Jagode-opšta tema

IMG_0393.JPG
Ljudi da vas pitam sta mislite o ovim cvjetovima 95% mi je ovakvih cvjetova a ima ih i normalnih.Posto sam ja na nadmorskoj visini od 870m mislim da je rano jos za prave cvjetove a ovih dana je kisa skoro svaki dan a temperatura nije prelazila 18 stepeni.Ocu li se moci ove godine nadati ikakvom rodu.Pozdrav

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

IMG_0393.JPG
Ljudi da vas pitam sta mislite o ovim cvjetovima 95% mi je ovakvih cvjetova a ima ih i normalnih.Posto sam ja na nadmorskoj visini od 870m mislim da je rano jos za prave cvjetove a ovih dana je kisa skoro svaki dan a temperatura nije prelazila 18 stepeni.Ocu li se moci ove godine nadati ikakvom rodu.Pozdrav

- - - - - - - - - -

E neznam da ubacim slike jbg.
 
Jesu, iz plastenika su. Tek pristizu, ocekujem za desetak dana vecu kolicinu, samo se nadam da ce i vreme malo da nas posluzi, posto imam i na otvorenom oko 3000 sadnica.
 
Bomy dali imas iskustva sa ovakvim problemom , imam jagode koje su mi sada 2 godina u plasteniku , i ako sam ih rasjecao na 4 do 6 glava po grmu imam u svakom grmu valjda po 20 i vise cvjetova , cvjeta je bilo svakakvog od precnika 3 cm pa do 1.5 cm i sada imam more plodova koji su se odmetnuli i velicine su malog nokta na ruci , ali ima i velicine pola palca koji su zeleni ali ono sto me naj vise brine jeste sto ima i velicine pola palca koji vec zore i to me zdere jer je dosta sitna , ne znam dali su to cvjetovi koji su prezimili zimu ili su novi .
Ne mogu puno da im dajem 18-18-18 jer ce mi list biti ko jecam visok a treba da prihranjujem , posto je malo luznata zemlja sada sam im pustio UREA dusicno gnojivo sa 46% dusika i nista drugo u njemu da bi podigao kiselost tla jer mi je sada 7.5 - 8 .
Pitao sam agronoma dali da dajem 16-8-32 ali on kaze jos ni slucajno , dok je god vecina ploda zelene boje da se ne daje 16-8-32 jer ubrzava sazrevanje pa tim ostaje plod manji .

Ne znam ni sam sta da radim , plasim se da mi ne ostane plod sitan a nisam pametan kako da to odradim.
Ako netko ima iskustvo u tome volio bi da mi kaze , a plastenike ne zatvaram vec 8 dana upravo da mi plod ne pocne sazrevati ovako sitan , malo sporije sazreva radi hladnoce .
 
switch 1900 din 100 gr

- - - - - - - - - -

Bomy dali imas iskustva sa ovakvim problemom , imam jagode koje su mi sada 2 godina u plasteniku , i ako sam ih rasjecao na 4 do 6 glava po grmu imam u svakom grmu valjda po 20 i vise cvjetova , cvjeta je bilo svakakvog od precnika 3 cm pa do 1.5 cm i sada imam more plodova koji su se odmetnuli i velicine su malog nokta na ruci , ali ima i velicine pola palca koji su zeleni ali ono sto me naj vise brine jeste sto ima i velicine pola palca koji vec zore i to me zdere jer je dosta sitna , ne znam dali su to cvjetovi koji su prezimili zimu ili su novi .
Ne mogu puno da im dajem 18-18-18 jer ce mi list biti ko jecam visok a treba da prihranjujem , posto je malo luznata zemlja sada sam im pustio UREA dusicno gnojivo sa 46% dusika i nista drugo u njemu da bi podigao kiselost tla jer mi je sada 7.5 - 8 .
Pitao sam agronoma dali da dajem 16-8-32 ali on kaze jos ni slucajno , dok je god vecina ploda zelene boje da se ne daje 16-8-32 jer ubrzava sazrevanje pa tim ostaje plod manji .

Ne znam ni sam sta da radim , plasim se da mi ne ostane plod sitan a nisam pametan kako da to odradim.
Ako netko ima iskustvo u tome volio bi da mi kaze , a plastenike ne zatvaram vec 8 dana upravo da mi plod ne pocne sazrevati ovako sitan , malo sporije sazreva radi hladnoce .
pozdrav druze jeste da nisi mene pitao, ali ko je taj agronom koji ti je rekao da ne treba 16-8-32 kod zametanja plodova i sitnih plodova? pa bas tada i treba, pa kad ako ne tad, kad oberes jagode? pobogu...pustaj 16-8-32, da ti ukrupni ta jagoda...
 
switch 1900 din 100 gr

- - - - - - - - - -

pozdrav druze jeste da nisi mene pitao, ali ko je taj agronom koji ti je rekao da ne treba 16-8-32 kod zametanja plodova i sitnih plodova? pa bas tada i treba, pa kad ako ne tad, kad oberes jagode? pobogu...pustaj 16-8-32, da ti ukrupni ta jagoda...

Pa ovaj moj od koga kupujem sadnice , covjek uveze oko 4 miliona sadnica jagoda godisnje , valjda nesto i zna , on mi govori kada sta da radim , sa cime da tretiram i prihranjujem.

Kaze ovako , dok god je plod zelene boje treba da ides sa 18-18-18 a kada krene da prelazi u bjelo onda deri sa 16-8-32 , e sada ja sam ga uvjek do sada slusao i jagode su mi bile krupne al ove godine ne znam sta da radim jer su zaista sitne dosta.
 
Meni strucnjak i agromarketa savetuje i ja tako i radim da pri zametanju plodova pocnem polako sa 14-8-30.
 
I kako si zadovoljan sa prinosima , koliko imas po biljci neki prosjek?

Pa znas kako ,zasad mi je sad u drugoj godini.U pitanju je povrsina od 1h ,frigo sadnice Clery.prosle godine sam imao okruglo 16t ,ali sam mnogo ,mnogo imao trulezi jer neke stvari nisam uradio kako treba ,tacnije bio sam teski laik za ove stvari i slusao sam neke ljude za koje sam smatrao da znaju ovaj posao.
Ove godine mi bar do sada ide sve kako treba ,za dalje cemo videti ,tako da ne mogu nista da ti kazem.Prioritet mi je zastita ,a koliko ce biti tona to cemo videti.tako da ne mogu nista sada da ti kazem.Ali na svim sajtovima proizvodjaca imas tablice pa se sam uveri.
Evo ti ovaj moj .lepo kaze ,,zametanje i rast plodova,,.

http://www.fitofert.com/index.php?option=com_content&view=article&id=48&Itemid=59
 
mojalova koliku dozu ovog djubriva stavljas i koliko dugo vremena pustas kroz sistem
Pa ja sam stavljao ovako otprilike do sada

2x 11-44-11 ( 1gram po biljci na 1 litru vode po biljci )
2-3 puta 18-18-18 ( 1 gram po biljci na 1 litru vode po biljci )
od pocetka zrenja pa na dalje svakih 5 do 7 dana 2 grama po biljci 16-8-32

E sada , meni jagode stvarno budu krupne , medjutim kao i svi pocetnici slusao sam mnoge druge za koje sam mislio da nesto znaju pa sam popusio 4 godine dosta ploda na trulez , ove godine pokusavam sve na vreme da odradim kako mi agronom kaze .

A nisam imao ovakvih problema da mi jagoda bude tako sitna pa bi volio da to sprecim i za sada mi bas i ne ide.
 
Ja sam sve to isao po pola grama ove godine.Iz razloga sto sam shvato da ne treba da guram puno djubriva jer postoji granica neka koja ne moze da predje.Krenuce cvet i plod kao da ce da budu silne tone ,ali prvom prilikom ce sve da poklekne i eto problema.Covek moze da ponese dzak od 100 kg ,ali nece moci dugo da ga nosi i zeznu ce ledja.
A i zemlju sam pre zasada odlicno pripremio sa preko 60t prvoklasnog stajnjaka ,15t sataracionog mulja i 700kg vestaka ,tako da i to cini svoje.
Od zasada treba da ocekujemo onoliko koliko je odredjeno i sto se mene tice lagono prihranu da joj dajemo.
 
Kuree tu pripremu zemljista sto si obavljao,na koliku povrsinu si stavljao toliko djubrivo?

1h......To sve je bilo po analizi zemljista.I tek sada vidim da nisam pogresio ,kada vidim kako biljka sama od sebe napreduje lepo_Ove godine mi je u planu da od svoje sadnice prosirim jos jedan hektar i istocu da nabacam mnogo ,mnogo stajnjaka i to samo prvoklasnog.
 
Nazad
Vrh