Jagode-opšta tema

Ja sam prve godine mog bavljenja jagodom brojao cvetove. Sorta je bila Madlen i bilo je preko 100 cvetova. Nisam precizno brojao, dosadilo mi. Veliki, krupni cvetovi. Buba ih je masakrirala, ali opet je bilo dosta roda i bile lepe, krupne jagode. K je bitan za sintezu i transport secera, ali po neni je jos rano za neko gruvanje kalijumom. Sad joj treba azota, da to lepo napuni. I ne zaboravi kalcijum. Kalcijum-nitrat treba ubaciti u semu prihrane, ali ne mesati sa drugim djubrivima.
Evo jedna slika klerija u 4. godini
jase6uga.jpg
 
Nebojsa sta praktikujes sto se tice kalcijuma,pskanjem preko lista,ili kroz sistem kpk?Inace taj kleri u 4.godini meni izgleda jako dobro.
 
Kroz sistem. Folijarno samo mikroelemente i iskoristim prskanje pa dodam i djubrivo. Samo dopuna i korekcija, nikako zamena za djubrenje i prihranuSto rece jedna profesorica, da biljci list sluzi za ishranu rastao bi u zemlji. Biljka moze svega 2% hraniva da usvoji preko lista.
Sto se tice klerija, ima i slabijih, nisu sve ovakve. Ali ima dosta cveta i to solidne krupnoce. Prosle godine mi je grad sve potukao pa mozda i to ima nekog uticaja
 
Pa ako usvaja samo 2% ja ne vidim smisao folijarne prihrane.Uzimao sam fitofertov bor,kao i wuksalov kalcijum-nitrat za folijarnu prihranu,sad se pitam jel to uzaludno prskanje.
 
Pozdrav svim clanovima, pratim ovaj forum duze vreme i dosta mi je pomogao pa resih da se prikljucim...:osmeh:
I naravno imam i dosta pitanja, za pocetak, jagodu sam posadio prosle godine u avg. puna je cvetova, ali me brine lisna masa! gledam slike koje kacite, nekako su mnogo bujnije... inace moje sadnice nisu frigo, ima li to neke veze? pozz
 
Nisam stigao desetak dana da izadjem na forum,a vi se bas raspisali. Malo ste me bacili u bedak kad vidim slike vasih jagoda ,ja sam tek skidao staro lisce 29.3. u Pozegi je u nedelju bilo 0 stepeni i slana,tako da nisam smeo ranije da ih diram,posle sam prskao bakrom i insekticidom. . Juce sam poceo sa prihranom Fitofert 10:40:10,1g po biljci i planiram za par dana opet i prelazim na ujednaceni.Planiram da po Boomovom savetu prskam Alliet flash i jos neki insekticid. Cvetovi su tek po malo krenuli,pa ne znam kada je pravo vreme za prskanje Borom?

Najveci problem mi predstavlja trava u medjuredovima. Mislio sam da se mogu izboriti sa kosenjem jer nije velika povrsina 17a,medjutim moracu da prskam. Posto mi se ne prska Totalom,jer kazu da njegova isparenja mogu da budu problem za jagodu,mislio sam da napravim neki koktel u dogovoru sa zastitarima FUSILEJD FORTE+REGLON FORTE+STOMP ili nesto na tu temu,makar da usporim rast. Nabavio sam i dve table 1x2m koje planiram da drzim do jagoda,dok budem prskao.

Cekam iz Agromarketa program prihrane i zastite za prolece,pa cu ga objaviti kada mi posalju.
 
Mojalova super ti izgledaju jagode,a kakva ti je to zemlja,nesto skroz peskovito,kao brasno.Skroz drugacija od moje.
 
Edvarde,meni ovo odlicno izgleda. Gde ti je zasad,ne deluje da je visina velika, dobro napreduju? Ja sam kod Pozege ,ali kasni vegetacija
 
Evo i mojih jagoda,ima korova izmedju bankova koje treba da resim.

edvard jagode su slicne kao moje ali me buni zasto se uvija list prema gore kao da ima pepelnicu a nema to se i kod mene desava na albi?

- - - - - - - - - -


Da li neko zna sta je ovo,primetio sam na nekoliko sadnica,biljka je odjednom polegla,kao da vene.Zbog cega je ovo?
To isto se desava kod mog drugara na albi i zvao je zastitara koji mu je rekao da kroz sistem pusti nurel d i neki novi fingicid zaboravio sam kako se zove ako te zanima mogu da ga zovem da ga pitam.
 
Branko dj,i ja sam primetio da se list malo uvija na gore,ali nije ovo pepelnica,kad uhvati pepelnica,on se bas uvije poprilicno,i sa donje strane lista bude bas beo.Mislim da ovo uvijanje nije nista strasno.A sto se tice ono sto je poleglo,to je samo nekoliko biljaka,srecom,pa se ne bi opterecivao sa tim.
Losovac,to je blizu Priboja,jedno selo,nije velika nadmorska visina,bas nasuprot.
 
Pocelo je pocelo.Pada kisa ali pada i grad u okolino smedereva sva sreca nije krupan nego sitan pa nemoze da osteti list a ni cvet jagode.
 
Branko,
Sta planiras da radis sa travom u medjuredovima i mene ubija,ne mogu da je nakosim koliko raste?
 
Nazad
Vrh