Jagode-opšta tema

@ milosjankovic
Protiv pegavosti prskaj Score. Sto se tice kasne sadnje, nije preporucljivo ali posto sadis bez folije i trake nemas nekih troskova pa posadi pa sta bude. Dogodine pustis stolone na prazna mesta i reseno. Sto se tice nekog prinosa, bice to dosta mrsavo. Sorte mogu biti jedne pored druge.

@ sinisa76
U jagodi mozes koristiti sve herbicide za uskolisne korove: fuzilejd, panteru i sl

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Odneo sam list u polj.apoteku rekli su mi da je to ljubicasta pegavost i dali mi da prskam Mankogalom.Ma u prolece stavljam kap po kap na sve jagode e sad sto nema folije imace vise posla da se cupa trava koja ce dosta da raste zbog vode.
 
Do kojih najnizih temperatura se jagoda razvija to jest koja je to temperatura koja je zaustavlja sa razvojem.
 
@ milosjankovic
Ja ti za pegavost savetujem score, a ti kako hoces.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Pozdrav za sve clanove,,pratim ovaj forum vec duze vreme i resio da se prikljucim,,zahvaljujem svim clanovima koji pomazu nama manje iskusnim jagodarima....e da zovem se Miki i iz Kladova sam...
 
Imam par konkretnih panja pa ako je neko voljan nek mi odgovori...
Razmisljam o sadnji zenge, zato sto imam uslove da je zamrznem i kao takvu prodam. da li bi bilo bolje zengu saditi dvoredno ili jednoredno i koliki razmak izmedju ziviça je dobar, kad saditi sad u jesen ili na prolece i gde nabaviti sadnice?
ps. ako neko prodaje sadnice zenge nek mi se javi na pp
 
Nemam iskustvo sa zengom ali na osnovu osobina pomenute sorte (bujnost i veliki rod), možda probati jednorednu sadnju. Veliki broj proizvodjača se odlučio na jednorednu sadnju ali isto tako mnogi i odustaju zbog ožegotina na plodovima. Možda se i to može regulisati gustinom sadnje ali je opet osunčanost velika a i rizik. Bilo je priče o jednorednoj sadnji i nadam se da će oni koji su probali reći svoja iskustva. Možda da probaš pola pola pa da vidiš sa ličnom iskustvu.

Drugo pitanje je, da li imaš kome da prodaš zamrznutu zengu, ona nakon odleđavanja nije konzumna nego industrijska. Obično se zenga otkupljuje i zamrzava, to je tačno, ali za potrebe industrije ili prodaje na malo (1/2 KG) za kolače i druge namjne. Imaš je u svim većim marketima. Plasman je veliko pitanje.

Ta jednoredna sadnja, meni se sviđa u teoriji, čuo sam i pozitivno i negativno iskustvo, ali nisam probao a volio bih. Tako da, molim one sa iskustvom da nam isto prenesu.
 
Evo da i ja iznesem neka moja zapazanja vezano za zengu. Inace sam je umaticio ove godine u prolece sa namerom da posadim vecu povrsinu ali na kraju kada sam usao u detalje odustao sam od sadnje i preorao maticnjak:haha: sadnice sam nabavio od drugara koji ih je uvezao iz Holandije i platio papreno, inace i on je nakon dve godine sve pocupao i posadio roxanu.

Prvo, tacno je da radja obilno, ali samo po broju plodova, sto se tice kilaze nije tacno da radja dosta vise od drugih sorti koje mi radimo na nasim terenima.
Drugo, plod je prilicno sitniji sto dosta poskupljuje branje, nemoj da racunas da ce ti jedan radnik preci 60 kg i to u udarnim berbama.
Trece, odkup je jako problematican, kupuju je dve firme iz Kraljeva ali traze da bude bez peteljeke i klasiraju po krupnoci, pa na kraju radnik odnese kuci vise nego sto ostane tebi :osmeh:
Cetvrto, cena je jako losa za nju obzirom da se najveci deo proizvodi u okolini leskovca bez ikakvih ulaganja, po sistemu sta ostane ostane, a to mnogo utice na cenu, znaci kako god da je proizvedes cak i da je najbolja moguca, nemoj se nadati ceni preko 60 dinara.
Peto, previse je bujna sto mnogo otezava zastitu i berbu.

Sve u svemu vidim da se u poslednje vreme potencira ta prica oko nje ali mislim da je u pitanju obicna navlakusa za ljude i moja je preporuka da je zaobidjes u sirokom luku, ali ako se ipak odlucis da je sadis javi se pa da pokusam da te povezem sa ljudima gde bi mogao da nabavis sadnice nesto povoljnije.

Nadam se da sam bio od pomoci
 
b6olg0.jpg
2rc5y1i.jpg

Ja se spremam za berbu a vi, slikano 22.12.2015.
 
Poslednja izmena:
Sretna nova godina svim proizvodjacima jagode.

- - - - - - - - - -

A evo i jedno pitanje ali samo onima koji su koristili agrotekstil.Nezelim da mi odgovaraju oni koji su procitali ili oni koji su culi od prijatelja vec samo oni koji su koristili u Svojim zasadima. Kad je najbolje postaviti i koliko ranije pristize jagoda za branje.Zelim odgovor samo od onih koji su koristili i koji imaju iskustva.
 
Najbolje postaviti sto pre, znaci posle ciscenja. Kolika je razlika u pristizanju zavisi od godine do godine ali racunaj u danima a ne u nedeljama. Zato mi je muka kad cujem da reklamiraju neke preparate, tipa slavol i dr. i tvrde da ce jagoda stici 7-10 dana ranije.

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Nazad
Vrh