Kako sačuvati proizvode i imovinu od lopova

Takve najvise volim, koji su spremni da se biju kad kradu. U takvim slucajevima, treba sebi dati pun legitimitet, i primeniti maksimalne i moguce mere. Meni su pokrali nekih 10 ari kukuruza, a isto tako i prosle godine. Tako da tu u zivotu vise nece biti kukuruza. Ali dao bih tu celu njivu kukuruza samo da ih jednom nahvatam.
 
Kod nas kradu da te bog sacuva,pokrali mi danas deset redova kukuruza u duzini oko 25-30m bio da prijavim kazu da sam jos dobro prosao kako je kod ostalih.Kod drugih uletali kombajima u suncokret i kosili ko ludi a na kukuruz idu ko muve na go..a u po bela dana i to maltene odma blizu sela...
 
Kod nas ako nekog ne ubiju u njivu nece da se smire,ovo je strasno,lopov ti u sred njive i ne smes mu nista,jos ce on tebe da bije!
 
Najgori su ti sto kradu po danu,nisu uopste sumnjivi,sem ako neko ne poznaje svaku parcelu u svakom ataru,dodju beru nose,ti prodjes mozda se i javis mislis ljudi beru svoje,raspitas se kad ono niti imaje njivu a kamoli da beru svoj kukuruz ali zato svake godine prvi napune cardak-ambar-kotarku kako se u kojem kraju zove,cak je slucaj bio prosle godine da je jedan poznati lopov dva puta punio cardak jer je u medjuvremenu prodao kukuruz....
 
Meni su krali kukuruz sa njive koja je relativno blizu kuce i uz glavni put, obilazio sam, cekao, ali nista, dva puta sam nasao pune dzakove, kada sam okrunio bilo je oko 300 kg zrna, mogu misliti tek koliko su odneli. Ne znam sta nam je ciniti...
 
Kod nas je plaćena agencija za čuvanje i mogu reći da su se gringosi pošteno uprpali.
Dobili i uplatnice da platimo 1000 din po kućnom broju a resto MZ.
 
Najpametnije. Kako koji dan radimo, tako vidimo da je na vecini njiva bilo kradje. Strasno. Izgleda da nikad ranije nismo bili svesni koliko se krade. Sada je manji rod pa bolje i primetis.
 
Pre neku noć ,romi iz mog sela u komšijski atar posekli glacice sa 4 kj suncukreta .Čuo sam da ih je bilo 18 i da su uhvaćeni.
 
Pre neku noć ,romi iz mog sela u komšijski atar posekli glacice sa 4 kj suncukreta .Čuo sam da ih je bilo 18 i da su uhvaćeni.

Pa onda radi ko budala zaradi crkavicu plati porez da oni dobiju "pomoc" jer su siroti bolesni i jadni ne mogu da rade...a zato da kradu mogu samo tako ko da 4 ruke imaju,jbg lakse je...
 
Kod nas je plaćena agencija za čuvanje i mogu reći da su se gringosi pošteno uprpali.
Dobili i uplatnice da platimo 1000 din po kućnom broju a resto MZ.

Hoću i ja da platim 1000 dinara pa da mirno spavam. I treba da uprpaju kad ih ukebaju dva dobra majkana kao od brega odvaljena sa kompletnim escajgom i ovlašćenjima da plene ukradeno ili šta već. Kod nas su za sad faktor oduvraćanja samo naftaši koji čuvaju svoju opremu.

- - - - - - - - - -

Najpametnije. Kako koji dan radimo, tako vidimo da je na vecini njiva bilo kradje. Strasno. Izgleda da nikad ranije nismo bili svesni koliko se krade. Sada je manji rod pa bolje i primetis.

Nije samo to nego se i povećala nezaposlenost i opšta beda. Kralo se čak i ranije kad je kukuriz bio jeftin, a kamo li sada kad je skup, a bede kao nikad.
 
Za kradju, kao izgovor bedu i nemastinu koriste uglavnom teske lopine. U pitanju su lake pare, ukrades, prodas, a niko ti nista ne moze. Jos ce da ispadne da onaj ko ne krade i ne kuka, super zivi.
 
Za kradju, kao izgovor bedu i nemastinu koriste uglavnom teske lopine. U pitanju su lake pare, ukrades, prodas, a niko ti nista ne moze. Jos ce da ispadne da onaj ko ne krade i ne kuka, super zivi.

Da ima redovan posao mrzelo bi ga da ide još i da krade kukuruz. To su lenčuge u principu. Bedi je važno samo da ima za cigare, pivo, kafu, rakiju i deci za smoki.
Drugo, činjenica je da sitan kriminal cveta upravo u zemljama sa najnižim standardom, tj. u bedi.

Kod mene u komšiluku ima jedna problematična romska porodica(ili bolje reći pleme). Oni imaju konja i zaprežno vozilo od 1,5t ali ne vidim ih da teraju prema ataru, a ceo dan se čuje topot te njihove rage. Po ceo dan tumaraju po selu i vuku pune džambo vreće sa praznom pet-ambalažom. To je valjda veća kinta od kukuruza ili barem manji rizik(legalno je). Da ne rade to išli bi da kradu.
 
Poslednja izmena:
Ja bi dao i nekoliko puta vise.

Moglo bi to da ide proporcionalno u skladu sa veličinom poseda, ali u svakom slučaju možemo da uputimo predlog opštinskom veću kad se stabilizuje lokalna vlast. Trenutno opštinske budže imaju preča posla(da ostanu na vlasti). Ja sam član udruženja "Banatska Lenija". Videću sa ljudima iz udruženja šta može da se uradi po tom pitanju. Ako mogu druge opštine i mesne zajednice u istoj državi, znači da postoji pravni okvir za tako nešto.
 
Kakva su ovlascenja tih agencija? Samo da plase lopove ili...

Čak i ako ih samo plaše, a to rade uspešno ja bih bio zadovoljan. Nemam ja ništa od toga da lopov nadrlja, ali imam ako ga oduvrate od ideje da krade sve jedno kojom metodom(sankcijom ili samo zastrašivanjem). To kakva su im ovlašćenja će valjda znati drug @Talianu@ ili ostali iz opština gde to funkcioniše. Baš bih i ja voleo da nam to neko malo pojasni.
 
Nazad
Vrh