Jagode-opšta tema

Meni u apoteci su da li gat vetris za grinju (nisu trenutno imali vertimec a kod njih sam ogranicen zbog odlozenog placanja). Inace ja sam prosle godine imao problema sa grinjom i mogu vam reci da nije za podcenjivanje. Treba odraditi preventivno na vreme svake godine dvaput.
 
Majo, pa ja sam iz visesela, par kilometra iznad muzaca:cool:.

Sto se tice prihrane i prskanja, ipak vise volim, da to uradim odvojeno, kosta me 3 litra nafte vise, ali provereno, nemas, nikakve nus pojave i blokade, sto je sigurno sigurno je:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Ja sutra radim sledece Captan 25 g + Afinex 2,5 g + Humistart 30 ml + Bor Max 20 20 g u 10 l vode. Jagoda mi je u predcvetanju.ima i po koji cvet.Do sada sam prskao prvo bakar cuprablau z bakar 25g na 10L vode ,humistat 50ml na 10l vode ,citran 3ml na 10L vode.Potom samo jednom pustio po malo vise od 1g po biljci 10-40-10 i humistart.Po teoriji sam prihranu trebao jos jednom ,ali nisam ,jer mi jagoda lepo krenula ia i puna je djubriva od prosle godine i plus zemla lepo nadjubrena stanjakom.Sutra se mislim da uz prskanje ubacim malo prihrane 10-40-10.Ali sto kaze boomsyte ipak ne bih mesao i rizikovao.
evo kao mi jagoda pre tri cetri dana izgledala
https://www.dropbox.com/s/z28s5gec3zxn3ve/IMG_20140326_102901[1].jpg

https://www.dropbox.com/s/ufk5nbmzrh44gd1/IMG_20140326_101258[1].jpg


https://www.dropbox.com/s/qigej8jfd7hyzev/IMG_20140328_140927[1].jpg




Po mom nekom laickom misljenju mislim da joj treba samo jos malo da poraste da moze da iznese sve to ,a mislim da ce to samo od sebe da izraste za toliko?Jer svakodnevno primecujem porast.Ako neko misli drugacuje neka me ispravi.U pitanju je sotra clery

 
Kuree gledao sma tvoje slike,i meni jagoda izgleda slicno kao tebi,sto se tice lisne mase,samo sto je meni dosta vise procvetala.
Sorta Queen Elisa.
 
Po mom nekom laickom misljenju mislim da joj treba samo jos malo da poraste da moze da iznese sve to ,a mislim da ce to samo od sebe da izraste za toliko?Jer svakodnevno primecujem porast.Ako neko misli drugacuje neka me ispravi.U pitanju je sotra clery

E druze ovo ti super izgleda, po mom skromnom misljenju, svaka cast , bice tu bogatog roda.
Nego hteo sam jos nesto da dodam, svaka ti cast za ovaj napis, jer mnogi nerado odavaju ovakve stvari. Zasto ovo kazem ? Pa zbog nas pocetnika i na forumu ai u nekoj proizvodnji. Obicno citamo , ej vrati se pa citaj sam, sto si lenj i slicno. Ne kazem da nema takvih ali velika vecina nas racuna na znanje i dobronamernost iskusnih.PA ljudi sve publikacije iknjige se pisu sa pretpostavkom , da oni koji ih ciotaju i treba da se edukuju, nemaju pojma ocemu se radi , pa ih treba ,jel tako , poduciti. Valjda nije tesko da se da kratka naznaka sta treba uraditi u konkretnom slucaju i ukazati gde to moxe detaljnije da se procita. Nadam se da me razumete, o cemu sam hteo da govorim. E sad sta se desava. Primetio sam da stari forumasi iz dosade beze sa teme, (valjda samo procitaju) i odlaze u temu caffe i slicne i tamo pisu gde su sluzili jna ili kakvo je vreme bilo juce itd. itd. Ovo ne vazi recimo za oktopoda za zupu za cara i mnoge druge ,(da ne nabrajam da nebih nekog povredio , onog koga necu inace). A stvarno mi nije bila namera da nekog povredim, ali ono sto mi smeta ja brate kazem otvoreno.
 
gandrad Ova tema postoji od 2008-e i nema šta nema napisano o jagodama,ako neko nešto novo i uradi taj to i prenese ovde na forum .I pored toga mnogi novi bi odma odgovore bez predhodnog podrobnog čitanja .Ako i pored svega neko ne nađe odgovor uvek se nađe neko od iskusnijih da pripomogne .Narod kaže "Nema veće bolesti od lenjosti"pa sad ko se ljutio nek mu o..ane.:osmeh:
 
Ljudi kad pocne sezona, desava se da ne palim komp danima, da ne kazem nedeljama. A ne kucka mi se nasiroko preko telefona.
I zato nemojte da se ljutite kad neko kaze da je to sto pitate vec negde napisano. Da je ovako nesto postojalo kad sam ja pocinjao da radim, gde bi mi bio kraj. Ja sam svoje skromno znanje platio i parama (bukvalno) i greskama. I zato mi je stvarno muka kad se neko zali kako treba da procita ceo forum. Mos misliti. Ja sam se zbog informacije nakupovao knjiga i casopisa i napravio kilometara i kilometara i placao ljudima za informaciju. A stvarno nema sta ovde nisam napisao. I to besplatno. Ne kazem da smo mi najpametniji i da smo pokupili svu pamet ovog sveta, ali sve sto sam ja znao da kazem vec je davno napisano. Sad samo vrtimo istu pricu.
A ima i onih koji su se juce registrovali, ujutru u 10 postave pitanje, a popodne u 5 sve ljuti napisu nesto tipa "ako neko hoce da odgovori, neka odgovori, ako nece, nemora". Takvima unapred obecavam da ce im to biti poslednji post na forumu. Sreca njihova da ce uvek moci bar da procitaju vec napisano.
 
Nebojsa,slazem se 100%
E sad,zanima me sledece,sto cini mi se nema na forumu,a citao sam ceo....da li u punom cvetanju sme da se prska bilo fungicidima bilo insekticidima,odnosno da li to utice na cvet.I nije mi jasno da li pecele oprasuju taj cvet,pa se formira plod,ili je jagoda samooplodna.Ovo pitam jer ako prskam u punom cvetanju po cvetu,onda pcele ne mogu oprasiti taj cvet.Voleo bih da cujem misljenje nekih iskusnijih clanova Boomsyte,Nebojsa,Mojalova....
 
U cvetanju ne prskati bakrom. Ostali fungicidi sa kojima mi radimo, mislim da ne uticu negativno na cvet. To sto ti poprskas nece uticati na oplodnju. Osusi se za par minuta i gotovo.
Sto se tice oplodnje... jagoda ce se oprasiti i bez pcela. Verovatno da bi sa pcelama bilo za neki % bolje, ali moze i bez pcela. E sad koji procenat, ne znam. To bih i ja voleo da znam.
Neka jos neko kaze svoje misljenje
 
Pozdrav svim clanovima foruma i jedna velika pohvala za iste,jer ovde ima puno korisnih sugestija i saveta i nadam se da cemo u buducnosti lepo saradjivati.Saga imam jedno pitanje.Vidim da svi prskate jagodu sa bor,ja to nikad pre nisam radio pa me intersuje dali mogu da prskam posto mi je jagoda u cvetu(alba je dosta procvetala dok je roksana tek pocela posto je ona kasnija sorta.Unapred hvala.
 
Pa ovo je luda godina. Cvetala je a neki nisu ni ocistili. Nije se sve moglo uraditi po redu. Moze i sad, nije sve iscvetalo
 
- - - - - - - - - -

Sta je ovo flesiralo kod mene pojma nemam ja sam jagodu osisao jos pre 20 dana i sada je u tip top stanju,pustio sam dva puta prihranu preko sistema kpk prvo humi start a pre neki dan 10-40-10 ima izmedju 20 i 40 cvetova po zivicu ali mi je nesto slaba lisna masa
 
Preprosle godine kada sam tek zasadio frigo sadnicu pocetkom jula odmah sam pustio u rod.Stiglo mi je negde polovinom avgusta i imao sam negde oko 2t ,malo vise.prodavao po ceni od 2e.Jako sam zadovoljan time.Posle toga u prolecnoj berbi nisam osetio nikakvu razliku u prinosu.

To je u redu, nego si pricao da ces prosle godine da forsiras i drugi rod posle prolecne berbe, znaci 2 puta godisnje. Jesi li to uspeo da izvedes?
 
@Moje selo Dali ti ove cice beru jagode? Sto se tice druge berbe, suvisno je o tome govoriti, ako ljudi zarade na toj jagodi u maju, junu, solidno novca, zasto su nezasiti.
 
Kuree gledao sma tvoje slike,i meni jagoda izgleda slicno kao tebi,sto se tice lisne mase,samo sto je meni dosta vise procvetala.
Sorta Queen Elisa.
Pa ja ocekujem naglo cvetanje tek od prekustra ,tada cu najverovatnije da uzmem da isprskam bor i ostalo sto trebam.Mozda sutra ili prekusutra pustim jos jednon kroz sistem 10-40-10 najvise po gram po biljci.Jer mislim da ce i bez toga biljka da mi raste i dostigne taman velicinu koju treba.

polke
Nisam je pusta prosle godine ,nisam hteo ,a nije ni bili potrebe.samo sam je dobro odrzavao ,nisam je ostavio napustenu.redovno po malo zalivao ,kosio travu i po malo pustao djubrivo.kazu da posle berbe kada je odrzavasi i pustis po malo kroz sistem djubrivo da bude dobar potencijal za prolece.zato ja ove godine necu da guram nesto preterano.kao sto rekoh samo sam jednom pustio djubrivo ,a svakodnevno primecujem porast biljke.


- - - - - - - - - -

Po mom nekom laickom misljenju mislim da joj treba samo jos malo da poraste da moze da iznese sve to ,a mislim da ce to samo od sebe da izraste za toliko?Jer svakodnevno primecujem porast.Ako neko misli drugacuje neka me ispravi.U pitanju je sotra clery

E druze ovo ti super izgleda, po mom skromnom misljenju, svaka cast , bice tu bogatog roda.
Nego hteo sam jos nesto da dodam, svaka ti cast za ovaj napis, jer mnogi nerado odavaju ovakve stvari. Zasto ovo kazem ? Pa zbog nas pocetnika i na forumu ai u nekoj proizvodnji. Obicno citamo , ej vrati se pa citaj sam, sto si lenj i slicno. Ne kazem da nema takvih ali velika vecina nas racuna na znanje i dobronamernost iskusnih.PA ljudi sve publikacije iknjige se pisu sa pretpostavkom , da oni koji ih ciotaju i treba da se edukuju, nemaju pojma ocemu se radi , pa ih treba ,jel tako , poduciti. Valjda nije tesko da se da kratka naznaka sta treba uraditi u konkretnom slucaju i ukazati gde to moxe detaljnije da se procita. Nadam se da me razumete, o cemu sam hteo da govorim. E sad sta se desava. Primetio sam da stari forumasi iz dosade beze sa teme, (valjda samo procitaju) i odlaze u temu caffe i slicne i tamo pisu gde su sluzili jna ili kakvo je vreme bilo juce itd. itd. Ovo ne vazi recimo za oktopoda za zupu za cara i mnoge druge ,(da ne nabrajam da nebih nekog povredio , onog koga necu inace). A stvarno mi nije bila namera da nekog povredim, ali ono sto mi smeta ja brate kazem otvoreno.
Druze jako je tesko sad objasniti neke stvari ,tacnije odakle krenuti.hajde ti prvo uradi ,analizu zemnje da vidis PH vrednos i kiselost.potom se odluci koju ces sortu.za sorte mozes najbolje saznati preko neta.pa kada to odradis onda ide drugi deo.Ali najbolje se uci kao sto je i nebojsao rekao na greskama ,nazalost ,ali je tako.Ja sam recimo prosle godine na hiljade evra bacio na prskanja hemije ,djubriva i zalivanje.zato sad svega toga imam u zemlji da mi je receno da uopste i ne pustam djubrivo do cvetanja.jednostavno treba joj davati sve umereno.sve preko toga ce joj opasti imunitet i pstace jedno razmadzeno deriste. :)
ne znam jel se sladzu samnom ostali jagodari ,ali iskusni.
 
Nazad
Vrh