Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

m 27 podloga za jabuku ima tesko se nadje ali ima .Lakse ces naci a bolje su ( u istoj su kategoriji slabo bujnih) m9 ili m26 .Trenutno vise nema nijedne varijante od tih podloga kod nas jer je kalemljenje zavrseno mozda negde ima . Ja sam moju proizvodnju vec tretirao protiv crvenog pauka i lisne grinje kalem mnogo lakse krece
:cool:
 
Ма јасно је да је сезона прошла до јесени ко је шта забо забо је :osmeh: .. просто се распитујем шта од патуљастих и полупатуљастих варијанти (dwarfing & semi-dwarfing) има код нас .. више ме наравно интересује кајсија .. хвала на одговору значи није све тако црно ..:ppozdrav:
 
pedja ako te intersuje nesto na teritoriji republike srpske
mogu ti preporuciti tamo jedan poznati rasadnik kod vas,pa stupi sa njima u kontakt
 
Ја сам тренутно у фази интензивне самоедукације .. дакле наредних пар месеци само читам књиге , радове прикупљам информације и искуства док не будем гвоздено сигуран шта хоћу .. а онда ћу бити тежи за срадању од каменог [SUP]© [/SUP]:osmeh: . У сваком случају у западној Србији не планирам ништа да садим и ако будем садио .. Хвала на понуди ако се ипак појави потреба за контактом обратићу Вам се на п.п. :ppozdrav:

[SUP]©[/SUP] talianu 2013
 
Ја сам тренутно у фази интензивне самоедукације .. дакле наредних пар месеци само читам књиге , радове прикупљам информације и искуства док не будем гвоздено сигуран шта хоћу .. а онда ћу бити тежи за срадању од каменог [SUP]© [/SUP]:osmeh: . У сваком случају у западној Србији не планирам ништа да садим и ако будем садио .. Хвала на понуди ако се ипак појави потреба за контактом обратићу Вам се на п.п. :ppozdrav:

[SUP]©[/SUP] talianu 2013

ja sam rekao za rasadnik u republici srpskoj ne u zapadnoj srbiji
 
Najbolje je u junu,tada se najbolje odvaja kora od podloge,tada najvise ima mezgre.
U ovom periodu slabo se odvaja kora od podloge.
 
To je kalemljenje u obliku slova T.
Kalemljenje na budni i spavajuci pupoljak izvodi se isto samo je razlika u godisnjem dobu.
 
da li je to kalemljenje na stit?

to je kalemljenje u obliku slova T.
Najverovatnije mislite na isto.

I zato ti lokalni nazivi pojedinih načina kalemljenja nisu dobri u komunkaciji, jer svako svoj smatra ispravnim.

Kalemljenje na budni pupoljak je kalemljenje gde kalemljeni pupoljak iste vegetacije kreće,radi, daje lastar, jer je "budan", za razliku od kalemljenja na spavajuči pupoljak koji u vegetaciji u kojoj je okalemljen"spava" a kreće tek sledeće godine.
Tehnika spajanja pupoljka sa podlogom nejčešće jeste ta da se na podlozi napravi izrez u obliku slova "T", a pelmeniti pupoljak kada se skine sa lastara ima izgled štita, pa stoga verujem da mislite na istu tehniku spajanja.
 
narode,koje breskve bih mogao da kalemim na samoniklu breskvu(u pitanju je domaca,bela-zbog dlacica,inace je zelena-zuta,sitna,dlakava slatka kao med)-mislim da je vinogradarka naziv...
nasao sam danas 17samoniklih na mestu gde je bila stara kajsija...
vec su olistale... ali bih na pupoljak kalemio ove godine ili dogodine spajanjem... aliu ne znam koje plemle da uzmem... posadio sam ih sad u spalir pa bih mozda gledao i da budu razlicitog vremena zrenja... jednu,dve bi ostavio u izvornom obliku..
ako imate predloga...javite... moze i pp;)
 
Zavisi šta hoćeš da ti bude deblotvorac...ako hoćeš da bude podloga tj vinogradarska onda grančicom na proleće, ako hoćeš ta sorta onda pupoljkom u avgustu...dođe ti na isto, oba su breskve :D

Ja bih na tvom mestu na jesen ih posadio na stalno mesto pa tu i kalemio grančicom na proleće, visoko u visini krošnje. Onda nemaš dodatno presađivanje pa će bujnost i prijem biti bolji.


Jedno pitanje, odem ja kod komšije da mu prekalemim staru trešnju koja se osušila a deblo krenulo, izbacuje listiće, možda se osušila bila od bolesti lista a on džabe posekao...ostavimo dve ramene grane, primetim da se kora lako odvaja i reko pod koru ću, neću na rascep...i zeznem se kad sam skidao koru sa kalem grančica, skinem sa obe strane, kao za u procep, posle pročitam da pod koru se skida samo sa jedne strane, šta mislite biće li šta od toga ili se obrukah? :D

Stavio sam 8 grančica, po 4 na svaku ramenu...zamazao voskom i to sve...nisu bile krenule grančice, evo već 5 dana ćute al se ne suše pupoljci..
 
Auuu obrukao si se :D Salim se nije to toliko bitno dal si samo sa jedne ili sa obe skidao koru, bitno je da si samo posle dobro zastitio sa voskom mesto kalemljenja :)
 
Oktopod-presadio sam ih na stalno mesto vec-uz ogradu pa cu ih pustati u stranu kao u spaliru.do 2 i 30 visine(na dogvat ruke) planiram ove vinogradarke da koristim kao podloge i ostavim jednu dve kao divljake da radjaju...zanima me samo sta mogu da kalemim na njih,zbog vremena kretanja,cvetanja itd... koje su plemke adekvatne i na sta se sve kalemi breskvajos da napomenem da su ove vunogradarcice visene pola metra i precnika 3-8mm-tako da ce na jesen odnosno sledece prolece biti taman za oplemeniti...
 
Kalemljenje na budni pupoljak je kalemljenje gde kalemljeni pupoljak iste vegetacije kreće,radi, daje lastar, jer je "budan", za razliku od kalemljenja na spavajuči pupoljak koji u vegetaciji u kojoj je okalemljen"spava" a kreće tek sledeće godine.
Tehnika spajanja pupoljka sa podlogom nejčešće jeste ta da se na podlozi napravi izrez u obliku slova "T", a pelmeniti pupoljak kada se skine sa lastara ima izgled štita, pa stoga verujem da mislite na istu tehniku spajanja.
ja sam mislio na ovo :
Kalemljenje+cipovanjem.jpg


Kada se ovaj nacin kalemljenja najbolje prima u kom periodu?
 
ubovicratko, dal pod koru dal ovako, budnim pupoljkom se kalemi kad i grančicom, krajem marta tj kad krene vegetacija tj podloga a spavajućim u avgustu, oko Velike Gospojine
 
Nazad
Vrh