Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Oktopod-presadio sam ih na stalno mesto vec-uz ogradu pa cu ih pustati u stranu kao u spaliru.do 2 i 30 visine(na dogvat ruke) planiram ove vinogradarke da koristim kao podloge i ostavim jednu dve kao divljake da radjaju...zanima me samo sta mogu da kalemim na njih,zbog vremena kretanja,cvetanja itd... koje su plemke adekvatne i na sta se sve kalemi breskvajos da napomenem da su ove vunogradarcice visene pola metra i precnika 3-8mm-tako da ce na jesen odnosno sledece prolece biti taman za oplemeniti...
Niko ne kalemi breskvu prostim spajanjem ili bar nije uobicajeni nacin breskva se kalemi na spavajuci pupoljak krajem avgusta.
Nego da ti skratis to sad na dva,tri okca do zemlje i pustis da krenu odnegujes dva lastara koji ce krenuti uspravno i do jeseni postici pravu debljinu za kalemljenje a za plemke ces se snaci budi tu pa demo da organizujemo nesto
 
Tako sam i mislio, sviđa mi se to. Našao sam gde ima crnog trna, moram za vikend da navadim toga. Isti još ne misli da krene sa vegetacijom!
@oktopod
Hvala na sugestiji i preporuci :)

Evo slike kajsije na nekom trnu, znam jer iz ramenih grana ako krenu grane budu trnjave a evo i izdanci kako izgledaju, vidi se da nije šljiva a i vremenom krenu i na njima trnovi....stablo ima 4 godine, druga na šljivi su već stasala stabla..isto tretirana, orezivana, đubrena, prskana, 20 metara dalje znači ista zemlja.





 
Prosle godine, 27og avgusta sam kalemio Stenlej na Dzanariku, a sa obzirom da mi je to bio prvi pravi i ozbilnjiji kalemarski posao (do tada sam se uglavnom praksao i ulazio u stos sa breskvom, kruskom i jabukom) vezan za sljivu, zadovoljan sam kako je sve ispalo na kraju.

Primilo se 249 plemki kalemljenih na 347 izniklih i lepo razvijenih izdanaka (71%).

E, sad mene muci to sto je na desetak plemki krenuo samo cvetni pupoljak sa po 2-3 cveta, pa ako neko moze da mi kaze da li ce od tih desetak podloga biti nesto ili da ostavim ovogodisnje lastare i ponovo kalemim?
 
Nešto se dešava...neću još preterano da se radujem
29qazo8.gif
...al moram malo :osmeh:...
 
To je to joekiki, baš sam hteo da te pitam dešava li se šta, svaka čast, lep je osećaj zar ne :D

Milojko, ako su sve cvetni pupoljci, od toga nema ništa, ostavi da džanarika izbaci listiće i granu pa kalemi opet...

I ja da se pohvalim, krenule su da se pojavljuju listići iz zemlje od onog semenja džanarike što sam sadio jesenas pa smo diskutovali da ih nisam možda preduboko posadio, možda i jesam ali bitno je da se pojavljuju :D
 
Ponesi vode pa zalij dobro, godiće podlozi da pogura, mada evo danas padala kiša a najavljuju i za noćas i sutra mada mi nešto malo palo barem ovde kod mene...
 
Aj evo da i ja obesim neku sliku :D Ne zaboravite da kalemove treba prskati protiv bolesti lista i protiv insekata!!! Naravno može i folijarna prihrana. U zemlju ne rokajte mnogo đubriva da ne bi dobili sadnice od 4 metra koje su slabih pupoljaka na visini manjoj od metar i naviknute na silan azot pa kad ih presadite slabo uspevaju...

Trešnja na magrivi kalemljena pupoljkom pod koru u avgustu prošle godine:




Rasad trešanja na magrivi kalemljene grančicom spajanjem pre mesec dana, radili mi neki kalemari a ja taj dan nisam bio kući pa nisam video tehniku, seku pod uglom podlogu i grančicu, ali i na podlozi naprave urez po sredini preseka a na grančici valjda dva, nađoh jednu dve koje su odbacili pa natikari jedno na drugo i ono stoji, a drugi ide za prvim i mota traku, ne znam koji je fazon, neko prosto spajanje sa urezom, nije mi najjasnije baš, procenat prijema im je 100 od 100 da ne veruješ...

 
To je englesko spajanje. Fora je samo da nalegne kora na koru i kambijum na kambijum. Trake dobro izoluju spojno mesto, nema vazduha, i kalusiranje je mnogo bolje izraženo. I ruka majstorska, to ne sme da se zaboravi! :D
 
Da, to sam i ja pomislio, mada mi nije delovalo tako od tih odbačenih grančica niti kako mi je komšija objasnio da rade...mada oba nisu jako validna kao informacija :D Uglavnom, jako je visok procenat prijema, tačno je da su radili profesionalci, ali svakako mislim da je bolje od klasičnog spajanja, deluje mi veće naleganje kambijuma...
 
Ovaj zadnje opisan nacin za englesko spajanje sa dva ureza... Kod mene je komsija kalemio na taj nacin i prijem je 100%! Ja ga pitam kako to sa dva ureza, valjda sa jednim?! Knjige kazu... ma kaze, pusti ti sta oni kazu, ovako je najbolje! Rezultati su tu. E sad, znam da je englesko spajanje sa jezickom (jednim urezom) osnovna tehnika kalemljenja vinove loze, a ovo sa dva ureza... Moram da ga ponovo pitam da mi demonstrira, mada mi se cini da su dva reza i na podlozi i na pelceru.
 
Koliko sam ja shvatio, podloga i grančica se prvo odseku pod uglom, zatim se u podlogu napravi jedan urez a na grančicu dva, tako se na grančici dobije kao jezičak u sredini koji se nabije u taj jedan urez na podlozi i to je to...zato kažem to je neka varijacija na temu :) i ne znam kako to kad se nabije, zar se presek ne "rascveta", moraću da probam...verovatno se nabije milimetar, dva, ne više...
 
Evo crtež kako sam ja to shvatio, nije neki ali bolje se razume nego reči...

Gore je grančica, dva useka, dole je podloga, jedan usek. Usek je bukvalno usek nožem, nije vađenje komadića kako se čini sa slike, to sam da se jasnije vidi uradio...onda ovaj centralni deo grančice se ubode u usek podloge.

 
Ne, tako je prakticno nemoguce.
Evo ga spoj kod vinove loze
cijepnajezicac.jpg


- - - - - - - - - -

Ili ovde http://www.youtube.com/watch?v=7blxoFfJC4I

- - - - - - - - - -

Ili ovde
 
e pa dam to je to onda, meni je ova moja misao isto bila nemoguća al šta znam...kažem zatekao sam neke odbačene grančice sa dva useka pa me to navelo na ovu glupu pomisao :D da mi je ovaj fazon pa na pamet prošlo proleće, ne bih se onoliko zlopatio..
 
Pozdrav,imam 15-ak kalema,dali da pocnem vec da ih zalivam il ida sacekam jos jace vrucine?
 
Nazad
Vrh