Jagode-opšta tema

Ma skidaj sto je zrelo kako god i kad god mozes
 
Izgleda da zbog stalnih padavina svi imamo problema sa puzevima. Ja sam pre neki dan razbacao puzomor izmedju redova.
Trenutno imam za branje oko 100kg, a najavljuju ceo dan kisu danas i sutra. Da li ste brali jagodu po kisi i da li se brze kvarila zbog toga? Prodajem jagodu piljarama pa me zbog toga zanima.

Svaka voda na jagodi lose utice - pri branju a i posle branja. Ali kad zagusti - mora se, posebno ako ide odmah u prodaju. A i najverovatnije nećeš imati drugu priliku u narednih par dana, tako da što ne obereš računaj da je propalo (sem ako ove polarne temperature ne uspore sazrevanje).

- - - - - - - - - -

Sad se setih da pitam - kako vi berete jagodu, tj da l se pridržavate onih zvaničnih saveta da ostane 1cm peteljke i tome slično, da bi usporili isušivanje ploda posle berbe (ajd da ne pitam baš za rukavice, bele mantile i natikače na nogama :osmeh:)?

Je l ima neko da mu se isplati takva vrsta brige, s obzirom da kod nas niko izgleda neće da opipljivo (ili uopšte) plati razliku u kvalitetu? Pominjali smo tu muku ranije kad se pominjalo proređivanje jagode...
 
Ma kakva peteljka i gluposti , mora da ti ostane onaj zeleni sesiric gore na plodu , jagoda moze biti svjeza samo ako je u hladnjaci na +4 stepena ili max. +8 stepeni i takva moze da bude 3 dana bez nekih vecih vizualnih promjena sve drugo su price , ako je plod zdrav i nema trulezi jagoda ce da ljepo izgleda 2 do 3 dana i u frizideru ali poslje toga joj ne gine smece jer krene trulez i pljesan da napada.

Da ne mislis da pricam napamet , imam hladnjacu u koju stane oko 150 kg jagoda pa znam .
 
Jagoda moze da stoji duze i od 5 dana, to zavisi od hladnjace. Hladnjaca i frizider nisu isto.
 
Ko preživi potop pričaće! :kisa:Od subote počinje period sunčanih dana,mada ce biti povremenih pljuskova isledeće nedelje. U našem kraju počinje zvaničan otkup
od ponedeljka,ali nece imati šta da se predaje,bar do kraja sledeće nedelje.
Šta radite za prihranu kroz sistem,po ovakvom vremenu,ako uhvatim na desetak dana ,dobro je?
 
Ko preživi potop pričaće! :kisa:Od subote počinje period sunčanih dana,mada ce biti povremenih pljuskova isledeće nedelje. U našem kraju počinje zvaničan otkup
od ponedeljka,ali nece imati šta da se predaje,bar do kraja sledeće nedelje.
Šta radite za prihranu kroz sistem,po ovakvom vremenu,ako uhvatim na desetak dana ,dobro je?

Kako izgleda taj zvaničan otkup? Dođe nečija hladnjača pretpostavljam, ili nosite kod nekog? Je l plaćanje odmah, solarno? Kakve se jagode traže?
Izvinite ako davim sa ovom temom, ali baš me zanima. Možda bi trebalo da pređemo u neku drugi forum tj temu za otkup...
 
Hladnjača je iz Guče,ima svoje otkupno mesto u selu izmedju Užica i Požege,čovek ima kamion hladnjaču i radi za njih,a i sam ima jagode, pa ce on otkupljivati.Placanje mislim da ce biti odmah na ruke.Samo naravno,ne znam koja ce cena biti.
I meni je ovo prva godina ,pa ne znam bas sve detalje. Znam da su prosle godine dolazili iz Guče svaki drugi-treći dan i kupili sve što ima.
Najavili su se i neki Rusi u selu pored Lučana gde ima preko 10ha,pa ako bude bolja cena vozicemo tamo ,to mi je oko 20km.Kod nas tek stizu za desetak dana.
 
4esypa5a.jpg
e4abyhy6.jpg
e3uhyquh.jpg
qesyma9a.jpg
7e4y8a4e.jpg
 
@ radashin
Druze jel ovo tvoj zasad? Jel se ono neka recica izlila ili je od velike kolicine padavina?
Ovako je bilo kod mene pre 4 godine kad je padalo 10 dana bez prestanka. Samo je lisce virilo iz vode. Molio sam boga samo da biljka prezivi
 
Ako se izlio potok ili reka i sl. to bi trebala da pokrije polisa osiguranja (grad, pozar i poplava). Bar je moja polisa takva. Medjutim u poplavu se ne racuna to sto padne velika kolicina kise pa sve potopi
 
Očekivao sam sa 39.000 živića (od toga je 13.000 Roxana koja je rodila kao nenormalna) rod od oko 25t. Do sada nisam skinuo ni 5t, šta reći. Čak su i u plasteniku stradale jer se izlio potok koji prolazi kroz njivu!
https://www.dropbox.com/sh/u55kasz1k4vdin2/AAAdarX0dGX1vl426ZA4MpQda

Bojim se da cemo sad krenuti masovno sa ovakvim slikama.. :(
Ja sam u proslom naletu vode imao samo 5-6cm tu i tamo medju redovima, ali ovaj put... Nesto se razmisljam da se pripremim sa nekim crevima pa da ispumpavam vodu do obliznjeg kanala... ima jedno 150m. Pumpe su ionako besposlene, samo nisam siguran koliko je to ostvarivo.
 
Osnovna polisa pokriva samo pozar, grad i grom a dodatne su poplave i mrazevi. To sam saznao kad je prijateljima poplavilo u kursumliji i mislio sam da i poplava spada u osnovno osiguranje ali ne spada . . . .
 
Inace, u republickom hidro zavodu za juce rekli: "Водостај Саве је у мањем опадању са тенденцијом стагнације наредног дана, затим умереног пораста. "!!
A Sava porasla pola metra u zadnjih 14 sati - to je valjda ta stagnacija!


- - - - - - - - - -

Osnovna polisa pokriva samo pozar, grad i grom a dodatne su poplave i mrazevi. To sam saznao kad je prijateljima poplavilo u kursumliji i mislio sam da i poplava spada u osnovno osiguranje ali ne spada . . . .

Siguran sam da osnovna polisa pokriva i stetu od pada letelice, domace ili vanzemaljske, zatim meteorita, cunamija i slucajnih upada posetilaca iz 5te i 6te dimenzije. Tako da smo oko tih najvecih problema mirni.
 
kad vidim sta je vas snaslo ja sam jos i dobar...
koliko moze jagoda da mi stoji na biljci, nisu potpuno zrele imaju belicastih delova, da bi cekao bolju cenu..
oa6xeh.jpg
 
Meni srecom jagode na terenu sa blagim nagibom,pa voda otice izmedju bankova.Bas mi je zao jagodari,kad vidim Radasinove slike,dusa me zaboli!
 
AUh brate radashine, ja jos ne mogu da se nacudim slikama :(

Nadam se da ces uspeti izvuci maksimum iz ovoga,
 
Nazad
Vrh