Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

ma zato je kalemljenje kod kuće zakon pa na jesen sadnja, em pleviti treba podlogu, em okopavati, zalivati često, sad i ti zečevi...jeste bolje na stalnom mestu kad bi imali sve ove mogućnosti, da nije negde tamo u njivi..
 
Oktopod ocel skoro te slike? ja sve gledam temu da vidim sliku a ti jos nisi uslikao ccc :D
 
Evo Tresnje na divljoj tresnji i kruska na dunji primile se :)
25gxyds.jpg
yz1hl.jpg
 
Evo da se pohvalim ima uspeha i kod mene , ovo je čačanska rodna na ringlovu -

A ovo je pokušaj na trešnji sa drugom vrstom trešnje -


pa mlada višnja-
 
Lepo druze krenulo...
Ajd mi reci sta je ringlov..?

Sta se sve moze kalemiti na visnju, sem visnje??A sta sve na dzenariku???
Tih samonikli sadnica imam koliko hocu...pa reko' da poneku i iskoristim...
 
na džanariku osim šljiva i kajsija možeš i badem npr i ne znam šta još...badem je jako sličan breskvi, mislim da može i ona pa tako može i badem..za ostalo i za višnju ne znam, mislim da na višnju može sem višnje i trešnja ali ne znam koliko je bujna tj kakvo stablo bude u kasnijim godinama
 
Kad kalemis tresnju na visnj ubude jako bujno stablo ali deo na kome je nakalemljen sto ide u zemlju jako tanko i traje jako kratko max 10 god probano licno iskustvo
 
Pa u maju :D šalim se, ja za to nisam čuo, znam samo za kalemljenje s proleća grančicom ili budnim pupoljkom i u avgustu spavajućim pupoljkom.
 
Zar u to vreme ima budnih pupoljaka? Zar nisu svi postali grana, list ili cvet?
 
Paz vako :) logički gledano, bez znam ne znam...

Budan pupoljak je onaj koji je nastao prošle sezone i u proleće je spreman da se otvori, da da list, granu ili cvet.

Spavajući je onaj koji je nastao ovu sezonu, na ovogodišnjoj grani i nalazi se iza drškice lista. Njemu je potrebno neko vreme da se diferencira, tj da se dovoljno nahrani da može sledeću sezonu da krene. To je prvi razlog zašto se radi tek u avgustu, a drugi je da ne krene već samo da se "zalepi", ako krene može na zimu da se smrzne grančica.

Znači svi pupoljci koji su bili budni pupoljci ovo proleće su trenutno grana, list ili cvet (tj sad već verovatno plod). Sada postoje samo spavajući pupoljci na ovogodišnjim granama.

Tako da se ovu sezonu može kalemiti samo spavajućim pupoljkom jer budni NE POSTOJE. Ako se kalemi ranije, SPAVAJUĆIM pupoljkom, moguće je da on ovu sezonu krene, ali to nosi rizik sa sobom da li će preživeti zimu ta grančica.

Kod mene trešnje koje sam kalemio spavajućim pupoljkom prošlo leto u avgustu već imaju porast od preko 10 cm grančica iz tog pupoljka, tako da ne vidim potrebu da on krene ovu sezonu, pitanje je potrefiti i momenat kad se dovoljno diferencirao da se može upotrebiti (da li je to maj mesec, kada u maju, koja voćna vrsta, koja sorta, kad joj je krenula vegetacija, u kom je sada stadijumu)....previše procena, rizika a iskreno ne vidim svrhu.

Eto to je moje mišljenje čisto na osnovu nekog poznavanja materije, iskustva i najbitnije zdravog razuma. Ovo sam napisao čisto eto da i drugi krenu da razmišljaju, zato ne smatram moj odgovor čistim pisanijem (spam), tako se najbolje uči i pamti a ako sam nešto pogrešno rekao neka me neko ispravi.
 
da vas pitam osušila mi se trešnja preko 30g samo je jedna grana ziva ima i plod dali ću moći da nakalemim na pupoljak podlogu koja je tanja od olovke što kazu,podlogu što sam spremio da nakalemim i on mi se osušio neuhvatim li kalem ove godine ostado bez ropavku staru domaću trešnju koja nikad nije prskana a redovno rađala i obilato
 
Teško će ona da poživi, da ti uzmeš grančice zimus, nabaviš podlogu i zasadiš pa nakalemiš u proleće ako ti se već sviđa ta sorta? Da li kad isečeš tu suvu granu u korenu kreću na mestu preseka listići tj nove grane pa da je tako obnoviš?
 
ma prošlu godinu mi se osušila jedna spoljnja grana kad onaj dan slučajno bacim pogled ona komplet osušena samo jedna grana ziva,nego imam jednu malu trešnju ne veću od metar dali je neka od ove regina,....dali na nju da nakalemim pupoljak nize pa da budu dve vrste ona nije deblja od kaziprst daliće biti uspeha a doveo bi nekog kalemara baš nebi voleo da je izgubim stvarno je dobra slatka krupna ugledna prva liga
 
Aha, nisam te razumeo, ti imaš samo tanke ovogodišnje jer je stara...pa može zašto da ne, probaj sad u avgustu pod koru pupoljak da zavučete na tu drugu a za svaki slučaj na zimu uzmi još koju grančicu da imaš na proleće za popravni ako se ne primi pa gađaj debljinu te grančice sa nekom grančicom na toj maloj.
 
Znam na šta si mislio, nevezano za finese tehnike, dal je T ili pod koru, budni pupoljak je u proleće a spavajući u avgustu, to je rekao i jakovljevic sa "samo je razlika u godišnjem dobu", eto možda može i u maju ali ne budnim jer budni ne postoje sada već samo na proleće.
 
Nazad
Vrh