Kokoške za dvorište

Trebalo bi da napravite i jedan zatvoren prostor gde bi spavale. Da ne bi mrzla voda uradite ovako: prvo napravite sve od drveta, onda napravite razmak 10-ak centimetara od "drvenog zida" i tu ubacite (piljevinu,slamu) i opet drvo. Mozda jeste malo vise materijala ali voda nece da mrzne.
Evo danasnjih jaja:

Bolje vam je da kupite neku rasnu kokosku npr. kaporku, golosijana, amrok, ali pilice kao sto kaze zzzz. I pored kokosinjca terijer i to je to.
 
Ako nekog interesuje.....
chicken tractor je blizu završetka. Za useljenje ću verovatno dobiti par kokica i petla tako da neće stojati prazan. Kupili smo 60 domaćih jednodvnevnih pilića, pola gološijana nekoliko kaporki i resto domaćih pilića. Kada porastu one će u kokošinjac koji ću napraviti.
Koliki je obično procenat petlića u odnosu na koke?
Kažu da su i petlići veoma korisni kada dostignu težinu od oko dva kila....
:osmeh: ...
 
Pozdrav
Iz mog iskustva bude ti večinom oko pola-pola možda koji pjevac više ali u globalu polovica ženskih polovica muških
 
Plan je da se ostave dva petla od kaporki. Ako ih bude. Te petlove i kokice ćemo gajiti u kokošarniku. Ostali petlovi ću probati da ostavim zajedno i da ih hranim pa će završiti u supi. To je malo nezgodno s obzirom da će se boriti umesto da napreduju u kilaži.
Mislim da mi je malo verovatno da ih menjam ili prodajem mada mi se ovi gološijančići čine kao odlična kokoška. Izuzetno su aktivni i veseli i radoznali. Stalno nešto istražuju i kljucaju sve što im se čini jestivo.
Ako neko ima iskustva mogao bi da pomogne i pojasni do koliko vremenski bi mogao da ih držim zajedno a da je 'isplativo'?
Do koliko petlovi kad su zajedno na manjem prostoru mogu da narastu i da dobiju na težini?
 
Kad primetis koji su petlici odvojis ih sa recimo mesec dana starosti i hranis finiserom za tovnu pilad do recimo 4 meseca starosti i na kraju finis nekih 20 do mesec dana kukuruzom i jecmom uz travu do klanja.
 
Hvala ti za savet. Meni je sve (manje-više) jasno oko hranjenja. Ono što mi nije jasno je da li će se oni više 'baviti' tučom i borbom nego da se hrane. Ne mogu da im obezbedim veliki prostor. I sada se pomalo 'tuku' kljunovima iako i ne znaju da li su kokoške ili petlići :osmeh:.
 
Onda je sve jasno. Hvala vam na veoma korisnim savetima.
Čitam nešto da je potrebno da se isključuje struja posle sedam dana starosti. Ali je to za brojlere. Da li se to primenjuje na domaće piliće?
 
Ja sam prosle godine drzao 36 petlova zajedno u istom prostoru do 8 meseci starosti , dok ne pomirisu p....(koke) nema problema ,posle vec pocinje tuca .
 
Evo da napišem šta se dešavalo u ovih deset dana od kako su pilići stigli kod nas. Da ostane zapis za neke kasnije instrukcije i podsećanja ili za nekog kolegu koji će krenuti u nepoznato kao i mi sa domaćim pilićima. Sa brojlerima sam imao iskustva ali devedesetih pa sam sve zaboravio.

Prva dva dana su bili u prostoru kartonske kutije a posle sam napravio prostor od 1.5m2 gde im je za sada prostrano i toplo. Ali i to polako p(re)opunjavaju.
S obzirom da su po prvom mom mišljenju domaći pilići trebali da su više otporniji u startu sam im kupio koncentrat za brojlere broj 2. Kada sam malo dublje ušao u materiju video sam da su to rase-linije koje se razmnožavaju mahom iz inkubatora i da su te kokoške ipak malo izgubile na otpornosti. Takođe je jedan kolega napisao da im do mesec dana daje koncentrat 1 pa sam kada mi je 2. ostalo 2.5kg pomešao sa 1. u ustoj količini i to sada kljucaju već dva dana. Kasnije nastavljam sa brojem 1 do mesec dana. Posle toga ću najverovatnije da kupim super - ako je to za produženi tov i da to mešam sa kukuruzom, pčenicom, ječmom, sojinom i suncokretovom sačmom itd... Što znači da ću mešati neku vrstu 'svog' koncentrata sa superom.
Prvih 3-4 dana su dobijali po dva narendana kuvana jaja. Takođe svaki drugi dan skuvamo pola kile mlade koprive i to naseckamo pa im pomešamo sa koncentratom. Od 5-6 dana im povremeno ubacujemo mladu zelenu travu da grickaju. Jednom su već dobili samlevenu naklijalu pšenicu pomešanu sa koncentratom.
Imali smo dva uginuća jedno posle 3-4 dana a jedno 7-8 dana. Posle prvog uginuća smo bili veoma potreseni.... Dobili su živicin probiotik dva dana a posle smo u vodu ubacivali po malo šećera (kao i prva tri dana) i vodu od kuvanih kopriva 1l vode od koprive sa 1l obične tople vode. Posle dva dana 'presekli' smo prvo sa čajem od kamilice a sada i sa čajem od kantariona. Dve kesice čaja u dva litra vode.
Izmet im je kod većine čvrst ali ima i onih kod kojih je tečniji i braon tamno boje. Zato malo i strepimo da ne ugine još koje.
Izuzetno su aktivni, u ovom periodu pokušavaju da 'polete', bore se grudima međusobno, kljucaju sve što stignu, pretrčavaju jedan preko drugoga i preko drugih...
Dobili su perje na krilima i na repićima...

Eto kako mi to radimo...
 
Ja dajem suboticki za priplodnu pilad. Pilici istaju sa kvackom dok ih ona ne odbije sama. U koncentratu mesam psenicu i kukuruz. Travu dajem posle par dana. Sijalicu ne palim dok ima dnevnog svetla oni su aktivni. Moze da se prvih mesec dana hrane samo koncentratom. U vodi dodajem vitamine, s vremrna na vreme ceon belog luka. Nazalost desava se da obole lecim ih antibioticima i vitaminima. Retko koje pile prezivi. Od prosle gidine prezive je petlic ali je sitniji od ostalih i slabiji.

Sent from my SM-J500F using Tapatalk
 
Da to sa belim lukom nisam napisao... jednog dana sam stavio iseckana dva čena belog luka u dva litra vode pa sam im to dao da piju. Tako ću u ciklusima da dajem dva dana koprive pa onda kamilica, pa kopriva, pa beli luk pa kopriva pa kantarion.. a možda se ubaci još neki čaj....

Malo mi je čudno da je potrebno toliko pažnje za domaće piliće ili mi preterujemo... sećam se puste piliće sa kvočkom po dvorištu pa šta im Bog da.... Gološijani su me baš prijatno iznenadili... to su terminatori koji kljucaju sve što može da se proguta....

Da li u perodu starosti od mesec dana može da se prepozna koji su petlići?
 
Meni se cini da preterujete sa tim cajevima i lukom i ostalim
Meni kada se izlegu pilici prva 2-3 dana su zatvoreni sa kvockom i tada im dajem 1/2 kaf. kasicice secera na 1l vode, a posle tih par dana ih pustam na dvboriste i dobijaju normalno travu i sve stalo kao i odrasle i vec sa 2-3 nedelje jedu normalno celo zrno psenice, kukuruza itd. jedino sto ih prihranjujem isto time sam o samlmlevenim i raskopavam im zemlju odakle vade gliste i super napreduju. Doduse i ja sam sklon preterivanju, npr jedno vreme sam zivini davao 7 vrsta zitarica pa sam izbacio 3 jer gotovo uopste nisu ni jele. Pilicima jos dodajem i proso do 1 meces starosti. Sada pravim smesu od psenice, kukuruza, suncokreta i tritikala u odnosu 2:2:0.5:1
 
Kod mene su domaći pilići baš domaći, kvocka se nalegla za božić i u najgorem minusu izlegne 3 pileta koja nisam niti pogledao a sad eve trckaju po dvorištu. Inače kod mene zivina od mene dobije samo vodu a za ostalo se sami snalaze.

Sent from my HTC Desire 620G dual sim using Tapatalk
 
Nazad
Vrh