Koju rasu pasa imate ili volite

Keruša usvojila osam štenaca

Osam tek rođenih kuca našlo se u jednom britanskom prihvatilištu za napuštene životinje nakon što su ostali bez majke. Iako su se nalazili na ivici smrti, novi život im je podarila majčinska ljubav keruše koja ih je usvojila.

Ženka nemačkog ovčara po imenu Timber nedavno je donela na svet dva mališana. Da ljubav ne poznaje granice pokazao je njen nesebični čin, jer je ona usvojila osam štenaca koji su tek stigli u prihvatilište i pružila im jednaku pažnju i negu kao i svojim mladuncima.

Kada su donete u prihvatilište, kuce su bile stare manje od nedelju dana. Prvih dana osoblje ih je hranilo bočicom, a onda su dobili novu mamu. Timber ih je odmah prihvatila kao svoje i sada se rado brine o ukupno deset mladih života.

- Neverovatno je sa kojom pažnjom ona brine o njima. Ne znamo da li bi sve kuce preživele da nije bilo nje. Sada svi zajedno čine jednu veliku i srećnu pseću porodicu - objašnjava trener Beki Hemphil koja radi sa životinjama u centru.

Štenci će ostati uz svoju novu majku dok ne odrastu dovoljno da vode samostalan život, spremni za porodicu koja će ih prihvatiti i pružiti im ljubav kao što je to učinila ova nesebična keruša.

144991847855808a54bfad0868650268_w640.jpg


Izvor:zivotinje RS
 
Elly i njeni mali kucovi. Nisu svi uslikani (rastrcali se po dvoristu) ali bice drugi put:

 
Poslednja izmena:
O čemu treba povesti računa kad šetate psa u parku?



Foto: ThinkstockPsi obožavaju šetnje, pogotovo po parkovima, ali čak ni ta mesta zabave nisu bez opasnosti.
Zaraze
S obzirom na to da mnogi psi posećuju parkove, šansa da se međusobno zaraze prilično je velika. Zato je vrlo važno vakcinisati psa.
Ali,vakcine, nažalost, ne mogu u potpunosti da zaštite psa od svake bolesti. Životinja još uvek može da se zarazi, ali će bolest biti daleko slabija.
U slučaju da idete u park u vreme kad vladaju pseće zaraze, ponesite sa sobom posudicu i vodu kako biste izbegli da ljubimac pije vodu iz sumnjivih izvora. Takođe je važno počistiti za svojim psom nakon vršenja velike nužde, jer i njegov izmet u sebi može da sadrži razne parazite i bolesti. Ako svi čiste za sobom, drastično se smanjuje šansa zaraze i sličnih problema.
Vrućina
Tokom vlažnih letnjih dana pazite da vaš pas ne preteruje s fizičkom aktivnošću. Psi imaju vrlo malo žlezda za znojenje i hlade se disanjem, kao i isparavanjem tečnosti putem šapa. Važno je uvek kod sebe imati spremnu vodu, da mu vrućina ne bi naškodila.
Buve i krpelji
Pas bilo kada može da dobije buve, dok su krpelji opasnost koja preti gde god ima toplih vlažnih mesta među biljkama. Šansa za oba mnogostruko je veća u mestima gde ima mnogo rastinja i gde psi dolaze u međusobni kontakt.
Srećom, postoji mnogo proizvoda koji štite psa od takvih opasnosti pa nemojte da budete štedljivi, nego ih primenite po uputstvu.
Štenci
Štenci imaju više energije, ali i znatno manje društvenih veština od ostalih pasa. Nemojte voditi štene u park dok god ga ne vakcinišete i pripremite na susret s drugim psima.
Važno je naučiti psa kako da se ponaša u blizini drugih ljubimaca, pogotovo u slučaju manjih pasa koji se često osećaju ugroženo pa preventivno pokušavaju da uspostave dominaciju.
Stariji psi skloniji su bolestima, a imaju i manjak energije, pa je pametno voditi ih u park u delu dana kad ima manje drugih životinja.
Ponašanje
Ljudi često zanemaruju loše ponašanje kod svog ljubimca, što ne bi trebalo da se dešava. Dominantno ponašanje lako se može pretvoriti u agresiju, a u parku prepunom pasa šansa za tako nešto mnogostruko se povećava.
Neki psi skloniji su mirnom ležanju nego trčanju i igri, ali oni koji nisu umeju da budu nasrtljivi. U slučaju da ste primetili da pas grubo postupa s drugim manjim psima, nemojte da ga vodite u park dok ne rešite taj problem u njegovom ponašanju. Ako imate malog psa, držite ga u blizini drugih malih pasa i nemojte oklevati da jednostavno napustite park sa svojim psom ako primetite neki problem. Bolje sprečiti nego lečiti.
Zanemarivanje problema može samo da pogorša situaciju, bez obzira na to je li pas agresivan ili ima neuobičajene strahove od nečega.

IZVOR: TPORTAL SREDA, 12.08.2015.
 
Poslednja izmena:
Ja imam zenku Bosanskog Baraka ali na zalost uvek zakaci sa nekim dodzovanom pa nikad nemam kerove da makar dam nekom lovcu
 
Imam problem, pas mi se od jučer cijelo vrijeme grize oko repa. Skinuo je i svu dlaku.
Što bi to moglo bit? Što da mu dam neku tabletu? Da namažem sa nečim? pune analne vrecice?Evo i slika dvije

2agn3g6.jpg


zlu4n4.jpg
 
Idi do nekog pet šopa,traži NEOSTOMOSAN to je ampula koja se rastvara u 1-1,5l vode. Nekom prskalicom ili fajtalicom pas se tim rastvorom okupa,na taj način da se jednom rukom prska a drugom se razčešljava ono što se prska.
Verovatno je alergija na neki ujed insekta.
 
Zdravo svima.Imam 13 godina.Imam stene sarplaninca.Star je 3 meseci.Jede granule,a i ostalu hranu.Kupio sam mu i tablete u kojima ima dosta kalcijuma,da ne bi kriviilo noge a i za kosti je vezano.Sada treba da primi vakcinu protiv macije kuge i stenicaka.Pa treba mi neki savet.Sta bi trebalo da on unosi u organizam,da bi bio zdraviji,bolji,napredniji itd...
 
Pre te petovalentne vakcine obavezno moras stene ocistiti od parazita. To se radi tabletom koja se dozira (kolicina) u zavisnosti od tezine steneta.
 
Najbolje je konsultovati veterinara,vakcina se sme dati samo zdravom štenetu inače česti su kontra efekati.čak sa fatalnim ishodom.

Kada je u pitanju kalcijum i razni supelementi,treba biti oprezan.Vrlo su česti kontra efekti kod prekomernih doza.

Najbolje je štene podići na prirodnoj hrani koja se kupuje u klanicama i kasapnicama,uz dodatak dehidrirane hrane.
 
Zdravo svima.Imam 13 godina.Imam stene sarplaninca.Star je 3 meseci.Jede granule,a i ostalu hranu.Kupio sam mu i tablete u kojima ima dosta kalcijuma,da ne bi kriviilo noge a i za kosti je vezano.Sada treba da primi vakcinu protiv macije kuge i stenicaka.Pa treba mi neki savet.Sta bi trebalo da on unosi u organizam,da bi bio zdraviji,bolji,napredniji itd...

Za početak kako su rekli i kolege, obavezna poseta i pregled veterinara, kao i otvaranje zdravstvenog kartona (vakcinacija i revakcinacija uvek u konsultaciji sa veterinarom). Obavezno insistiranje na petovalentnoj vakcini, nikako sa manje "komponenata".
Tablete za čišćenje od parazita na svakih mesec dana, do 6 meseci starosti bez obzira da li su paraziti prisutni ili ne (kasnije na tri meseca). Tablete dati ujutru na prazan stomak, dva-tri sata nakon toga hranu, pa po mogućnosti odmah ukloniti prvi izmet posle toga. Pas koji nema kontakt sa drugim psima ili ne dolazi na teritoriju drugih pasa, ima manju verovatnoću zaraze bilo koje vrste.
Dodatno unošenje kalcijuma je potrebno pogotovo za pse većih rasa, ali nikako preterivati u količini i vremenskom periodu korištenja. Bitna stvar je izbegavati skakanje psa sa velikih visina, stepenice i inače česta skakanja tokom igre, kako ne bi došlo do povrede ili deformacije kostiju, kukova itd. Davanje čiste i sveže vode je obavezno, uz strogo vođenje računa da voda ne bude previše hladna pogotovo kad je pas zagrejan. Sve šetnje, igre, dresure, pogotovo trčanje, nikako ne raditi odmah posle jela.
Da bi pas kako kažeš bio zdrav i napredan, najbolje je da (ako mogućnosti dozvoljavaju) jede kvalitetnu hranu ozbiljnog proizvođača, koja u sebi garantuje sve što je štencu neophodno i potrebno a prilagođena je uzrastu.
On ima tri meseca starosti, tako da ti možeš dodavati i nešto namirnica iz "svakodnevne upotrebe", ali sa periodičnim korišćenjem, nikako uzastopno. Najvažnije je meso, ali odlični su kuvani pirinač i šargarepa, jela od kukuruznog brašna, krupne kosti, želatih od kuvanih kostiju, iznutrice (srce, bubreg, grkljan), ređe jaja i mlečni proizvodi (mleko nikako). Ne koristiti ostatke od ručka ako je u pitanju pasulj, grašak, kupus i sve začinjeno sa lukom i paprikom, itd (nije prase). Do godine starosti hranu podeliti na više obroka, posle toga na dva jednaka u približno isto vreme. Ako se od psa očekuje da bude dobar "noćni čuvar", večera treba biti u manjoj količini od doručka.
Šetnja pa istrčavanje, aktivnost i kvalitetna ishrana su odgovor na tvoje pitanje. Vremenom sam možeš da primetiš šta tvom psu odgovara a šta ne. Bitno je znati da količina hrane ne znači "veliki i zdrav pas", niti opet veliko preterivanje i praćenje tabela garantuje to isto, već neka umerenost, kontinuitet i različitost u ishrani ...
Napiši nam koja je "namena" tvog psa, (kućni ljubimac, čuvar kuće, objekta, stada) pa da možda malo popričamo i o samim navikama i socijalizaciji, da ne kažem dresuri. Imaj na umu da je to predstavnik velike rase i da uprkos tome što još uvek liči na malog simpatičnog medu, potencijalno jednog dana može biti veliki problem, pogotovo ako ima nasledne agresivne predispozicije i ako se naprave propusti u periodu odgajanja.
Podeli i neku sliku sa nama ovde na forumu ... :ppozdrav:

355302.jpg
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh