... šteta što ga nisam slikao. A evo kako izgleda kada se krčka u tiganju...

P8090007.jpg


A kako da ne pronesu kad ih ovi petlovi saleću na svakom koraku... pa se menjaju i prave gomilice.... Ipak će petlići morati da pričekaju početak septembra za sledeće smanjenje broja... Našli smo samo to jedno jaje mada sam ga video tek kad su koke ušle da spavaju pa nisam mogao da pregledam neke skrivene ćoškove. Odmah sam napravio dva priručna gnezda od neki starih kanti.
Nadam se da će u narednom periodu biti još nekih koka koje će početi da nose....
 
Poslednja izmena:
Odavno se nekako ustalilo da na 7 koka ide 1 petao...
To bi bio neki optimum, mada nije to zacrtano tako, može i 20 koka, 3 petla, što je kod mene slučaj, ali od tih 3 uvek je jedan mlad petao čije vreme tek dolazi, tako da i 2 petla na 20 koka "završavaju posao", uz povremeno "uskakanje" ovog "omladinca"...
 
Znam ja to. Ali petlići su mladi i nisu dovoljo teški da bi otišli u supu. Već ima kandidata koji će ostati da dočekaju sledeće proleće. Ali moram sačekati do kraja avgusta pa smanjiti broj za još pet-šest komada a kasnije još jer ipak sporo rastu a nemam uslova da ih odvojim. Inače to jaje je snešeno iza vrata od kokošinjca koja su stalno otvorena. Postavio sam gnezda ali još nema jaja. Video sam da je u jednom gnezdu neka koka obitavala jer je slama udubljena.
Ostaje samo strpljenja.
Inače stare koke su ponovo počele da nose.
 
Danas četiri malih jaja od mladih koka.... videćemo kako će to dalje ići... tri jaja su bila u gnezdu a jedno na zemlji.... ta mlada koka još nije shvatila šta je snašlo....
 
Danas mlade koke snele tri jaja... dva u gnezdu a jedno pored gnezda... pretpostavljam da mlade koke nema šanse da u početku nose dva dana za redom tako da je moguće da je trenutno najmanje 7 koka počelo da nosi....
 
Ide 3 dana nosenha 1 pauza ili 2 nosenja 1 pauza. Nosenje zavisi od rase. Leghorn talijanke i mesavina sa nosiljama pronese sa 5,5meseci, golosijani krupniji obicne krupne domace sa 6-7meseci, domace one sitne i malo sto lice na divlje još kasnije. Brame npr i orpington sa 9 i više meseci
 
Nazad
Vrh