Jagode-opšta tema

Nebojsa,slazem se 100%
E sad,zanima me sledece,sto cini mi se nema na forumu,a citao sam ceo....da li u punom cvetanju sme da se prska bilo fungicidima bilo insekticidima,odnosno da li to utice na cvet.I nije mi jasno da li pecele oprasuju taj cvet,pa se formira plod,ili je jagoda samooplodna.Ovo pitam jer ako prskam u punom cvetanju po cvetu,onda pcele ne mogu oprasiti taj cvet.Voleo bih da cujem misljenje nekih iskusnijih clanova Boomsyte,Nebojsa,Mojalova....
Mozes da prskas insekticidima nista nece da im fali,to si trebao i ranije da uradis kad si prskao fungicidima
 
Pozdrav kolege jagodu sam posle šišanja prskao bakrom posle toga Wermitec i juče prva prihrana i poprskao Ridomilom dali je potrebo prskanje borom pošto vidim da ga svi primjenjuju a jagoda je tek počela cvjetati, hvala unaprijed na odgovoru.....
 
lcu2ghbj3

8spvzu7it

xsrbsyhqr

ofq222ion

evo nekih mojih slika
 
Meni je prskanje insekticidom u ovo vreme izuzetno rizicno zbog pcela. Zbog toga nisam hteo da prskam ni sa abastateom, a imam oko 30% cveta. Dobro razmislite da ne napravite pomor.
 
egamapy7.jpg
jevytyse.jpg
dy3a7y2y.jpg
ame5a3a7.jpg
4ugu9ase.jpg
u7u7epy8.jpg


Da li neko zna šta je sa ovim jagodama? Na par mesta u krugovima ima ovakvih biljaka. Slabe su, debelog, nekako zbabosanog lista i ne napreduju, a bile su extra jesenas. Ima li nekog rešenja sada? Hvala inapred.
 
Radasine,isti slucaj imam i ja,doduse ne puno,ali jedan mali broj takvih biljaka,kao da je biljka zakrzljala,skupila se,zgrceni listovi.I ja ne znam sta je,pomisljao sam da nisu grinje,ali ne bih rekao.
 
Isto i kod mene, ili cak jos i gore izgleda. prosle godine je lepo gurala, sad nista ovako samo stoji i ima i po neki zakrzljli cvet, koji je skroz zutnuo i skupio latice na unutra???????
 
Radashin

Prijatelju kokni mu neki koktel mikroelementa, pa prati reakciju za 2-3 dana. Malko mi deluje kao nedostatak Fe ali ipak kokni koktelcic sa mikroelementima i mislim da ce sve biti ok:ppozdrav:

Ja danas pustio tek prvu prihranu, pocela je polako jagoda da radi, da se bokori ispravljaju:haha:.
 
Koji, na primer, koktel? Nedostatak Fe sam imao prošle godine na drugoj parceli i rešio sam ga. Međutim, nije izgledalo ovako. List je bio žut, ali pravilan. Ovde su u pitanju potpuno nepravilni, debeli listovi.
 
Boomsyte zavidim ti,meni pola parcele iscvetalo,neverovatno,a ja tek sutra pustam prvu 10-40-10.
Ljudi mene zanima sledece,jebi ga nesto se ne secam prosle godine,jel ovaj jedan cvet je jedna jagoda,ili kako to ide?Znam da zvuci glupo:sta:
 
Boomsyte zavidim ti,meni pola parcele iscvetalo,neverovatno,a ja tek sutra pustam prvu 10-40-10.
Ljudi mene zanima sledece,jebi ga nesto se ne secam prosle godine,jel ovaj jedan cvet je jedna jagoda,ili kako to ide?Znam da zvuci glupo:sta:

Zašto toliko kasniš sa prihranom? Trebao si prvo taj Fosfor, pa 3x20, a sada bi već trebalo da pređeš na neku formulaciju Kalijuma, pa Kalcijuma do branja. Kada misliš da joj razviješ lisnu masu, ako ti je već sada dosta cvetala, a nisi ni počeo prihranu? Moraš neki pojačan, a skraćen program da joj odradiš sada. Što češća prihrana (sa što je manje vode moguće, da bi mogao za 2-3 dana ponovo da joj daš hranu), sa maximalnom količinom đubriva koje biljka može da usvoji (ja bih išao do 1.5g nedeljno po biljci).
Što se cveta tiče, svaki cvet jeste jedna jagoda, ako se dobro opraši i ako sve prođe kako treba (mraz, cvetojed, rutava buba...).


A evo sada mog problema...
dequmy3a.jpg
4u6enege.jpg
e5a3y7yp.jpg
6aqy7a3e.jpg
y2eny6e9.jpg


Izgleda da im je nešto smazalo koren (miševi, krtice, šta li?). Ima li neko neku pametnu ideju?
 
Poslednja izmena:
Taj zguzvani listb su ti grinje vjerovatno , tretiraj sa vertimacom , one crne fleke na listu takodjer su nedostatak zeljeza isto kao i kada bude zut list , prihrani folijarno sa nekim gnojivom koje sadrzi mikroelemente ili samo sa tekucim Fe .

Ovaj korjen sto je kazes pojeden , hmmm , mislim da ti tu bas nece neke velike pomoci da bude , to su vjerovatno misevi u pitanju i meni se to zna da desava ali su mi jos veci problem krtice , one ispod cjelog reda znaju da naprave tunele .
 
I mene krtica zeza otkida meali nemam ovakve jagode.Da nije neko virusno oboljenje?Sta ti je bilo pre jagoda u toj njivi da nije krompir ili paradajz.
 
Jagodari,kod mene je jagoda 50% procvetala,neki cvetovi vec precvetavaju.E sad,pitanje za sve Vas,cime prehranjujete jagodu u toj fazi da bi plodovi bili krupniji?
 
@radashin
Ja sam imao problema sa grinjom prosle godine i jagoda mi nije izgledala tako. Da li je grinja najbolje ces da utvrdis ako pogledas sa donje strane lista da li ima malih sitnih belih bubica. Inace neces moci da ih vidis bez lupe. Ako su grinje videces kako mnogo bubica gmize.
Evo slike koje sam obecao pre neki dan
f56l1e.jpg

hsoy7l.jpg

21o8u29.jpg

2vi5ztl.jpg
 
Radasine pustio sam prvu prihranu danas,pa rano mi bilo da pocinjem,bio jos mart mesec,ja sam u ovo vreme prosle godine tek sadio.Dok sam ocistio staro lisce,prepskao ridomilom i fobos-om,prskao borom preko lista.Sto se tice lisne mase,meni ona neverovatno dobro napreduje,s obzirom da okolo vegetacija uopste nije pocela,tek na drvecu pupe pupoljci,a jagoda se dobro razvija iako je do danas nisam prihranjivao.Cudna neka godina.:osmeh:
 
Nazad
Vrh