Kajsija

Evo par sličica iz jedne parcele.
b1b831813bc9f1d5da24da8f80b444e8.jpg
76d816cf12e0981029a876f333e45a03.jpg
f1b486b92c77ee0a8183cb8b9ec2d12a.jpg
b3016b7a084e5a4b50cc82ca389fe1c4.jpg
ddf91750aeb55b1103ff2c255986a7ea.jpg
6882a0288c396a678c80540b59966c73.jpg
 
Imas tu 4 kombinacije ako cemo tako... Ne prskam, i radja (najbolja kombinacija), prskam i radja (dobra kombinacija), ne prskam, i ne radja (losa kombinacija, niko nikomu principu) i prskam, a ne radja (najgora moguca kombinacija)... Svako se nadje u jednoj od ove 4 ponekad, a najcesce u nekoj medju varijanti (malo radja ali ne prskam, ili malo radja a prskam su najcesce verovatno)...
Inace salio sam se za prskanje sa Radasinom... Moje iskustvo je da ne moze bez prskanja, neki imaju iskustvo da moze, pa kako ko misli da treba, tako i radi naravno...
 
Ako se planira za izvoz, za čuvanje u komori 20-ak dana, onda je neophodna dobra zaštita.

Bakar (1x),

Protiv monilije (1x/2x)

Protiv insekata raznih i krastavosti ploda (one silne pege) (1x/2x)

Insekti, trulež (1x).

Prošle godine sam ostavio 2 gajbe u komori da vidim koliko dugo mogu da stoje. 30 dana su izgledale savršeno. Posle 40. dana su počele da se menjaju, sparavaju, nisu ličile na sebe.

Ove za prodaju sam imao nameru da čuvam bar 25 dana, međutim, provalio sam da su skoro sve komore u okolini napunjene i da može biti problema.
Pustio sam ih između 15 i 20 dana od berbe (Rumunija, Albanija najviše) i dobro sam postupio. Kasnije su ljudi imali problema da je unovče.
Truleži nisam imao ni 1% tako da većina moje robe nije ni prebirana ponovo, tako su je uzimali.

Zbog toga mora zaštita da bude dobra. Ko to ne planira da radi, već odmah prodaje, treba samo da pazi na krastavost ploda, jer takva kajsija neće moći da se proda (moći će, ali po niskoj ceni).
Ko planira prodaju za rakiju - ne mora ni toliko.
 
Мени је прошле године трулеж уништила већину кајсија. Нисам прскао. Краставост немам. Мада прошла година је била посебна, а имао сам и понеку мумију на стаблу која ми је промакла од претходног љета.
 
Ako je plod za prodaju za konzumiranje, po meni (izmedju ostalog, ko sto je krupnoca i slicno) mora da bude bez ostecenja od bolesti (krastavost sto kazete, ali ima i drugog), i MORA da bude bez ostecenja od insekata (crvljivost pre svega)... To ne moze da se postigne bez vise prkanja... Ako kajsija (ili koje god drugo voce) ide rinfuz za preradu, slazem se da moze i bez prskanja mozda, ili sa nekim minimalnim od 1-2 puta godisnje... Opadace puno vise, bice crvljiva i sve, ali za rakiju je svejedno, za rakiju samo da je zrela i da ima sto vise secera, sve ostalo je nebitno, ionako se bere tj kupi sa zemlje kad dobro uzri i opadne...
Vocarima vikendasima je i to svejedno, ionako obicno imaju vise nego sto im treba za jelo, retko je prodaju, pa moze i sa minimalnim prskanjem da prodje... Kolko god da je zarazeno i crvljivo, bude dovoljno i lepih plodova za kucnu potrosnju... Nemam nista protiv da neko ima i hektar ili dva u takvoj radinosti (tzv. vikendaski pristup) sve dok mu profitabilnost nije ugrozena (na zalost, obicno ljudi ne uzmu sve u obzir, nego naprave uproscenu racunicu, pa ponekad ni ne znaju da su na gubitku ako bi se svi troskovi uzeli u obzir ko sto treba, ali to je druga prica)...
A ima i ljudi kojima crvljivost i krastavost ploda ne smetaju (u sustini i ne mora da smeta, kome je jako bitno neprskanje iz kog god razloga, obicno sami proizvodjaci i nemaju problem da jedu i malo neidelane plodove) ali od ljudi koji to kupuju na pijaci, retki su oni sto kazu: daj mi te krastave i sitne/nikakve sto nisu prskane, necu te lepe i krupne (ima ih i takvih, ali su redji)... Kod mene kazu: Svaka roba ima svog kupca (ali se obicno precuti po kojoj je to ceni)...
A i ne verujem da ce neki nakupac (posto retko ko svoje voce sma na pijaci prodaje, ima ih, ali to je redje) da se gura da kupi "neprskane" koje ne lice ni na sta, a i ako oce da ih kupi, kupice ih po znatno nizoj ceni obicno tako da je po meni za trzisnu prodaju bitno imati sto cistiji plod, bez zaraze i ostecenja insekata, i da uvek za njega moze veca cena (povecanje cene se skoro uvek isplati) nego sto se dobije ako se ustedi na par prskanja...
Ja mogu da razumem da je na nekim lokalitetima jednostavno za nijansu manji pritisak bolesti (iz milion razloga), pa malo moze da se smanji prskanje, ali sto se tice insekata (a kod mene su oni veliki problem na primer), tu tesko da mogu da poverujem bilo kome da on sa jednim ili samo 2 prskanja godisnje ima sve ciste plodove bez crvljivosti i svega (mnogi tvrde to ja bi reko, nema svrhe raspravljati se posto nisam video svojim ocima kako to kod njih stvarno izgleda, ali sma video svojim ocima kako kod mene u kraju izgleda (nesto moje a i od drugih) i jednostavno moram da budem skeptican), i iz svega se da zakljuciti da je jednostavno nemoguce ili da kazem malo verovatno da se sa jednim ili 2 prskanja postigne zanemarljiva steta od bolesti i stetocina...
Imam oko mene svuda razne vocnjake (neki se namerno manje ili kasno prskaju, neki su i napusteni) i to ne lici ni na sta sto se plodova tice (moze samo za rakiju), uglavnom su crvljivi i krastavi ili sta sve vec...
Kod mene recimo, sa nekih 3-4 prskanja (retko kad vise) jabuka ima makar pola plodova crvljivih i krastavih, ostala polovina bude pristojna...Neki budu samo crvljivi, neki samo krastavi, a neki imaju i jedno i drugo...Pricam prosek u vise godina recimo, to je na nekih 25 stabala koja se sticajem okolnosti tako prskaju... Tako nesto imati u zasadu na hektar ili dva, sa prodajnim cenama koje jesu kakve jesu, je po meni totalno neprofitabilno... Sve iznad 5% felericnih plodova dovodi u pitanje rentabilnost proizvodnje kad se proizvodi za trziste...
Svako ima svoje trziste za koje sprema kajsije (ili koje god voce) ima neke cene i zahteve, i onda se prilagodjava... To sve treba uzeti u obzir kad se bira koliko je puta potrebno prskati (nekad moze i 1-2 ako je za preradu, a nekad mora i 5-6 verovatno kao minimum za kajsisju, zavisi od zahteva trzista i rentabilnosti proizvodnje)..
Sve u svemu, kome je toliko bitno "neprskanje", mislim da smo se svi slozili gore da ni ne mora da prska uopste, i ako mu propadne 80%, i tih 20% sto ostane je obicno dovoljno za njega i licne potrebe ( a smanjio je i troskove), pa nema potrebe ni da se razmislja dal treba i kad treba prskati..
 
Омо што Радашин напише је истина из прве руке и производних засада. Јабука и кајсија су два различита свијета. Кајсија у малом броју случајева има напад шљивиног смотавца, врло ријетко је нападају ваши, а може доћи до напада гусјеница. Не видим разлог прскати је инсектицидима до бесвјести!
 
Ti si prakticno vikendas, ti ne treba da prskas po meni, svejedno ti je koliko imas, imaces dovoljno za sebe...
Radasin kaze da je oko 5-6 puta prskanje prosek i tu se slazem za kasjiju (primer jabuke navodim kao primer sta bude kad se NE prska ko sto treba (a treba oko 15tak puta u proseku da bude steta manja od 5%), a ne da tako treba i kajsiju, toliko puta prskati)...
Imam i ja neko malecko proizvodno (tj imao sma jabuku i breskvu, sad je sve to tresnja, ali nebitno u principu, gajili smo jabuku i breskvu preko 20 godina na oko 2 hektara plus vinograd nesto malo, tako da imamo neko malo proizvodno iskustvo za to, a ostalo voce imam po neko stablo cisto da mogu da kazem kako se ponasa)
Pa samo dva prskanja, jedno na kraju jeseni, pred smao opadanje lisca, i drugo u pocetku godine bakarno su po meni obavezni, to je vec 2...jos 2-3 kombinovana za moniliju i insekte (recimo 1-2 u pocetku i na kraju cveta, i 1-2 tamo pred zrenje, a izmedju po potrebi), vec smo stigli do 5-6...Sve manje od toga je po meni rizicno za ozbiljnu proizvodnju za konzum (ne za rakiju i dzemove/marmelade!!)...
 
Poslednja izmena:
Da li bi neko mogao da mi pomogne savetom .

Na stablu kajsije u sirini od 350mm kora je pocela da se susi i otpada


Ispod kore ima dosta mrava i na pojedinim mestima kora otpada na blag dodir .



Ima li neke pomoci , moze li necim da se tretira , da li ce nesto pomoci ako svu ovu koru u krug

sto se podluburila skinem ?
 
Ту ти је некад давно смрзла кајсија. Сад не можеш ништа. Надај се да ће да сокови иду здравим дијелом коре и да ће што дуже живјети. И ја имам такве двије кајсије. Не дирам их док се не осуше саме.
 
Sto se prskanja kajsija insekticidom tice, za 15 godina su insekticidom prskane samo u precvetavanju.

Crva sam za zivota video samo u dva ploda, a kako vecina ode u rakiju i vadimo kostice, mogu reci da jesam proverio vecinu plodova.

Drugo vasi sam imao samo dve godine na dva stabla tokom leta, ali se nekako dovate jedne male bujne grane na celom stablu pa ili ostavim kako je ili tu granu odsecem.

Postujem ja ove price profi i amaterski zasad, ali bez ljutnje neki bas preterase sa tim prskanjima i podsecaju me na mene kad sam pocinjao pa mislio time resavam sve i imacu najlepse plodove u selu, pa ispalo da sam se trovao i bacao pare i vreme dzabe pri poredjenju sa velikim zasadima koje su prskali manje nego ja.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Svako ima neko iskustvo.. Izgleda da mi zivimo na razlicitim planetama sto se tice zraze i insekata na vocu pa nema svrhe porediti nasa mesta ako kod tebe moze bez prskanja, a kod mene i sa 4-5-6 pa bude par procenata crvljivih plodova, na cemu god... Cudo je priroda ja bi reko..
 
Ja sam ,,izbacio'' iz svog vocnjaka 100 tona kajsija do sada i nisam video crva u kajsiji.Jednom je bilo nesto gusenica,ima malo vasi,jedino primecujem u vecem broju uholoze ili narodski rakljace.Sve to izgleda zavisi od reona.Inace ako neko ima dobro iskustvo vezano za neki insekticid koji tretira i te uholaze neka napise ,posto nemam roda ove godine poprskao bih kajsije radi smanjenja potencionala za sledecu godinu.Onda ne moram prskati ako bude u rodu sledece godine.Te uholaze ulaze u napukle kajsije-kostice posto se tu skrivaju, bude ih po desetak u nekim plodovima.Ne znam da li moze insekticid Draker(akt.materija tetrametin i cipemetrin)
 
Poslednja izmena:
Prosle godine sam proizveo kajsiju,jagodu,tresnju i sljivu bez ijednog prskanja kvalitet je bio vrhunski a jabuka mi je imala 17 prskanja a vinograd 3 i da ta tri sam platio ceh plamenjaca ga je razvalila.Ponavljam za kajsiju samo protiv monilije ako je vlaga u cvetu a ako je suvo nista i bakarni krec moze a i nemora dobar je u svakom slucaju za dezinfekciju pogotovu posle velikog rezanja.Insekticid nikada u zivotu nisam koristio u kajsiji i nikada nisam primetio nista i mislim da je totalno nepotreban.Znao sam ranije da primetim ponekad supljikavost lista ali nista ozbiljnije
 
Uglavnom nepotrebno insekticidom .Ali kada zagrizes zrelu kajsiju pa ti iz usta ispadne 5 uholaza onda ti je niko nece kupiti a i tebi se ne jede.Nekada se mora i poprskati.Ako se drzimo karence i doziranja onda je sve ok.Ko zna sta sve kupujemo i pojedemo a ni ne znamo_Ovako mi znamo sta,kada i koliko smo prskali.
 
Nazad
Vrh