Kajsija

Mealy
Neko drvo delom oberem za otkup delom sazriju skroz, mozda nije bas 10 dana drvo, al 25 stabala raznih sorti kao sto svi i imamo manje vise se bere do 2 nedelje.

Sad bas u dan da natempiram svako drvo nema sanse, kako ti znas tacno ove godine u dan 7 dana ranije da ces brati?

Pitam ne iz neke rasprave, vec bas taj problem imam, na oko nikako da prepoznam momenat a vreme berbe sete od godine tj suncanih dana plus minus...

P. S. Prskao sam 12 juna, karenca istekla 26og a prve su opale skoro zrele 24og. Rekao sam mojima zbog mnogo kise i ako skuvaju plod tj prave dzem nema opasnosti.
Kako trenutno izgleda a to je da tek sad stizu zrele tu i tamo po stablima, osim tog prvo opalog koje je obrano pre 2 dana, berba ce biti do posle 10og jula. Do sada od tog 26og je obrano i pokupljeno oko 15 posto roda.

Koji je konkretno savet za moj slucaj?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Dobro i kad ja da prskam kajsije koje krecu da zriju od 1 jula da zaokruzimo i berba traje 10 dana?

ako karenca istekne 1 jula sta da radim sa ovima sto stizu 10og,a da napomenem da nisu razlicite sorte pa da prskam pojedinacno stabla, vec isto stablo ima do 10 dana razlike u sazrevanju prvog i poslednjeg ploda?

To ne mogu resiti ni preparatom 7 dana karence jer svaki dan sazri po malo, nema praznog hoda.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Dali mi verujes da nikada u zivotu nisam u kajsijaru koristio nista protiv truljenja i roba je vrhunska ali ono sto sam ti jednom drugarski vec napomenuo TI NISI NI SVESTAN DA SI NESVESNO POSTAO OPSEDNUT SA HEMIJOM I PRSKANJEM to ti nagriza psihu ali nisi jedini 2/3 nasih vocara prska pred ili u berbi ali sugestivno svi imaju opravdanje da to tako treba i dalje u Srbiji vlada opste uverenje da ova krajnje smesna vocna kultura treba da se prska najosnovnije 4 do 5 puta. To znaci drugim recima da je farmaceutska industrija opravdala svoja ocekivanja i ulozeni marketing a ulazu u marketing veoma galantno . Sada cak ulazis u razmisljane da ga iztretiras vise puta a od svih tema na ovom forumu najzastupljenija je tema ko je kojiko puta i sa cim prskao. Prevelika vlaga je bila i velike oscilacije u temperaturi i neminovno je da mora biti ostecenja ali ne komplikuj ako ne moras jer SVE STO MOZE DA BUDE KOMPLIKOVANO NAPRAVI DA BUDE JEDNOSTAVNO:cool:
 
Ti brate opet u krug, gori si od matorih, pricas nesto sto sam vec objasnio al napisacu opet.

Prvo ne zelim vise puta da prskam, zato i pitam kako da znam. Opsednut jesam ali karencom i ucinkom kad vec prskam.
Tresnje majske sam prskao bakar i precvetavanje, 20 stabala i protiv trulezi junske i to je to do 2021e. Kud manje?

Paranoju imam ali samo od dve stvari i to samo na kajsiji, monilia laxa i fructigena tj trulez. Pazim i na trulez junskih sorti tresanja i sljive obavezno.

To bih nazvao zdravom paranojom jer nije klinicka vec strah od stete opravdan iskustvom.

Meni je prosle godine od 800 kila roda 300 prvih bilo ok a ostalih 500 taman da sazri trula pola pa seci i u rakiju muka ziva.

Kad sam bio pocetnik uvati me laxa, svaki bukvalno cvet kajsije spaljen i u dnu cveta kap smole, pa ti seci rodjo 50 kila roda svaki cvet da se ne prosiri a roda nemas.

Znaci zelim manje i bezbednije da prskam zato trazim konkretne savete hvala lepo. Trazim je jaka rec, ako neko zna nek podeli to sam mislio.

Pisemo ovde naucne radove a ja ga komplikujem jer pitam konkretno, kako da prskam kad efekat preparata istice pre karence i opisao sam datumski moj slucaj.


Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Ni sa čim. Ranijih godina sam dodavao Ca 2-3 puta, ove godine baš ništa. Ima ispucalih, ali vrlo malo za sada, 1-2 posto. Kiše je bilo baš mnogo.
-------------
A nisam ništa dodavao jer sam vršio testitanje pre dve godine, čini mi se. Na jednoj parceli od 4.5ha sam na oko 75% dodavao kalcijum 3 puta, a na 25% ni jednom (u toku sezone). Rezultat - potpuno isto su izgledale, nikakve razlike nije bilo u pucanju!
Ne znam šta bih pametno rekao o hemiji, mnogo toga je neophodno, to da. Međutim, mnoooogo se preteruje, uvaljuju nam bar par bespotrebnih prskanja, to je sigurno.
A tek sa ovim šećernim vodicana šta nam rade, to je čudo! Tu spadaju, razne zaštite od mraza, aminokiseline, preparati protiv pucanja pokožice, razne prihrane... Vrlo malo, ili ni malo koristi, a ni štete doduše, osim za džep!
Ja neznam da li citas pazljivo ovaj forum jer npr tvoj zemljak koji je veliki proizvodjac kajsija i mnogo dugo se bavi ovom kulturom ali je pomalo skrt na recima pa je pre 3 meseca izbacio post u kojem je istakao neophodni repertoar hemije za kajsiju kod profi proizvodjaca medjutim posle mozda nekih 3 meseca JE IZBACIO OVAJ PO MENI MNOGO ISKRENIJI POST a tebi savet u moru ovih postova postoji mnogo turistickih i humoristickih ali postoji i dosta strucnih i iskrenih .Na tebi je da prihvatis ono najkvalitetnije a da bi bio siguran da si na pravom putu samo ukljuci LOGIKU
 
Kod mene na zalost trule plodovi i uvek su i trulili kad se ne prska. Narocito ako cekas da sazriju a ne da beres zelene za otkup

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Mealy
Neko drvo delom oberem za otkup delom sazriju skroz, mozda nije bas 10 dana drvo, al 25 stabala raznih sorti kao sto svi i imamo manje vise se bere do 2 nedelje.

Sad bas u dan da natempiram svako drvo nema sanse, kako ti znas tacno ove godine u dan 7 dana ranije da ces brati?

Pitam ne iz neke rasprave, vec bas taj problem imam, na oko nikako da prepoznam momenat a vreme berbe sete od godine tj suncanih dana plus minus...

P. S. Prskao sam 12 juna, karenca istekla 26og a prve su opale skoro zrele 24og. Rekao sam mojima zbog mnogo kise i ako skuvaju plod tj prave dzem nema opasnosti.
Kako trenutno izgleda a to je da tek sad stizu zrele tu i tamo po stablima, osim tog prvo opalog koje je obrano pre 2 dana, berba ce biti do posle 10og jula. Do sada od tog 26og je obrano i pokupljeno oko 15 posto roda.

Koji je konkretno savet za moj slucaj?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Moje LICNO iskustvo (doduse sa breskvom, ali vise je ista nego sto je razliita od kajsije) je skroz suprotno mornarovom i nekim drugim iskustvima ljudi koji smatraju da ne treba prskati uopste...Svako ima svoje razloge, svoje misljenje, i svoje trziste koje trazi ono sto trazi...
Mi smo breskvu gajili u prvim godinama bez tog prskanja protiv truljenja i to ni na sta nije licilio... Ako je susna godina, onda bude retko koja trula, i to pretezno ona sto je ostecena insektima...Sta bude posle tokom prodaje nisam imao informaciju.. Ali kad je suva godina, nije drasticno, moze cak i bez prskanja takoreci..
Medjutim kad je kisna godina, desilo se jedne ili dve godine da vise od pola roda bude TRULO jos na drvetu, gomila opadne i istruli jos dok niej ni uzrela, a i ove sto na izgled nisu trule, kad se oberu i dok su u transportu, pa dok cekaju prodaju, pa kad ih neko kupi dok cekaju da se pojedu, to vrlo brzo istruli tako da je rod nikakav i desetkovan...Nekad nam ostane gjba breskvi ili nektarina u podrumu koje mi jedemo, i u kisnoj godini to za 2-3 dana bude prilicno trulih, pogotovu ako su zrelije... Onda je zakljucak bio da MI moramo da prskamo U NASEM podneblju...
Kupci na kvantaskoj pijaci (mislim na prepordavce) su zadnjih godina se uvek zalili na breskve, cesto dovezene iz smederevskog kraja, da im dosta trule dok ih ne prodaju (nekad mu treba 2-3 dana da proda, naidje takav dan, ne proda se sve za dan), tako da pretpostavljam da je razlog izostanka zastite protiv truljenja, ne vidim sta bi drugo bilo... Narocito je bilo izrazeno kad je kisna godina, a za moje su uvek pricali da retko koja istruli na tezgi cak i kisnih godina (imali smo stalne kupce iz godine u godinu pa su pricali caletu sta i kako ide, i kako prodju koji put, ne vidim razlog da bi ga lagali da njegove NE trule, a neke druge cesce trule, ako bi lagali, lagali bi verovatno obrnuto da mu spuste cenu)...
Za tvoj slucaj kad prskati AKO imas problem sa truljenjem, prost odgovor je 7 dana pred berbu sa sredstvom koje ima 7 dana karencu... Mislim da ti Switch nije idealan izbor (da budem iskren, ciprodinil ko materija odlicno deluje u rano prolece na niskim tmeperatruama, i korsitio sma ga tad za jabuku, ali za trulez breskvi ili smo jednom ili cak nijednom koristili, jednostavno mi nije bio najbolji izbor zbog 14 dana karence, pricam moje licno misljenje, ako kod tebe deluje, koristi ga naravno), vec da mozda treba da nadjes nesto drugo.. Ili Signum, ili neku kombinaciju SI fungicida i nekog protektivnog sredstva... Radasin je preporucio tebukonazol cini mi se, pa treba i to probati (obrati paznju na karencu koja je izgleda 21 dan pa se bas i ne uklapa u zastitu), pogotovu ako postoji mesan sa jos jednom materijom (recimo, ja bi proverio Luna Experience, to je tebukonazol i jos jedna materija, trebalo bi da ima dobro dejstvo, ne mogu da se setim dal smo ga koristili, mada zvanicno nije predvidjen za moniiju na kajsiji, samo za visnju je registrovan, i to u cvetu cini mi se)... Naravno, moze i bilo sta drugo, ali je definitivno povoljnije ako su dve materije, imaces sigurnije dejstvo ako jedna od njih ima neku rezistenciju patogena... Bolje ne mozes da uradis ako ti se berba razvuce i traje koliko traje i ako imas razne sorte izmesane koje stizu u razlicito vreme, pa jos radis probirnu berbu...Kad sve pogledam, mism da je ipak Singmum najbolji izbor posto kod nas ima zvanicno karencu od 7 dana za breskvu, mislim da bi mogo i za kajsiju da se bez problema tako primenjuje... Ako nista drugo, Swtich i tebukonazol nemaju registraciju ni za breskvu ni za kajsiju kod nas, tako da po tom pitanju ne vidim da su u nesto boljem polozaju..U americi su tebukonazol i jos neki registrovani i za kajsiju kolko mogu da vidim, tako da sigurno deluju dobro, a kod nas verovanto nisu registrovani zato sto se placa po vocnoj vrsti pa neko nije hrteo da plati toliko...
Ja jesam imao oko 15 sorti breskve i nektarine koje polako i sukcesivno dolaze na rod (preve krajem juna, zadnje krajem septembra, imalo je i pauza naravno, nemam bas svaki dan nesto da stize), znam otprilike kad dolaze na rod, a i breskva se bere dok je jos cvrsta i nije potpuno zrela, nikad nismo brali prezrele breskve zato sto takve niko nece da kupi... Za svaku sortu znam gde je i kad stize principijelno (bilo je par mesanja sorti u redu, ali srecom su zrele u isto vreme, pa nije bio problem prskati), menja se to po godinama, ali moze da se proceni na osnovu visegodisnjeg iskustva kad je spremna za berbu... Prskanje je radjeno kad pocne da menja boju, takoreci bi mogla da se jede, ali se vidi da je jos slabo zrela, i onda nakon 7 dana od prskanja moze da pocne berba, koja se zvrsi sa jednom sortom (ili vise njih ako zre u slicno vreme) za 3-4 dana maksimum, retko kad vise...Sorte su rasporedjene bile tako da ako neka treba da se prska, to je u drugom delu vocnjaka, pa ne dolazi do padanja sredstva na one sto treba da se beru, a i cesto je cale prskao rucnom prskalicom samo plodove posto obicno bude jedan ili dva reda da su pred berbu i traze zastitu, retko vise, pa nema potrebe uvek ici atomizerom..
Inace, nase prksanje je islo Captan+Kumulus tokom sezone (oba imaju neko blago dejstvo i na trulez, tako da dok su plodovi jos zeleni, oni su dovoljno odradjivali posao da ne dodje do ostecenja u tom periodu posto su mnogo manje ozetljivi na trulez zeleni plodovi, a onda pred berbu 7 dana ide Signum jednom, to se pokazalo kao dovoljno u mojim uslovima, cak i u kisnim godinama...
Za kasjiju je slicno, moras da znas koje ti prve stizu, i kad budu bile jos zelene, i malo promenile boju, mogle bi da se jedu vec, ali su jos uvek zelene, to bi bio neki trenutak prskanja ako idu za konzumaciju...
Uzmi u obzir i to da ti ne beres zelene za pijacu, nego prezrele za kompote i/ili rakiju, tako da moras sam da nadjes period kad TI pocinjes da beres, i onda da zapazis u kom su stadijumu bile 7 dana pre toga, jedino tako iz godine u godinu iskustvom da prepoznas koja je to faza da ce biti za branje 7 dana od tog dana... I naravno, menjace se datum iz godine u godinu, ove godine je kasnije verovatno stiglo za branje zbog kisa, neke godine stigne ranije, zato mora da se proceni na osnovu izgleda ploda, ne moze datumski da se odredi period prskanja (moze okvirno, ali moze to da varira i 10tak dana izmedju godina)... Posto ti beres prezrele, ti uvek mozes da odlozis berbu par dana, tako da tacan datum prskanja ne mora da bude toliko bitan...
Inace Swtich ima u Americi karencu 7 dana, ali nije formalno registrovan za kajsije i breskve kolko sma video (sto ne znaci da ne deluje).. Za jagodu i jos neko voce ima 0 dana karencu, tako da (iako nije po propisima nasim), i ako uberes neki plod 12 dana nakon prskanja, ne bi trebalo da bude nikakvih problema, pogotovu ako je bila kisna godina...Naravno, izbegavaj to da radis, ako je karenca 14 dana, onda posle 14og dana koristi, da te ne kljuca trunkica sumnje da mozda nesto nije u redu, sa 14 dana si mirnije duse da je sve OK...
 
ZA MAILY ja .Ako pricamo o truljenju kajsije postoje sorte koje su vrlo osetljive i koje nisu za komercijalnu sadnju kao Madjarska najbolja i MOZETE DA IH SWICUJETE 32 PUTA NE POMAZU NI KOZNE GACE .Te sorte koje su izuzetno nezne se vise ne sade otisle su u istoriju a tako je i kod tresnje i kod jabuke. a ono sto mene zanima da ako je po vama karenca 7 dana znaci 8 dan moze da se jede kao kada vojniku istekne zabrana izlaska u grad. Dragi moji opet moram da napomenem FARMACEUTSKA MAFIJA je tako napisala da bi posle tih 7 dana prskao ponovo jer im ne ide u prilog da napise karenca mesec dana .Oni i poruke salju mnogo cesce nego sto je rok delovanja hemije .Sto se tice breskve ta breskva koja je stigla iz Smedereva je zasticena mnogo puta svim i svacim nije organska sigurno a JE PRSKANA JE NEPOSREDNO PRE NEGO STO JE KRENULA NA PUT ali je verovatno posto je prepuna vode KRENULA DA RADI a verovatno ste upoznati da kada je previse kisna godina znaju cesto i da zaustave otkup breskve jer ta roba iz kisne godine je krajnje rizicna za neki dalji transport
 
Mealy

I sam si doziveo kazes, ko nije ne zna. Jedan dan su lepe samo sto ne sazru. Drugi dan uh za 4 dana zrele al imaju neku tacku. Treci dan je ta tacka velicine otiska palca. Cetvrti dan je pola ploda trulo nekad i cela, kao bela loptica za tenis. Cetrvti dan je i svi plodovi po stablu otisak velicine palca.
Peti dan je sve propalo a nije sazrelo, falilo je jos 2 3 dana. Celo stablo propalo. Jos na stablu. Ako oberes dan dva ranije nazelenu, sutra ujutru odes na tezgu sramota te, to moze pravo u kontejner. Zovu dzemarosi kukaju propale im do uvece

Ti mornar NE ZNAS NISI DOZIVEO jer da jesi ne bi vise kenjao cas o prskanju cas o neprskanju, samo ti je do kontre.

Pricas i o lobijima i vojsci, osmog dana i dalje ima pesticida ali su oni u granicama zakonom propisanih kolicina, pa proizvodjac radi registraciju preparata u toj zemlji, nije on napisao 7 dana i niko nije rekao 8og dana nema pesticida.

Ne znam mornar jel tebi samo do svadje da bi praznio neke frustracije tj dal sam te precenio

Moracu malo i da zapisem datume jer po izgledu ploda zna da prevari, tresnja se lako odredi momenat.
Kad na stablu imas po 50 kila, ukupno izmedju tone i dve, ti sta ces nesto na otkup nesto zrelo, ko sta trazi i za koje pare se uklapas. Tako da ne cekam sve da sazri osim ove godine kad ima malo pa nista nece na otkup.

Gledacu da tempiram Signum manje od 10 dana od berbe nema mi druge.

Slazem se i da je ova godina teska za tu zastitu i da kao Radasin nisam prskao sve bi propalo.
A Radashin nije za poredjenje jer je on izuzetak od pravila u svakom smislu, covek ima pun rod kad srbija nema 20 posto, ocigledno sorta i klima odgovaraju plus ih bere zelene.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Za mornara:
Druze, ja ti pricam moja iskustva, iz prve ruke, bez nepreciznih nagadjanja i sa nekim iole RAZUMNIM objasnjenjem, potkrepljenim cinjenicama... Niko tebe ne tera da prskas, ja uvek kazem, ko nece i ne voli ili se plasi ili sta god, ni ne treba da prska i to je to...
Prskanje rade SVI veliki proizvodjaci koji proizvode za trziste (neki imaju stotine hektara voca), ako su svi oni "sisali vesa" i ne znaju sta i zasto rade (i bacaju pare iz sopstvenog dzepa), onda neka bude da ih "farmaceutska mafija" zavlaci za nos...
Iz tvoje tvrdnje imam osecaj da ne razumes hemiju dovoljno, niti karencu niti maksimalnu dozvoljenu koncentraciju u proizvodima i sta one znace, niti druge termine koji se koriste, pa bez uvrede, ali mislim da ne bi trebali da pricamo o tome... Ako prskas, prati karencu i ostala pravila u uputstvu i to je to, da ne komplikujemo stvari..
To sa farmaceutskom mafijom je na zalost jedna standarna srpska teorija zavere gde nam je za sve sto nam se desava uvek neko drugi kriv i uvek nas neko laze i maze, i to nas na zalost, na ovaj ili onaj nacin vodi stranputicom i zato i jesmo u situaciji u kakvoj smo, i kao drzava i kao narod...
Hemija i pesticidi su nauka, kojom se bave mnogo pametniji i ljudi sa mnogo vecim znanjem od nas (i definitivno nisu zli doktori i hemicari ko sto ljudu kod nas najcece misle o nekom obrazovanom).. Ja nemam nista protiv da neko nece da prska, pogotovu za manje zasad i za okucnice, to je njegova licna odluka, ako mu je dovoljno to sto ima od plodova i nema problem sa bolestima, i ne treba da prska...
Ja ne znam sto se ti vredjas kad ja kazem kakve breskve stizu na kvantas kod mene u Krusevac iz smederevkog kraja (sticajem okolnosti tvoj kraj), one su takve kakve su, kad je kisna godina imaju pre svega PATOGENE koji izazivaju truljenje (to sa vodom u plodu nema veze), najcesce nisu prskane adekvatno, i ljudi koji ih prodaju na zelenoj pijaci imaju problem sa time, i to je CINJENICA, niti koga vredjam niti sta, jednostavno kazem sta se desava i koja je razlika u odnosu kako sma ja radio i zasto sam ja tako radio...
Ko hoce, moze moje iskkustvo da upotrebi, a ko nece, ne mora, ja to delim kao dobru volju da pomognem proizvodjacima, a ne zato sto sam neki izvitopereni mozak koji oce da se ljudi koji jedu to voce truju sto vise... Ako se prate uputstva i razumno radi, rizik je sveden na minimum...
Kad neko ima problem, ja tim ljudima dajem ideju kako da ga rese u skladu sa malim znanjem koje sam stekao citajuci raznorazne preporuke mnogo pametnijih ljudi od mene, koji se samo time bave, ali najcesce je resenje preventiva, kad se problem javi onda je vec kasno i malo sta moze da se uradi...
Tvoj nacin da kad se neko javi i kaze da vec IMA problem, ti mu kazes "ma nemoj da prskas uopste, ne treba ti to", je za mene jednostavno neprihvatljiv i najcesce opasan (moze cesto da dovede do prevelikih gubitaka 9pogotovu na ovakvoj godini), koji za neke proizvodjace nisu prihvatljivi).. Ako neko uopste nema problem i ne treba da prska, ne bi se ni javio da pita s cim da prska i kako...

Za Oktopoda:
Samo jos da dodam, Signum ima odlicno dejstvo i na post-harvest bolesti... Postoji takozvani Rhizopus rot - trulez, koja se smao javlja na zrelim i tek obranim plodovima, i Signum dosta dobro stiti i protiv nje tako da je jedna od boljih kombinacija za zastitu stonog voca pred berbu.. Kod nas ima karencu od 7 dana za stono voce (ne znma dal je za svo, znam za breskvu), retko ima drugih preparata sa tako niskom karencom, a da mogu da se zvanicno koriste na stonom vocu... U americi ima 0 dana karencu, sto je dovoljan razlog da ako ispostujes nasu od 7 dana, to je sigurno mnogo bolje nego sto oni imaju... Objasnio sam da je sustina tako male karence da ako se koristi u preporucenoj dozi, ostaci po kilogrmu ploda su cak i direktno posle prskanja MANJI od mksimalno dozvoljene koncentracije u plodovima, zato u americi i ima 0 dana karencu... Kad se doda da mi koristimo manje doze po hektaru od njih, a da su maksimalno dozvoljene kolicine ostataka u plodovima uglavnom iste, onda smo mi u znatno boljoj poziciji sto se tice otataka od Amerike.. To sto ti vidis da "truli" unutar u semenu i ima kao paucinu, meni to lici da je ovaj Rhizoups ustvari, a ne trulez od Moniije... Pogledaj malo slike pa vidi jel to to sto se desava kod tebe...
 
Poslednja izmena:
Nema konkretno slika kostice, ta gljiva je poznata i kao budj hleba i zaista tako i izgleda tako da je moguce.

Ostalo mi je nejasno sebe i ostalih radi da probamo da naucimo, koja je fora sa Switch, preparat kome je karenca za kajsije duza od efekta preparata, cemu sluzi onda taj preparat pogotovo ako znamo da necemo 15og dana obrati celo stablo vec treba i par dana po stablu, stablo se bere iz 2 puta minimum, neretko 3 kad ima puno roda?

Sto se mornara tice, sve vise imam utisak da si ispostovao sve odredbe sta nekog cini trolom.

У интернет терминологији, трол означава особу чији је основни циљ да својим прилозима изазове што већу реакцију учесника интернет заједница или да на друге начине поремети нормалну дискусију. Тролови обично нису тематски заинтересовани, него наступају агресивно са покушајем стварања раздора у постојећој заједници, дискредитовања особа са другачијим мишљењем или усмеравања тока дискусије у непродуктивном правцу.

Тролови се крећу углавном у интернет форумима, викијима, мејлинг листама, блоговима и другим облицима интернет комуникације. Поједини тролови се користе префињеним дијалектичким и реторичким методама и тако се камуфлирају и често дуго времена не буду откривени.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
ZA OKTOPODA I MAILY ja Pa naravno da se ne razumem u hemiju i da sam totalni laik ali je mnogo tesko na forumu i uopste u vocarstvu pronaci coveka koji je strucan za hemijskia jedinjenja a to sto 98 posto nasih vocara ode kod zastitara i trgovac mu kaze sta da koristi a kupac pomisli da je savladao tu materiju ili da je strucan u toj oblasti to necemo etiketirati kao STRUCNOST U HEMIJSKOJ INDUSTRIJI. Ovo je forum razmene iskustava a ako vam obojici izbacim post coveka koji ima ogromne povrsine u hektarima i visegodisnje iskustvo u proizvodnji kajsije mozda nekoliko generacija VI NE STAVITE PRST NA CELO pa da kazete MOZDA IMA ISTINE a sve zbog straha A STA CE DA BUDE AKO NE ISPRSKAM /autosugestija/. Kada pricam o neprskanju ne pricam O HIBRIDNIM SORTAMA JABUKE ILI KRUSKE ogradjujem se unapred ali pricam O SLJIVI, KAJSIJI, TRESNJI, JAGODI I KRUPNIM VISNJAMA TO SU PROVERENO IZUZEZNO IZDRZLJIVE I NEZAHTEVNE VOCNE VRSTE KOD KOJIH NEMA MESTA ZA STRAH I PANIKU .Treba cuvati i voleti i sebe i druge a i jeftinije za dzep A POSTO CILJ SVE MANJE OPRAVDAVA SRESTVA visnja oblacinka 25 dinara ,breskva prva klasa prosle nedelje 25 a ovih dana 35 dinara pocece sami vocari da smanjuju dozivljaj i sa vestackim djubrivima i sa hemijom a vidim da se i rezidba sve vise prelece a kako je krenulo sa cenama radne snage nebi me zacudilo da u svim ovim vocnim kulturama KRENE DA RADI TRESAC
 
Za Oktopda:
Pazi, konkretno za Switch je kod nas karenca 14 dana, a u Americi je i za njega mislim ili 0 dana ili par dana vise, zavisi od useva, mislim da ni za sta nije vise od 7, tako da ako traje 10tak dana, manje vise, zastita, onda se sve uklapa... Strucnjaci procenjuju da vecina preprata, pri preporucenim koncentracijama, ima jos uvek prihvatljivo dejstvo oko 10 dana u relativno losijim uslovima (tj povoljnijim za razvoj bolesti)... Druga stvar, prskanje protiv trulezi u kriticnim godinama pocinje 21 dan pre berbe za tono voce, i ima 3 prskanja ako se ukaze potreba... U takvom programu bi se recimo Switch koristio za prva prskanja, a nesto sto ima malnju karencu, kao Signum kod nas na primer, bi se koristilo za zadnje prskanje...

Ajmo ponovo da objasnimo "teoriju zastite" malo da bi svi bili na istoj talasnoj duzini... Ti prskanjem primenjujes preporucenu koncentraciju po hektaru, koja kad se sa ogovarajucom kolicinom vode nanese na vocke, ostavi neku kolicinu preprata na svakom plodu (ajde da uzmemo za moniliju konkretan primer)... I ti sad imas recimo na jednom plodu 1ug (mikro gram) aktivne materije ako je lepo oprskano i lepa pokrovnost je bila... Oni kad daju preporuke za dozu, znaju da je recimo vec i 0.1ug (mikrogram) po plodu dovoljno da i dalje spreci pojavu bolesti... Cifre navodim samo primera radi, ne znam prave cifre... I sta se sad desava, ti imas 1ug na plodu odmah posle prskanja, koji i udje u plod posto je sistemik, i tu ostaje i pocne da se razlaze... Oni isto znaju koja je brzina razlaganja aktivne materije, uzme se neka prosecna brzina, i ona se meri najcese sa vremenom poluzivota...
To znaci ako je vreme poluzivota 3 dana recimo (opet primer, ne znam tacnu vrednost), to znaci da ako si danas isprskao ( i izmerio tano kolko ima sredstva na plodu), posle 72 sata ti ces imati pola aktivne materije da je ostalo (znaci 0.5ug)... Za sledeca 72 sata imaces pola od 0.5 (sad je polazna koncentracija ono sto je ostalo nakon prvih 72 sata, a to je 0.5ug) a to je 0.25ug nakon 6 dana od prskanja, pa ces za 3ci termin od 72 sata istom logikom imati 0.125ug, znaci nakon 9 dana od prskanja...
Znaci, na ovom konkretnom primeru (namerno sma namestio (radi objasnjenja) cifre da to ispadne oko 10 dana da dodjemo na 0.1ug, napominjem da ne nam tacne cifre), se vidi da ti posle 10 dana imas oko 0.1ug aktivne materije koja je ostala, i to vec postaje prag ispod kog ti imas dosta olabljeno dejstvo, tj ta koncentracija ne moze vise da uspesno spreci rast spora gljive i ona pocinje da se razmnozava...
Ovo je sve mateimaticki i teorijski model i uproscen je. Naravno u stvarnom zivotu ti nemas nikad idealnu pokrivenost (ne padne na svki plod bas 1ug, neki dobije i manje, a neki i malo vise), pa onda su uslovi okruzenja drugaciji, nekad ima mnogo kise, nekad ima mnogo sunca, nekad je hlanije, nekad toplije itd, sve to utice na ubrzaniju, ili usporeniju razgradnju aktivne materije tako da mozes da imas u dve godine da si sve takoreci isto primenio, isti broj dana pre berbe, ali jedne godine ce se javiti malo vise bolesti, a druge malo manje, zato sto mnogo faktora utice na krajnji rezultat, neki pozitivno, neki negativno, i kombinacija faktora je ono sto odluci koliko je trretman bio uspesan...
Sad na primeru Switch-a gore, neko ocekivanje je da pri preporucenoj dozi ostane makar 10 dana od prskanja dovoljno aktivne materije da se razvoj bolesti svede na minimum (nikad nije nula, uvek je bude manje ili vise, zavisi od mnogo stvari ko sto sma reko gore), i to se ocekuje za relativno nepovoljnije uslove (znaci dosta kise u principu, koja utice na povecan pritisak bolesti, vise se spora stvara koje zarazuju, a i vece je spiranje preparata)... Ako su uslovi manje povoljni, manje kise i slicno, onda ce i vise aktivne materije ostati, pa ce i zastita biti duza...
Znaci, vreme delovanja je kompleksna stvar, oju mi kao korisnici tesko da mozemo da merimo bilo kako, i onda je po meni jedino moguce da slusamo savete i preporuke strucnjaka, a to je da ako je bas kisovito, verovatno prskanje mora i nakon 10tak dana ako je veliki pritisak bollesti, i obrnuto, ako je manje i ako nisu jake kise, verovatno moze i puno vise od 14 dana da traje...
Znam da nisma bas odgovorio ono sto ti hoces da znas, a to je ako sad isprskam, koliko ce da traje zastita, ali nadam se da sma bar objasnio kako ustvari funkcionise zastita i zasto ne moze da se kaze precizno do kad traje...

Ko sto rekoh gore, karenca je nesto sasvim drugo, i nema veze sa vremenom zastite direktno... Preparat moze da ima i 10-14 dana zstitu, a nula dana karencu (u Americi dodue, ne kod nas), a opet ,moze da ima karencu mesec dana, a opet zstitu 7-10 dana, tako da ne treba mesati ta dve stvari...
Karenca smao kaze posle koliko dana od primene po preporucenoj dozi ti imas koncentraciju u plodu ispod maksimalno dozvoljene sa zdravstvenog aspekta po ljude...
 
Значи доста и чистоћа воћњака. Мумије, опали плодови шире заразу. У младом воћњаку није било труљења прошле године, а на старим стаблима све је струлило. Иста врста. Е, тамо гдје је струлило нисам неке јабуке и крушке покупио ни за годину дана. А, остали су неки плодови шљиве и јабуке онако црни на гранама да шире заразу.
 
Srecom tu bar neman problema jer je mali broj stabala i nije u njivi no kod kuce, cale koji voli rakiju ene treci put trimerom obigrava svaku na 3 dana, tako da skupi i svakako djubre koje posle odseca lose a ja se sagnem za svaku trulu i na stablu takodje.

Na zimu potanjiram djubriva radi, sto takodje smanjuje gljivicna oboljenja.

Kajsiju mozes i da otreses na kraju da proveris, kod tresanja je muka na 50 posto ulepi se grozd i onda vise peteljki drzi masu zajedno su jace, dok grozdu ne opalis samar nece da padne a caskom se plod i za granu zalepi i bude crnila

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Pozno mesto i azot

Što se lika dotičnog tiče....
Ma, ništa.
Nisam ja moderator.
8cc457e903011add1dc8a485c4fb13e8.jpg
cac6a394b72e7418c5667d735b4c1cab.jpg
376caf78a2a8934a1db3d5399c745a6e.jpg
 
Pitanja cime da prskam su dignuta na visi nivo kvaliteta, ne pricamo o znanju iz drugog razreda. Diskutujemo i o karenci i ostalom.

Sorte na snimku sam zvao kako sam zvao jer ne znam koja su sorta, sta sam trebao da kazem. A snimak sluzi informativno ljudi vole da gledaju, nije savetodavan nesto specijalno.

Nisam drmnuo 4 radze, ja uopste i ne pijem, vec tako ide pesma tj odgovor na pitanje "esi mi dobar" bio sam saljiv, slika je od repera koji je peva Ajs Nigrutin.

I zasto ja sve ovo uopste pisem i kome...

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Deo poruka je obrisan zbog trolovanja, pišite o kajsiji, a ako je nešto drugo tema možete se dopisivati preko privatnih poruka.
 
Radasine, jel moze mali presek ove godine sta si tj. sa cim prskao, koliko puta i kad (znam da je cimanje, ali bi bilo dobro za vecinu ovde da procitaju iz prve ruke), da ljudi imaju predstavu sta je kod tebe dovoljno uspesno...
Sto se mene tice ovo su odlicno zasticene kajsije, rod je odlican i za normalne godine, a ova definitivno nije bila to, plodovi skoro da nemaju nista od bolesti na prvi pogled (a ni lisce ), nadam se da nema puno opalih dole po zemlji posto se ne vidi na slici... Hvala unapred..
Ja sma imao par starih stabala u vinogradu, neka sorta koja lici na Krupnu ranu (ne znam koja je), i to nije prskano u principu, niti rezano, rasle su same kako se njima svidja, i nikad ni priblizno nisu imale ovakav rod, niti je lisce bilo bez rupica i kojecega tako da je tvoj nacin zastite definitivno uspesan i zanimljiv (a mozda imas i prednost sa polozajem i klimom u odnosu na moj kraj pa je malo lakse izaci na kraj sa bolestima)...Sve u svemu, odlicno odradjeno!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh