Kako smanjiti kiselost zemljišta ?

Hvala. Pa onako, moze i bolje, mnogo bolje. Kulture za ovu godinu su uljana repica, jecam i psenica. Na prolece kukuruz i suncokret.
 
Opština Šabac je ove godine radila podelu saturacionog mulja iz šećerane Pećinci. 20 tona je koštalo 4000 din i to da iskipuju u njivi. Dzabe ! Inače sat.mulj je u šećerani besplatan tj plaća se samo utovar + prevoz do moje njive tih 20 tona bi me koštalo oko 25000 din !!! Razbacio sam na 2 ha .
 
Opština Šabac je ove godine radila podelu saturacionog mulja iz šećerane Pećinci. 20 tona je koštalo 4000 din i to da iskipuju u njivi. Dzabe ! Inače sat.mulj je u šećerani besplatan tj plaća se samo utovar + prevoz do moje njive tih 20 tona bi me koštalo oko 25000 din !!! Razbacio sam na 2 ha .
Jesu davali ali samo od 5-te klase. Ja imam 3 i 4 klasu zemljišta i nisu dali.
 
Upravo tako sam i razumeo,da smanjuje PH ili ti zakiseljava.A i MAP spada u kiselo djubrivo,ali ipak su mi ga preporucili,smatrajuci verovatno da nece bitno uticati na kiselost,koliko je potreban zbog manjka fosfora.A i da malo jeftinije prodjem sa MAP-om.
 
I posle pet strana niko nije napisao koliko kreca treba da bi se podigao ph za recimo 1?!
 
Poslednja izmena:
Zavisi kakva je struktura zemljista ali evo jedna tabela pa sam izracunaj koliko tona po hektaru. ::super::

88570619.jpg
 
Hvala Tintoreti, ovo dosta pomaze.

prnjavor3, ne razumem zasto mislis da ne moze niko da mi napamet kaze. Vidis da postoji tabela. Ja sam pitao koliko treba kolicine kreca da bi se podigao ph za 1, zasto je tu bitna analiza?

Inace, uradio sam ja analizu. Ph je 4,4. Zato i pitam koliko treba da stavim da bi podigao ph.
Po tabeli, posto mi je ph 4,4, a povrsina od 25 ari je u pitanju, srednje/teze glinovito 11t/h kad se podeli sa 4 ispada 2,75 tona. Deluje mnogo, ali moramo da verujemo tabeli :osmeh:
 
Dosad mi niko nije dao toliko veliku preporuku.Cime mislis da popravis kiselost i ima li uopste nesto da se kupi u tvom kraju?
 
Ide i stajnjak i to ne zaboravi. Mozes ici manju kolicinu pa uneti iduce godine preostalu kolicinu ako je analiza kaze da treba. Sa manjkom nemozes pogresiti ali sa viskom mozes jer kalcizacija nije naivna stvar ako se ne odradi kako treba moze doneti vise stete nego koristi.:ppozdrav:
 
Ja pokusavam vec godinama da uradim kalcifikaciju zemlje ali nikako ne mogu da kupim njival ili nesto slicno,stalno vozim stajnjak ali nije to to.
 
Kalcizacija, ako se radi sa kalcium karbonatom (CaCO3) ide i stajnjak sa njim. Sam stajnjak nema nikakav efekat u podizanju ph vrednosti.:cao:
Mozes ga kupiti u nekoj fabrici kreca ili kod nekoga ko ga moze nabaviti, nebi trebalo da je skupo. Do skoro je drzava finansirala ko je hteo da uradi kalcizaciju.
Kod mene je prosle godine raspisan poziv na opstinskom nivou ko je hteo da uradi kalcizaciju, mogao je. Uslov je bio da je zemljiste obradivo do 5.klase i ne preko 2,5h za registrovana domacinstva. Odneses im uzorke parcele/a i prema analizi dobijes kolicinu kalcijum karbonata koja je potrebna za tu parvelu/e da bi se dobila normalna ph vrednost.
 
Ja sam vec, jos pre analize razbacao oko 5-6 prikolica stajnjaka po njivi (25 ara). Sad ostaje jos kalcijum karbonat. Bacicu ja najvise do tonu pa cemo videti.
Da li bi mogao kasnije i pored razbacivanja po njivi kroz KPK da pustam po malo da postepeno smanjujem kiselost? Jagoda ce biti na toj njivi.
 
Nazad
Vrh