Jagode-opšta tema

Pa racunao sam od 5do 7 dana.Prosle godine sam brao prve 10 maja tako da uz agril racunam 3,4 maja kad su imale dosta dobru cenu na veliko.Nadam se tom rezultatu.
 
Pozdrav ljudi.Hteo sam da zasadim jagode na foliji sa sistemom KPK.Posto sam zaposlen trazio sam parcelu do 20tak ari i da je blize mojoj kuci.Taman kada sam pronasao parcelu 15 ari uz put od moje kuce udaljena 200m procitao sam da se jagoda na foliji sadi na ravnim povrsinama ili sa nagibom najvise 8 posto, a ova parcela ima veci nagib.Da li neko ima iskustva sa sadjenjem jagode na parcelama pod nagibom.A bez KPK i ako ne moze na foliji da li je moguce zasaditi jagodu na klasican nacin jer ova parcela mi bas odgovara zato sto mi je blizu.Inace nemam iskustva i svaki savet bi mi dobrodosao. Ovako izgleda parcela.Hvala unapred.
CIMG8465_zps0syxatzk.jpg
[/URL][/IMG]
 
Poslednja izmena:
Prosle godine sam uz agril prve ubrao 8. maja, ali nesto sitno a pravo branje tu negde kad i ti. Prosle godine sam poceo negde oko 25.-27. aprila, ne secam se tacno. U oba slucaja sorta je kleri. Ali to ne mora da bude neki pokazatelj. Kolega ima njivu 300 m od mene i jagode su mu skoro uvek stizale 2-3 dana ranije. Da li su kod mene vislje podzemne vode pa se zemljiste sporije greje ili sta je u pitanju 'bem li ga. Uglavnom po meni je 7 dana razlike u zrenju veliko ko kuca. Ima oko agrila i posla i troska, naravno. Nije prednost samo u tih par dana sto ce ranije stici, vec i sigurnost kad su u pitanju mrazevi. Ali ima i svojih nedostataka...

Sto se tice ovog pitanja u vezi podizanja novog zasada... Imas ti ovde vecih problema od izbora traka. Prvo, vidim kakav je teren pa mi se namece pitanje imas li ti tu bunar? Dalje, ovo je izgleda u parlogu godinama, pa te ceka dobra borba sa korovima. Inace ima kompenzujucih traka, npr aqua traxx, pa se raspitaj

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Prosle godine sam uz agril prve ubrao 8. maja, ali nesto sitno a pravo branje tu negde kad i ti. Prosle godine sam poceo negde oko 25.-27. aprila, ne secam se tacno. U oba slucaja sorta je kleri. Ali to ne mora da bude neki pokazatelj. Kolega ima njivu 300 m od mene i jagode su mu skoro uvek stizale 2-3 dana ranije. Da li su kod mene vislje podzemne vode pa se zemljiste sporije greje ili sta je u pitanju 'bem li ga. Uglavnom po meni je 7 dana razlike u zrenju veliko ko kuca. Ima oko agrila i posla i troska, naravno. Nije prednost samo u tih par dana sto ce ranije stici, vec i sigurnost kad su u pitanju mrazevi. Ali ima i svojih nedostataka...
Sto se tice ovog pitanja u vezi podizanja novog zasada... Imas ti ovde vecih problema od izbora traka. Prvo, vidim kakav je teren pa mi se namece pitanje imas li ti tu bunar? Dalje, ovo je izgleda u parlogu godinama, pa te ceka dobra borba sa korovima. Inace ima kompenzujucih traka, npr aqua traxx, pa se raspitaj

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
Pozdrav Nebojsa i hvala na odgovoru.Sadjen je tu kukuruz jednom pre 2 godine koliko sam ja video uglavnom je suva trava.Nema bunar ali ima moj prijatelj 50m odavde vodu iz gradskog vodovoda, pa sam mislio da stavim cisternu na vrhu parcele i punim je preko noci.Obecao mi je da ce da mi da vodu, a ako to ne onda bi uzeo prikolicu , zakacio na auto,dovlacio vodu i punio cisternu motornom pumpom reka je od ove parcele udaljena oko 1 km.
 
Ajde, korov ce se nekako resiti, ima vremena do sadnje.
Sto se vode tice... ne znam jesi li svestan koliko tu vode treba? Evo ti jedna racunica na brzinu: 1000m bankova puta (samo) 10 litara po metru dobijas cifru od 10 kubika vode. I tako 2-3 puta nedeljno. Cisto da imas neku predstavu...


Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Da li uvek toliko vode treba, da li mora da se zaliva i kada pada kisa? Blizu ove parcele ljudi imaju parcelu sa jagodama bez folija i bez kpk na starinski nacin i kazu da nisu ni zalivali prosle godine i nisu lose prosli.Ne znam da li je i meni bolje da sadim bez folije i bez kpk posto parcelu uzimam u najam na 4-5 god. a i nemam bas nesto puno para za ulaganje.
 
Pa ne zalivas kad pada kisa ali ne mozes se osloniti na kisu. Treba tu dosta zalivanja. Ako ne mozes da resis vodu, ja licno bi to batalio. Ili bez folije i zalivanja pa sta ti bog da. Ali onda te ceka dosta posla

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Da li uvek toliko vode treba, da li mora da se zaliva i kada pada kisa? Blizu ove parcele ljudi imaju parcelu sa jagodama bez folija i bez kpk na starinski nacin i kazu da nisu ni zalivali prosle godine i nisu lose prosli.Ne znam da li je i meni bolje da sadim bez folije i bez kpk posto parcelu uzimam u najam na 4-5 god. a i nemam bas nesto puno para za ulaganje.
Prvih nedelja posle sadnje treba da se navodnjava vrlo često (a ume da bude i do 40 stepeni tada). Tako da, ako NEMAŠ redovno veliku zapreminu (jeftine) vode - BATALJUJ!
 
Prvih nedelja posle sadnje treba da se navodnjava vrlo često (a ume da bude i do 40 stepeni tada). Tako da, ako NEMAŠ redovno veliku zapreminu (jeftine) vode - BATALJUJ!
Ma da je samo mesec dana izdrzalo bi se nekako ali sta sledece godine.Da je moja parcela mozda bi i busio bunar ali ovako najverovatnije cu odustati ili traziti neku drugu parcelu, mada kod mene tesko da se sklope sve kockice.
 
Ma tebi se ne isplati busiti bunar na tih 15 ari. To kod vas kosta citavo bogatstvo a jos zemlja nije tvoja.
Hvataj se ti nekog skupljanja gljiva, borovnica ili cega vec ima u tim krajevima, ili kosnice sa pcelama.... To je cist, ekoloski kraj, treba to iskoristiti

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Agril kosta, imas vise posla, postoji mogucnost da ti ga vetar odnese na neko drvo, a najveca mana je slabija oplodnja. Ja sam konkretno imao velikih problema sa albom jer nisam skidao agril zbog rutave bube

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Prvih nedelja posle sadnje treba da se navodnjava vrlo često (a ume da bude i do 40 stepeni tada). Tako da, ako NEMAŠ redovno veliku zapreminu (jeftine) vode - BATALJUJ!
Gradska voda koju bi mi dali da njome punim cisterne je kod nas 30 din. kubik.Ako uzmemo Nebojsinu racunicu za 1000m bankova nedeljno po 20 kubika vode to mu mesecno dodje 80 kubika puta 30 din. ukupno 2400 din.Komsije mi daju da nocu (kada je najjaci pritisak) napunim cisterne i platim im onoliko koliko potrosim.Uglavnom odustajem od one solucije da dovlacim vodu, tu bi trebalo mnogo rada a i nemam cime da dovlacim toliku kolicinu vode.Iskoristio bi prirodan pad parcele, ako treba dodatno bi podigao cisterne i izbegao kupovinu pumpe i troskove koje ona nosi -gorivo, struja.
 
Druze to sam krajnje odokativno rekao. Zalivas dok ne bude zaliveno. Moze da bude i vise, i 20 l/m. Trebace ti dobra cisterna...

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Pozdrav ljudi,imam jedan problem u basti gde su mi jagode,pre par dana dosli neki kerovi i pocepali su mi foliju na par mesta,,jel imate neki savet cime da zalepim???HVALA UNAPRED
 
Pozdrav ljudi,imam jedan problem u basti gde su mi jagode,pre par dana dosli neki kerovi i pocepali su mi foliju na par mesta,,jel imate neki savet cime da zalepim???HVALA UNAPRED

stavis slamu tu gde je pocepana 5 do deset dana pre branja

- - - - - - - - - -

ja sam otvorio plastenik da nebi jagoda krenula dali je to ispravno molim neki savet

- - - - - - - - - -

da li je pametno ostaviti plastenik otvoren da bi jagode usporile
 
Poslednja izmena od urednika:
Definitivno, da bi jagoda mogla optimalno da radi potreban je broj sati dnevne svjetlosti a to još uvjek nemamo. Pored toga, januar je, može se očekivati još ledenih dana, ukoliko bi se jagoda sada isprovocirala da krene, pupoljci mogu izmrznuti. Mislim da je optimalno vrijeme za zatvaranje plastenika oko 15.02., opet, ukoliko je prognoza dobra! Bar cu ja tako da radim. Ali i tada u plasteniku cu prvih 10-tak dana da pokrijem agrotekstilom.
 
Moje iskustvo. Obavezno osiguranje od grada a od kise nema spasa samo moze da se umanji steta i to raditi zastitu od pupoljaka svakih 7 dana to dodje 4-5 pta do prvog branja.
 
Nazad
Vrh