Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Kalemi ti lepo u avgustu oko Velike Gospojine sa spavajućim pupoljkom, tj sa pupoljkom koji je na ovogodišnjoj grani i nema greške, mislim da ništa nećeš dobiti ako kalemiš u maju i pupoljak krene, veliki je rizik da se grana smrzne, polomi zimus od snega vetra, pojede je zec itd....videćeš kad krene na proleće to raste ko blesavo, nema greške :D
 
Oktopod ocel skoro te slike? ja sve gledam temu da vidim sliku a ti jos nisi uslikao ccc :D

Evo slika :D

Nije mi bio tu fotoaparat pa sam mobilnim i ne vidi se jasno, pa sam zato rastegao preseke prstom da bi se bolje videli...postoje znači dva, jedan je oko sredine drugi je maltene samo kora zaguljena...

Podloga magriva:



Kalem grančica:

 
Znam, mobilni nema makro mod, a da je dalje ne bi se opet videlo, u svakom slučaju vidi se poenta kad se klikne na sliku da se vidi veći prikaz.
 
ako si kalemio grančicom i stavio recimo 3 pupoljka, treba da čekaš da vidiš koji najbolje napreduje i ima najpraviji porast, njega ništa ne diraš a ostale skratiš na 2 lista dužine. Ako iz njih opet krene nastavak, isčupaj ga nežno mrdusanjem sa sve jabučicom u dnu.

Kod mene su 99 posto ostavljani najvišlji pupoljci, tek na par komada je to bio drugi odozgo. Na proleće nakon jesenje sadnje ćeš ukloniti te grančice i prekratiti patrljak ako si ostavljao neki od donjih. Presek namaži voskom.
 
Ovo je tresnja kalemljena na visnju(bar mislim tako,ima list na deblu pa ako neko prepozna neka napise ili cu list slikati sa aparatom)Stara je 13-15 god,i uvek rodi jedan kolandez oko 10 kg.
936624_647696631913394_405199496_n.jpg
942823_647694885246902_1739441566_n.jpg
941203_647695751913482_1871055744_n.jpg
 
Narode, trešnje koje sam kalemio pupoljkom u avgustu prošle godine ne samo da rastu ko blesave nego su počele iza SVAKOG lista da izbacuju prevremene grane :D krenuvši od zemlje na gore kreću da se pojavljuju, skidam ko zaperke na lozi čoveče....kad dostignu 60ak cm ću ostavljati te prevremene, ako one dostignu 30 cm dužine ću da ih prekratim, pa na jesen da sadim jednogodišnje sadnice sa formiranom krunom :haha:

Kalemljenje pupoljkom je zakon...
 
inace,da se javim,nista nije uspelo od kalemljenja(orah... nesto od nestrucnosti,nesto od losih plemki,nesto od zamrzivaca... ostale mi jos loze da vidim,dal je koja uspela... kalemovi su u pesku,neke su kalemljene,neke ne... zeleni se,a sad koje su se primile... saznacu na jesen kad budem sadio:)
Podloge su prezivele,pa se igramo opet u avgustu...:)
 
Kod mene onako polovicno, mislim sve se primilo stim sto su tri polomljena...Dva kad sam frezao bastu i jedan komsijin pekinezer...
Ovu mi je tresnju slomio komsijin dzukac..:sta:
2lj2a78.jpg

Jabuka letos kalemljena na spavajuci pupoljak, slazem se sa Oktopodom napreduje ko luda...
99hpoy.jpg

Viljamovka kalemljena na divlju krusku, na procep...izgleda da i ona krece lagano a sutjela je dugo..
b50k86.jpg

Cacanska rodna na dzenariku, prosto spajanje..isto lepo napreduje...jedan od boljih nacina kalemljenja...
2f09jpg.jpg

Tresnja na magrivu u obliznjem sumarku, kalemljena na procep...dugo je sutila izgleda da je krenula i ona..:ppozdrav:

9bmbdc.jpg


E sada i da pitam.. Kad bih smeo da poskidam ovu izolir traku, a da ne steti kalemu...S druge strane bojim se da ne zagusi kalem..

Pozzz Goran...
 
Ima vremena za skidanje izolirke ne brini....na ovima gde ti je krenulo da raste možda već i možeš, ali ti je bolje npr da je samo zasečeš uzdužno i ostaviš, tako kad krene da se goji podloga ona će sama da raširi izolirku.
 
Da nadopunim @oktopod

Slobodno se može i početkom avgusta kalemiti, pa ako ne uspe ponoviti oko Velike Gospojine, samo sa druge strane podloge! :D
 
Oktopod:Koliko pupoljaka ti se primilo,kakav si imao prijem?kada si prekratio podlogu iznad pupoljka?
 
Nazad
Vrh