Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

zalivaj, zalivaj kad god možeš...treba lepo da porastu, nije to baš sadnica pa da će se navići na vodu pa u njivi da se osuši :)
 
engleski spoj je potpuno isti kod vinove loze kao i kod vocnih sadnica (sliku postavio profi ). Pitanje za Oktopoda ko ti je kalemio tresnje (odakle su ) predpostavljam moji carapani .Dali si ti hteo da ti kaleme na nisko ili si morao zbog visine podloge .:kisa:
 
Oktopode ma nije mi problem da ih zalivam,iza kuce mi se nalaze,nego se plasim jer ima dovoljno vlage u zemlji,pa reko da ne preteram sa vodom,pa zar se tresnja ne kalemi nisko?
 
kod nas se kalemi samo ako podloga nema visinu ( potrebna visina oko 90 cm ) kada se kalemi na visoko obavezno je da pelcar ima 3 okca zbog formiranja krune. Italijani su kupovali od nas oni su strogo trazili da visina sadnica kajsija i tresanja ne sme da bude ispod 90 cm i kruna formirana sa najmanje 3 grane
 
Ja sam mislio da se kajsija samo kalemi visoko a svo ostalo voce nisko,znaci tresnju kalemite na 90 cm kalemljenjem na grancice?
 
da i naravno da ne zaboravim da i pored visine ne sme da bude kriva (za prodaju ) za svoje potrebe moze.Isto tako mora da se vodi racuna o broju okaca na pelcaru zbog formiranja krune ( nesme da bude manje od 3) .Ovo vazi za kalemljenje na visoku podlogu.:ppozdrav:
 
za sadnice sam pričao sa mog mentora i kaze mi da kad se kupuju sadnice treba da se uznu od kalemara ali ne da on skida rukom lišće ono samo ih svuče nadole,nego sasve lišće ako nije opalo,jer prilikom skidanja lišća on ošteti pupoljke a ti pupoljci ozive tek narednu godinu od sadnje.isto sam primetio kad na stablo očepim izdanak grane tu više neizlazi nova grana a kad orezem obavezno izlaze nove.
 
kalemili mi jesu neki sa juga ali ne sećam se tačno odakle, kažem nisam bio tu taj dan...

Ja sam hteo da mi kaleme što niže da bi deblotvorac bila trešnja a ne magriva, šta će mi trešnja kojoj je deblo nejaka magriva, oni su kalemili gde su stigli, skroz nisko nisu mogli jer je to bio popravni kalemljenja pupoljkom u avgustu koji sam sam radio pa nisam imao puno uspeha, te je magriva dole imala raspuknutu koru tj odbačen pupoljak ali je lepo zaraslo, nije moglo da se odseče taj deo jer je bio mnogo nisko...mislim moglo je al ajde...tako da je negde kalemljeno 10 a negde 20 cm od zemlje, negde su čak kalemili na granu koja je izbila bočno tako da nisam prezadovoljan, ali s obzirom da se sve primilo, ne žalim se.
 
Dali je bolje da kalemim tresnju sada u avgustu na pupoljak ili da cekam prolece pa na grane?Takodje i za krusku sta je bolje?Pozdrav
 
trešnju je bolje pupoljkom jer ranije krene u proleće, kod mene već kreće grančica iz lista a ove što sam proletos grančicom tek bubre i listaju, drugo šta ti u avgustu ne uspe, možeš popravni na proleće grančicom, za krušku već ne znam, ali mislim da važi isto, oba se kaleme nisko da bi deblotvorac bila voćka a ne podloga.
 
Evo moje prve tresnje:osmeh::ppozdrav:
xmpeon.jpg

izgleda da se primila..kalemio sam jos dve na magrivu, isto bile krenula al mi ih neki mrmci:svinja: pokidali:sta:... malo su udaljene od kuce pa reko ako se prime prenecu ih na jesen..ali "trc milojka"..pokusao sam i jabuku letos na pupoljak, lepo je krenula ali sam u dilemi gde da secem stablo? dal odmmah vise pupoljka ili malo vise... ??? ili sam trebao to davno odseci..?
 
@gogidj

Sto se tice te jabuke sto si kalemio na pupoljak trebao si odavno odseci visak podloge da bi kalemljeni pupoljak imao vise hrane i bolje rastao, mozes podlogu da odseces iznad kalemljenog pupoljka koji se primio ili da odseces jedno 50 cm vise i onda vezes mladar za tu granu da raste uspravno a posle odseces nize kad ti ne treba vise ta grana :)
 
Ne bih savetovao da se ostavlja patrljak za koji se vezuje jer taj patrljak oće da trune i da kasnije kad se odseče dovede do truljenja cele sadnice, opet sam zaboravio stručan izraz za to...

Iseci odmah iznad pupoljka i imaće prilično prav porast, obavezno namaži debeo sloj voska ili nečega da ne truli, ne suši se i da se ne ubuši insekt. Imaš stranicu unazad sliku moje koliko sam visoko prekratio.

Na ovim tvojim slikama mi se čini da si koristio vrh kalem grančice a ne sredinu, to ti je loše ali sad šta je tu je, krenulo je, možda bi bilo dobro da odsečeš te pupoljke na vrhu i namažeš vosak, bolje će da gura.
 
Hvala drugari secem ga odmah u ponedeljak..
patrljak je dug nekih 15 cm, odsecen je odmah vise gornjeg pzupa... kalemio sam sa dva pupa pa koji se primi, i bila su se primila oba..madutim jedan ja na volseban nacin nestao, mislim ima deo kore koji je jos zalepljen za podlogu, alli pup je otkinut....


Sto se tice tresnje jest kalemljena vrhom grancice, hebiga skratit cu plemku na dva pupa "sutra" i to se odvuce 20 dana...sad me nesto i strah da ne zeznem nesto...
A plemke mi je doneo kolega tako da i nisam imao mogucnosti da biram sredu ili vrh..


PS cime da tretiram ovu tresnjicu???
Jos jednom hvala....
 
tretiraj insekticidom tipa tonus, cipkord, dimetogal može mada je nepotrebno ubitačan i fungicidom za list tipa mankogal80. To kad krenu listići a posle po potrebi, možeš i napamet tj preventivno jednom mesečno otprilike. Možeš i prehranu preko lista sa više azota na svakih 7 dana, malo zaalivanja i KAN u zemlju, šaka dve...
 
engleski spoj je potpuno isti kod vinove loze kao i kod vocnih sadnica (sliku postavio profi ). Pitanje za Oktopoda ko ti je kalemio tresnje (odakle su ) predpostavljam moji carapani .Dali si ti hteo da ti kaleme na nisko ili si morao zbog visine podloge .:kisa:
kod mene su kalemili 500 komada tako iz kusevca Baja se zove covek i ja sam hteo tako nisko da kaleme zbog ciscenja magljive

- - - - - - - - - -

engleski spoj je potpuno isti kod vinove loze kao i kod vocnih sadnica (sliku postavio profi ). Pitanje za Oktopoda ko ti je kalemio tresnje (odakle su ) predpostavljam moji carapani .Dali si ti hteo da ti kaleme na nisko ili si morao zbog visine podloge .:kisa:
kod mene su kalemili 500 komada tako iz kusevca Baja se zove covek i ja sam hteo tako nisko da kaleme zbog ciscenja magljive
 
evo juče naiđoh na polomljen kalem, motaju se mačke i ptice ko će znati a taman olistao....pa sam iskoristio da pogledam kako je rađeno.

Nije ovako kao na slici. Podloga ima dva useka, jedan ko sredine, drugi bliže kori, na višljem delu preseka, malko ukoso da bude ko sekira izgledom. Grančica ima jedan usek i on se natikari na taj kao sekira špic. Slikaću pa večeras sutra kačim.
 
Nazad
Vrh