Kako sačuvati proizvode i imovinu od lopova

@milomirpetrovic letos su jednoj babi u mom selu ukrali sav alat (aparat za varenje, brusilice, busilice...) sin joj je radio u Nemackoj, pa je taj alat slao ocu. Znaci vrednost je bila sigurno veca od 15 000. Kada je ujutru otisla da prijavi, u policijskoj stanici su joj rekli idi baba kuci i cuvaj svoje stvari, da ti ne ukrade neko nesto dok si ovde. Necemo ti mi cuvati kucu. Nisu izasli ni na uvidjaj, a rekla je i ime lopova.
 
Toliko o policijskom poslu.... A o povecanju plate ne zelim ni da diskutujem! Samo ako su vec toliko bili bezobzirni(citaj bezobrazni)onda bi trebalo i da zazmure kad osteceni uzmu pravdu u svoje ruke! Barem bi ja tako uradio ako bi znao ko me je pokrao.
 
I ona bi je uzela da moze. Problem je sto ima skoro 90 godina i zivi sama. Nema ko to da uradi umesto nje. Sto se tice tog gledanja kroz prste od strane policije, clan @malaksalo koji je takodje iz mog sela je napisao kako je prosao pre par godina kad je uhvatio lopove i istukao. Jedino sto ti ostaje je da se nadas, da ces mu uterati strah u kosti, pa nece smeti da te prijavi da si ga istukao.
 
Stete nastale od kradje ratarskih proizvoda!

Ne znam jel postoji ovakva tema,i kakva je situacija u vasem kraju,ali upravo dosao kuci,odazvali smo se na komsijin poziv da kradu kukuruz u salasu gde ne zivi gazda nego samo dolazi povremeno, koji je na 100m od mene,i tamo zatekli zenu (muskarac je pobego dok se nismo okupili) po licnoj karti ako je njena zvanu cila laslo iz sente sa autom registrovanim na bt kako je po nejnim recima sama napunila auto kukuruzom ali tako da vise ne stane ni gram valjda,dosla je milicija zapisala kukuruz smo istovarili sami i posle je otisla sa policijom gde gazda treba da sad tuzi nju naravno...a jos je bila 1t pripremljena za nosenje.
Ovo je uzas sta se desava...
 
Ja drzim kukuruz u zadruzi (nakadasnjoj) u sred sela i svake godine kradu i znam ko je i svake godine mu kazem da nedira i on se kune u decu da nije i to tako traje i traje....
 
Pozdrav ljudi.

Obzirom da sam sada u fazi sredjivanja zemljista za podizanje vocnjaka koji nije bas blizu naselja zanima me da li neko od clanova ima iskustva sa postavljanjem opreme za video nadzor u vocnjacima (IP antivandal kamere, senzori pokreta i slicna oprema) i da li ista uopste ima svrhu.

Hvala unapred.
 
Nema ti to svrhu u vocnjaku.
Bas sam neki dan bio pricao sa drugarom koji ima auto servis i ubacivace te "IP kamere" da bi mogao kontrolisati radnike zabusante jer se cesto desi kad ga nema da zabusavaju a ovako ce uvek neko moci da kontrolise.
 
Pa dobro, slazem se da ce da pokradu ako oprema ne bude dovoljno obezbedjena ali ja sam mislio da okacim kamere na stubove par metara iznad zemlje u antivandal kucista (covek koji se time bavi mi je rekao da trpe direktan pogodak metka iz npr.pistolja pa ako laze on mene lazem i ja vas).

IP kamere su dobre jer ne ide nista drugo od opreme uz njih a snimanje se vrsi na udaljenoj lokaciji tako da tesko da ce neko da se vere uz stub od 5 metara da bi skinuo kameru i rizikovao da ga ista snimi dok to radi.

Ostaviti vocnjak neobezbedjen je jos gora varijanta i to stvarno ne bi imao petlju da uradim a ovako se tesim da ce makar da ublaze eventualnu stetu ako je vec ne sprece potpuno.

U svakom slucaju imam fore do jeseni da razmislim o tome sta cu i kako cu a nadam se da cu dotle da i resim tu problematiku posto je to jedina stvar koja me muci i o kojoj razmisljam intenzivno...

Jednostavno ne ide mi to u glavu pa to ti je...

Meni kamere trebaju samo da ga napipam ko je a onda znam sta cu sa njim bez brige...nece ga spasti limit od 15k dinara...hehe
 
Pa koliko sam ja skontao najgora takva kamera kosta oko 150 evrica sto bi znacilo da bi neka sa senzorom pokreta od 250 na primer apsolutno zavrsila posao s tim sto su kod nas jos uvek papreno skupe i ocekuje se da padnu cene vrlo uskoro.

Metalni stub na kom ce stajati kamera moze da kosta max 50-ak tako da investicija po kameri ne bi trebalo da bude veca od 350 evrica zajedno sa kablovima i ostalim sitnicama.

Sto se struje tice meni je relativno blizu tako da bi ih napajao kablovima ali obzirom da su to mali potrosaci najverovatnije da mogu da se napajaju nekim akumulatorima ili baterijama ali nisam 100% siguran.

Meni je konkretno potrebno jedno 8 komada za pocetak tako da investicija nije mala ali obzirom da imam nameru da ulozim mnogo vise para smatram da ce to vrlo brzo da se isplati jer bukvalno za 2-3 noci mozes da ostanes bez tih para i da i dalje imas problem ako dozvolis da lopovi slobodno setaju i ubiraju plodove tvog rada...

Zaboravih da dodam da senzori pokreta mogu da ti dojave da ti se nesto desava u vocnjaku s tim da isti mogu da se podese da ne reguju na npr zivotinje, vetar i slicno pa kad dobijes info ti se jednostavno preko bilo kog kompa ili mobilnog telefona nakacis na kamere i vidis sta se desava pa ako je kradja pusku i patrone sa solju u sake, kera na zadnje sediste i udri!!!
 
Pa kod vas ti lopovi neki slepci, mislim po prohtjevima.Kod mene u komsiluku (u radijusu od 500 metara) za 7 dana pet provala u kuce, srecom nigdje nisu nasli neku ozbiljnu lovu, a bilo je u selu zadnjih par godina kradja od 10 000 do 70 000km.Inace ovu zadnju ekipu ne zanimaju ni brusilice, ni akumulatori ni skupi escajg niti plazma TV, jedino lova zlato i eventualno kratke cijevi (komsiji su odnijeli cz 7,62, ali nisu htjeli mk pusku), o nekom kukuruzu ili mesu iz susare ni govora. A zandari koji dodju na uvidjaj, sve moj do mojega.
Dodatak. Sad sam procitao Malaksalov post na prethodnoj strani, kad je morao da trpi lopove u sopstvenoj njivi jer su bili brojniji, pa me to podsjeti na pricu zeninog oca. Naime nabugijao lopove iz bostana sa dugom cjevkom, i ukenjali se i lopovi i on. Kad sam pitao "sto on" unuk mi kaze "pa zaboravio deda metke za pusku":haha::haha:
 
Poslednja izmena:
Ssahas šta misliš ako lopov stavi fantomku na glavu i dođe pa ti motorkom oseče jedno drvo iz neke osvete što si stavio kamere, vidiš ga kako seče drvo a nevidiš mu facu i dok dođeš sa dugim i kratkim cevima on seo na krosera i pobego preko njive, e ti sad pogodi ko je, naveo sam jedan primer šta sve mogu da urade, a po meni je to skupa investicija, e sad jbg kako ko hoće. Poz.
 
Ssahas šta misliš ako lopov stavi fantomku na glavu i dođe pa ti motorkom oseče jedno drvo iz neke osvete što si stavio kamere, vidiš ga kako seče drvo a nevidiš mu facu i dok dođeš sa dugim i kratkim cevima on seo na krosera i pobego preko njive, e ti sad pogodi ko je, naveo sam jedan primer šta sve mogu da urade, a po meni je to skupa investicija, e sad jbg kako ko hoće. Poz.

Nazalost moram da se slozim sa tobom da moze da ti napravi stetu i tada ali ako je neko spreman da stavlja fantomku i izvodi svu tu gimnastiku da bi ti odsekao drvo nece ga spreciti nista u tome a taj ce pre da ode da ukrade nesto vredno nego da se jebava po brdu sa kroserom samo da bi nekom napravio stetu.

Ne znam, nisam pametan uopste ali jbg nesto mora da se uradi po tom pitanju makar da se umiri savest ako nista drugo...
 
Poznajem coveka koji je imao dosta problema sa lopovima..stavio kameru, uhvatio prvog lopova, natambur'o ga, i to je bilo to. Sta se u medjuvremenu desilo...crkla mu je ona jedinica unutra koja snima. Nije je nikad ni popravio, ali su sad kamere same po sebi dovoljno sredstvo odvracanja, iako ne rade (to lopovi ne znaju!).
@SSashas
Slobodno stavi kamere, i moj ti je savet da napravis malo bolju pokrivenost, tako sto ces da ubacis jos par tih kutija, slobodno bez kamere...99% lopova se nece dalje upustati u pricu.
Sad, ako se neko bas nameraci, tu ti nece pomoci ni CIA, i BIA...
 
Dobro vece.I kod nas su bili lopovi rastavilismo traktor u garazi i jedno vece su sve ukrali rezervne delove i alate,steta sto smo imali 3000 eura,saznalismo da je komsija i njegov podstanar bio preko zida su sve odneli i to sve su prodali u staro gvozdje eto vec 3 put idemo na sud a oni nikako da dodju.
 
E to je zalossno,mi smo imali svakakvog gvozdja na salasu i isto tako sve odneli,uz to komusaljku novu za kukuruz tj nije bila koristena,i duple tockove,i matori se jednom vracao iz sela i na ciginom kamionu skonta felne zaustavi ga zove miliciju,i posle isli na sud taj koji je ukrao skinuo je gume s njih a sudiji je reko kako ej on nasao felne pored puta,a sud kaze drugi dokaza nema mozete ga tuziti privatno....i sta ostaje da uhvatis takvu budalu navostis da niko ne zna pa nek dokaze onda on ko ga tuko.
 
Video nadzor definitivno ima efekta kako realna mogucnost da se uhvati lopov tako i kao preventiva jer niko ne moze da me ubedi da ce lopov pre da izabere plantazu koja je opremljena video nadzorom nego neku koja nije.

Svidja mi se i ona varijanta sa karabitnim minama samo sto bi ih ja kombinovao sa onim vijetnamskim zamkama pa kad mina pukne a on udari u bezaniju i upadne u rupu ima da zaobilazi tudj posed dok je ziv...hehe
 
Nazad
Vrh