Kako sačuvati proizvode i imovinu od lopova

worme ahhaa svaka cast,nasmejao si me ovako rano:ppozdrav:i kod nas je tako,pogotovo posle rata sada,u mom selu je bila linija razgranicenja sa hrvatskom,peglali se svaki dan,pa im ostalo u navici,kada uhvate lopova ne zove se policija,nego ga biju dok se ne onesvesti...a da ne pricam,da od 2 000 0000 stanovnika(vise manje) Republike Srpske.bar 70 posto ima kalasnjikov kuci..:Dzato ko dodje ako ga vide tesko se izvuce..:D
Polako Djole sa ti kalasnjikovi, ja eto nemam.
 
kod nas u seli jedan komso redovno drpiso komsiji gorivo iz traktora,on uzme istoci sve i nakrka pun vode. ovaj unoc istoci i sutra dan oce silazu da radi al da upali nece. i obraz od coveka zove tog kome je istocio da ga upali. ovaj ladovina dođe i vuko ga i smejo se pa mu kaze moras menjati pumpu lose ti gorivo koda je voda:haha:. otad transfer zavrsen.

al ode drugom,ovaj znajuci drugi dan mu nakrka secera u naftu i ostavi kantu da se covek nemuci. cim je ovaj pokupio posle malo traktor zakovo:osmeh:

meni iz stale maznu zensko jagnje i ubace musko rogato ito dosta vece.pito sve okolo nije nicije,pitam prvog komsiju da nije njegovo zalutalo,a on pita jel rogat ja takog nemam:haha:. sta reci kad nije u minusu al neznam sta je hteo da izvede.


I moj stric na ovaj nacin s vodom doskocio lopovu samo sto je lopov stigao jedno 200 metara da odmakne od kuce i stric mu dobacio kad je prosao pored njega kolima da menja pumpu :D :D :D :D Jeste da je menjao filtere ali je video ko je . Komsija druga kapija od njegove se bio navadio.

A drugi covek iz sela gledo kroz prozor drugog kako mu istace naftu iz traktora . Doneo lopov kantu i nateggao na crevo i napuni je ko da je njegov traktor i ode. Zena ovoga kome je krao rekla muzu da izadje i otera ga i on joj od govorio da ga je sramota. Dobar covek, da je meni tako uradio radila bi husqvarna cas posla .Sekao bi ga natenene ko kasapin ubojnicu.
 
sexali majku svoju za sprej nisam znao nabavit cemo gas maske za dzuksine pa da ih kidaju jao prirode :zli:
a usput trebalo bi ko je odgovoran za to da nabaci vise smajlija
 
Kod mene su poceli da kradu kobasice i sunke po supama i pusnicama, izgleda da kriza nije prosla :svinja: :svinja:, gladan narod mesa!!!
 
Ne kradi već - kraduckaj
Izvor: Večernje novosti

Beograd -- Pljačke do pet hiljada dinara prolaze bez krivične prijave, i pljačkaš može biti gonjen jedino po privatnoj tužbi. Donedavno ova granica je bila 15.000 dinara.

Šta je poruka države?

Mušterija je zaustavila „golf“ na benzinskoj stanici na ulazu u Beograd. Iz auta je izašao mladić i zatražio od radnika da mu natoči gorivo za 4.000 dinara.

Kada se brojčanik zaustavio, mladić se obratio pumpadžiji: „Brate, nemam da ti platim, a ti me tuži ako hoćeš." Seo je u kola i otišao.

Ovo je samo jedan od svakodnevnih incidenata, u kojima građani Srbije ostaju nemoćni i nezaštićeni pred razbojnicima. Jer, po našem Krivičnom zakonu, za krivično delo sitne krađe, utaje ili prevare, predviđa se da će ovo delo biti gonjeno po privatnoj tužbi građana, ukoliko je vrednost oduzetih stvari ispod 5.000 dinara. Donedavno, ova granica je iznosila 15.000 dinara.

Da sve bude još gore, predstavnici policije su u nekoliko navrata javno pozivali građane da ne prijavljuju „sitne krađe“, jer u tom slučaju se po službenoj dužnosti ne podnosi prijava za krađu ili prevaru i ne obavlja se uviđaj. Oštećenima tako ostaje da sami traže pravdu na sudu i nadaju se da će onaj koji ih je oštetio biti kažnjen novčano ili zatvorom do šest meseci. Ukoliko se i odluče da krenu u parnicu, moraće da se naoružaju strpljenjem zbog dužine sudskog postupka, ali i debelim novčanikom zbog honorara advokata i sudskih troškova. Isterivanje pravde na ovakav način jednostavno se ne isplati i lopovi to dobro znaju.

Radnici obezbeđenja često i uhvate lopova, koji je sa rafova ukrao parfem ili nešto slično i pozovu policiju. Izgrednika privedu u stanicu, ali ga ubrzo i puste, jer je ukrao robu vrednu manje od pet hiljada. Vlasniku prodavnice policajci daju podatke lopova, pa je na njema da ga tuži ukoliko hoće, što se zbog skupih sudskih troškova gotovo nikada i ne dešava

"Bez obzira na to što je prag za procesuiranje spušten na 5.000 dinara, plašim se da i je ovo loša poruka države pojedincu. Prvo, ispada da se u Srbiji toleriše „kraduckanje“, jer svaka krađa je krađa. Drugo, pojedinac bi, svestan da nema zaštitu od države, mogao da uzme pravdu u svoje ruke, što je najgori scenario", upozorava sociolog Ratko Božović.

On podseća da mnogi ljudi imaju mesečna primanja do 15.000 dinara i da za njih šteta od 5.000 sigurno nije sitna krađa.

"Ne može se pristati na slabost institucija u odnosu na kriminal, jer se na taj način on samo ohrabruje. Ispada da država „okreće glavu“ od lopova koji na recimo deset mesta ukrade robu vrednu do 5.000 dinara. Ako ne bude uhvaćen u više krađa, ili ako niko ne objedini prijavu protiv njega, što se retko dešava, on će ostati nekažnjen", ističe Božović.

S druge strane, pravnici smatraju da je granica do pet hiljada dinara neophodna, jer je za manju štetu jednostavno preskupo pokretati policijski i sudski sistem. Postoji opravdan strah da će i zbog spuštanja cenzusa sa 15.000 pravosuđe imati pune ruke posla.

Pravnici napominju i da je bitan način na koji je pričinjena neka šteta. Na primer, ako lopov uperi pištolj u prodavačicu u kiosku i uzme joj 4.500 dinara, to neće biti krivično delo sitne krađe, već razbojništvo i procesuiraće se po službenoj dužnosti.

Ako ništa drugo, nova rigoroznija granica štete mogla bi makar delimično da zaustavi krađu zimskih automobilskih guma, koje su jesenas posebno bile na meti razbojnika. Ipak, nema sumnje da će se lopovi „prilagoditi“ i novim zakonskim merama.

"Sada se najčešće kradu stvari po prodavnicama, koje se lako prodaju, kao što su skupi šamponi, alkoholna pića ili parfemi", objašnjava Snežana Ivković, sudija i portparol Prvog osnovnog suda u Beogradu. "Okrivljeni su najčešće zavisnici od narkotika ili alkohola, već poznati sudu, a na ovakav način najbrže dolaze do novca."

Advokat Marko Milović ne očekuje da će novi cenzus odvratiti prestupnike od krivičnih dela.

"I dalje će najveći broj dela ostati neotkriven. Jednostavno, pljačkaši će nastaviti sa krađama na sitno, ispod pet hiljada dinara", konstatuje Milović.
 
Kod nas pre par dana pretukli i mucili jadnu staricu od 80 i nesto godina i uzeli joj penziju. Komsije je tek ujutru nasle. Naravno policija nece naci pocinioce jer je slicnan dogadjaj bio pre godinu dana kada su pretukli dva starija coveka tokom noci i opljackali ih. Policija kao na tragu je zna se ko je samo da se ne prica i nikom nista ni dan danas. Pa j.... ti i drzavu i zakone sto ne dozvole odstrel ovih lopova il da im se ruke seku pa bi malo manje krali. Kakav je to skot kad moze da muci i tuce stare ljude zbog par hiljada dinara od kojih jedva i oni prezivljavaju majku im narkomansku :zli:::jako_besan:::zli:
 
Poslednja izmena od urednika:
Pre pola sata se vraćam sa nekog predavanja as hibrida i vidim policija pohvatala trojicu iz Bačkog Gradišta koji su krali naftu po selu a između ostalog i mog komšiju su izgleda ti isti pre neku noć pokrali.
 
Kod nas na dva mesta pokrali nekoliko jaganjaca...pored svih pulina i šarplaninaca ::jako_besan::
 
Poslednja izmena:
Svakim danom sve će više lopovluka biti i sa time treba da se pomirimo, da razmišljamo kako sa problemom da se nosimo umesto da očajavamo ili da zatvaramo oči pred neminovnošću. Osim bitangi kojih je uvek bilo, ova kriza kojoj se kraj ne nazire(na globalnom nivou, ne samo kod nas) nateraće mnoge koji se nisu rodili da budu šljam da iz očaja krenu u pljačke i provalništvo. Kad je u pitanju goli opstanak, čovek gubi sve odlike ljudskosti i postupa kao zver. Ja vam rekoh, a vi se smijte!
Ja sam svestan da boljih dana neće biti. Već desetak godina kreiram alternativni izvor egzistencije za svoju porodicu. Raznih "luksuza" sam se odrekao kako bih bio siguran da ću i sutra imati šta da pojedem naložim i obučem, ali mnogi nisu razmišljali tako. Šta će biti kad svi gladni stomaci nagrnu tamo gde ima? Scenario Divljeg Zapada nam ne gine. Ne mogu da smislim ništa pametnije od narodnih straža.
 
Putovao davno covek Srbijom, naidje na coveka kako sedi na rasksnici oko njega ucrtan krug u prasini sa stapom.
Pita ga ovaj putnik: Sto sedis tu covece?
Odgovara covek: Ja sam ti ovde u zatvoru...
Pita putnik: Kakvom crnom zatvoru,nemas ni zidova ni resetki,mozes da pobegnes kad hoces.
Kaze covek: Ovde me je ostavio staresina sela (po kazni) jeste zatvor slab ali je zakon JAK ako mrdnem odavde ode glava...

Sta sam sa ovim hteo da kazem, nije potrebna nikakva zastita privatne imovine od lopova ako drzava ima jake zakone(koji se spovode)..
Sa sadasnjim zakonima, posten i radan covek moze samo da posmatra kako mu iz dvorista lopuze odnose kazan za rakiju i dr. koji je krvavo i znojem zaradio...
Drzava je pustila lopove da zive, ukinuli su krivicne kazne za male kradje do 30 000 din.
Jednom recju lopovska drzava.
U ovoj zemlji je posten covek(radnik,seljak,paor)najveca zrtva...
 
U Kikindi su uhapšena trojica što su krali tučane radijatore iz napuštene kasarne. Jedan od njih trojice je radio kao čuvar iste te kasarne, a policajci su ih navatali koliko čujem slučajno u prolazu.
 
Onomad u Srbobranu čoveku odneli 50 kulenova, 10-12 šunki i par tabli slanine.Alat, akumulatori i ostalo gvožđe netaknuto.....udarila glad.
 
Zalosno je to jako,da je on samo gladan odneo bi kobasicu dve,il bi trazio da ga nahranis.
To nisu imali de da stave,doce oni i po to ne brini,tako su kod nas prvo naftu a kardani od 2m stojali njim pred nosa bome posle nedelju dana,su dosli opet da odnesu sto je ostalo...Doduse te velike kardane smo posklanjali srecom odma sutradan,ali sve ostale male na masinam sto su bili su pokupili.
 
Sta sam sa ovim hteo da kazem, nije potrebna nikakva zastita privatne imovine od lopova ako drzava ima jake zakone(koji se spovode)..
Sa sadasnjim zakonima, posten i radan covek moze samo da posmatra kako mu iz dvorista lopuze odnose kazan za rakiju i dr. koji je krvavo i znojem zaradio...

Ako država zakonom ne zaštiti privatni posed počećemo i mi da čitamo zakone od korice do korice kao lopovi pa da i mi malo tražimo rupe u zakonu kako da primenimo represiju nad lopovima a da ne najebemo.
Da ima volje, našao bi se i način. Kao što je razbojništvo krivično delo bez obzira na iznos štete, tako bi i neovlašćeno stupanje na privatni posed moglo da se uvrsti u krivično delo bez obzira na iznos pričinjene štete.
Kao što se za prolazak kroz crveno svetlo obavezno ide na robiju ili društveno koristan rad(+ novčana + bodovi + ode dozvola) bez obzira na to da li tom prilikom izazoveš udes ili ne, tako bi moglo i za poljsku krađu(tu da spada i drvokrađa, lovokrađa i ribokrađa) da se ide na robiju čim ga zateknu makar pet klipova kukuruza da je ubrao.

U Kikindi je trenutno strašna pošast upravo drvokrađa, a prema zvaničnoj statistici upravo je naša opština najnepošumljenija u Srbiji sa < 1% površine pod šumama.
"Komšije" od preko puta, romska porodica deportovana iz Austrije i bespravno useljena u jednu napuštenu nekada gazdačku kuću, svaki dan dovuku pun špediter drva koja kradu koliko čujem iz lovačkih šumica i krugova nekih napuštenih fabrika. Toliko su se izbezobrazili da ne vuku samo za sebe da se greju nego čak i prodaju ta drva ispod tržišne cene, a sirotinja to kupuje. Ja sam neke od tih ljudi već upozorio da kupovinom kradenih dobara postaju saučesnici i da im kupljena dobra mogu biti zaplenjena kao i da će policija i inspekcija pre zakucati na njihova vrata nego kod ovih što su ta drva krali jer su trenutno zaštićeni kao beli medvedi.

- - - - - - - - - -

Da li misle ti ljudi da sutra neće imati šta da dišu kad i poslednje drvo odseku i spale? Znaju da seku, a u životu ni jedno drvo nisu zasadili.
 
Poslednja izmena:
Privatni posed. Zastita :

Kljuse
Kamera
Celicne vojne sajle
Reflektor sa senzorom
Daske ekserke
.......................
Na nesto ce da naidje.
 
Dok kradu zbog gladi može se preživjeti ali kad počnu da kradu radi prodaje onda je zlo. Nebiraju ni šta ni koliko. Tu pomažu samo oštri rezovi. Neznam štabi se dogodilo da ga zateknem u objektu. I bolje je tako.
 
Nazad
Vrh