Što je vatra jača brže je isparavanje, odnosno destilacija. Destilacija mora da bude spora i ravnomjerna, i bez velikih oscilacija. Postoje dva razloga za to. Vrijeme zagrijavanja kazana je bitno zbog odvijanja hemijskih reakcija u njemu, jer tako se stvaraju nove ili uvećavaju postojeće arome. Bitna je još i zbog ravnomjernog rasporeda aromatskih materija po frakcijama koje odvajamo: prvenac, rakija i patoka. Tako da je važno i početno grijanje prije kretanja destilacije, kao i njeno trajanje. Ako bi destilacija uz jaču vatru trajala kraće dobit ćemo manje rakije sa manjom jačinom. U toj situaciji se alkohol neće izgubiti nego je drugačije raspoređen. Više ga je ostalo u kazanu u džibri, a manje prešlo u rakiju.
Kako sve aromatske materije u destilaciji direktno zavise od brzine isparavanja alkohola tako utičemo i na njihovu brzinu isparavanja i raspored po frakcijama. Kod njih je to još više izraženo nego kod alkohola. Ovo važi kako za one materije od negativnog tako i one od pozitivnog uticaja na aromu i kvalitet rakije.
Dakle, bržom destilacijom ne samo da dobivamo manje rakije sa manjom jačinom nego je to još izraženije kod umanjenja aroma, a uvećanja negativnih uticaja na kvalitet.
Ovo je jedan od važnijih razloga zašto je rakija na klasičnom kazanu kvalitetnija od one dobivene na rektifikacionoj koloni.