Jagode-opšta tema

Svaka cast za prvu godinu. Da li si pre toga sadio jagode?
Znam da si sad ponovo sadio, pa ocekujemo izvestaj kada budu rodile.
 
RAdashine aj mi sad samo pojasni, jer su to prva, druga, treca, godina stari zasadi ili ? I sad al beres 1 godinu friga ili ?:ppozdrav:
 
2011. Prvi zasad jagode na toj parceli, frigo živići, Alba. 100t stajnjaka/ha, plastenik.

2012. Sve isto, samo druga godina.

2013. Ova parcela skinuta, posađene nove. Dodata još jedna parcela, frigo živići. Alba i Roxana.

Prosek je za sve ukupno za tu godinu. Znači, 2011. prva berba, 2012. druga, 2013. opet prva. Ove godine na dve parcele druga berba, a dodao sam još jednu i njoj je ove godine prva berba.

Uh, valjda će ovo biti razumljivo :rolleyes:
 
Razumljivo. Posto sadis u plasteniku, da li izvlacis dve berbe ili jednu? Da li si 2011. brao dva puta ili jednom? I imas li ideju otkud tolika razlika izmedju 2011. i 2013. (360gr.), s obzirom da su obe prve berbe. I jos jedno pitanje :osmeh: koja ti je razlika u prinosu u plasteniku i napolju.
 
Moj plastenik nije na dobroj lokaciji, pozno je mesto, ali to je bio uslov projekta "Zeleni prsten", nisam mogao da biram. Jedna berba je u pitanju. Prošla godina je bila jako loša za jagodu (veoma kratko vreme vegetacije), a specijalno za plasteničku proizvodnju (cvetala je u loše vreme, velika vlaga, kiše, te je slabo oprašena), tako da sam ja u plasteniku imao prosek 520g, a na otvorenom 100g više (kada mi je cvetala bilo je idealno vreme za oprašivanje). To je za Albu, a Roxana mi je dala 700g, samo nje imam manje, pa je ukupan prosek takav kakav je.
Znači, po meni je lošiji prosek u odnosu na onaj od pre 2 godine iz 2 razloga:

1. Već pomenuti veoma kratak period vegetacije (jako kasno je biljka "krenula", a sazrela je u normalno vreme, te nije bilo vremena za razvijanje) i

2. pre tri godine sam razbacao stajnjak 100t/ha, a za novi zasad nisam.
 
Hvala na odgovoru. Ne znam da li si radio analizu, ali meni su po preporuci iz PSS Leskovac napisali da uopste ne trebam da bacam stajsko djubrivo, samo da osnovnim djubrenjem popravim fosfor i kalijum. Mada sam ja vec bio razbacao jer je kasnila analiza (oko 25t na 25 ari, dakle isto kao ti). Tako da nisam siguran da je kod tebe stajnjak doneo razliku.
 
Ph je 4,6. Morao sam da bacam krec kako bi smanjio kiselost. Humus je 4.2, a fosfora i kalijuma je poprilicno falilo (da ne trazim sad po papirima tacnu analizu), a to sam nadoknadio djubrenjem pre sadnje.
 
Uh tebi bas kiselo,meni je smonica zemlja bila,ph mi je bio oko 5.3 mada mi zao sto ne stigoh da bacim malo kreca da jos malo podignem ph.I ja sam djubrio pre sadnje.
 
Da li se kod nekog pojavila trulez ploda? Kod mene ima iako sam 4 puta tretirao 2x signum i2x swich. Ako ova kisa ovako nastavi plasim se dace sve da potruli.:kisa:
 
hvala Radashine

- - - - - - - - - -

ja sam u martu kupio sadnice albe po 5 dinara i posadio ih u plasticne flase od 2l.stavljao u flase supstrat nemacki i malo pregorelog stajnjaka sada su mi neke vec pocele sa zrenjem.pokusacu da postavim slike da date svoj sud
 
Ja sam samo tretirao dosad 2x Signum,nema nikakve trulezi.Zna li neko kako Botritis napada jagodu,dal preko korena,usled prevlazne zemlje,ili napada lisnu masu i plod?
 
Ja sam mislio da nema, bar juce nije bilo. Kod mene jaka kisa padala celu noc i danas kad sam otisao da vidim da li ima zrelih primetio sam da ima i trulih. Napada direktno cvet i plod.

- - - - - - - - - -

Vlado, u kom su ti stadijumu plodovi? Trule li zreli, ili onako zeleni, od drške na dole?
Trule uglavnom zeleni plodovi od drske pa na dole.
 
Nazad
Vrh