Jagode-opšta tema

Neko moze pomisliti da je gajenje jagodem vrlo prosto i DA MOZE ZA JEDNU GODINU DA SE OBOGATI.30 tona po hektaru ,laka prodaja na inostranom trzistu ,eh.....
Praksa je sasvim drugacija.

Kako li nasadise 100000 zivica po ha? Naveli su: "Za veće površine najpogodniji način sađenja je u prostim redovima, jer je moguće primeniti zemljišta i načina obrade. Obično je rastojanje 80x25cm i pri ovakvoj sadnji stane 70000 živića po hektaru.", medjutim ako podelite hektar sa tom sadnjom, dobijete tacno 50000 zivica, a dobit su racunali sa 100000 zivica po ha.
Dodatno, racunali su da zivic kosta 12.5 centi - ja recimo takve nisam nasao na trzistu, sem one najnize klase, mada mozda su sa njima i racunali, jer je prihod u proseku racunat kao 150g po zivicu. Dnevnica za radnika im je 7.5 EUR!?

Sve u svemu dosta neprecizan tekst, a posto sam njegove delove vec sretao na drugim mestima, izgleda je ustvari zbir drugih pomalo nepreciznih tekstova. :)
 
Jagodari,jel neko od vas nekad izmerio,koliko je teska 1 jagoda normalne prosecne velicine posle branja?Nesto me ovo zanima.
 
Svi se nadaju, a kada prodje prva godina, mnogi se razocaraju. Posebno su interesantni ovi iz grada koji mastaju ogromnu zaradu.
 
Ova kalkulacija je iz knjige profesora Blagojevica za fruits and berries, skoro sam mu sugerisao za to. Nema ni veze sa zivotom, samo me interesuje, ko je, uopste napisao tu racunicu, da ga priupitam, da li je on video nekad jagodu i kako se ona gaji pa makar i preko TV-a:haha:
 
Ova kalkulacija je iz knjige profesora Blagojevica za fruits and berries, skoro sam mu sugerisao za to. Nema ni veze sa zivotom, samo me interesuje, ko je, uopste napisao tu racunicu, da ga priupitam, da li je on video nekad jagodu i kako se ona gaji pa makar i preko TV-a:haha:

Kako nije tacna!? Kad se svi parametri uzmu u obzir odstupanje je +/- 0.5%
Evo ja cu da proverim prakticno njegovu kalkulaciju na 22 ara pa javljam sledece godine sta je bilo.
 
Neko moze pomisliti da je gajenje jagodem vrlo prosto i DA MOZE ZA JEDNU GODINU DA SE OBOGATI.30 tona po hektaru ,laka prodaja na inostranom trzistu ,eh.....
Praksa je sasvim drugacija.
U pravu si. Obrt kapitala u poljoprivredi je jednom godisnje i ko god krene sa mislju da ce se obogatiti posle prve godine pogresio je. Medjutim, od necega se mora krenuti makar to bio i entuzijazam.

Tekst je preuzet sa jedne publikacije koja se nudi poljoprivrednim proizvodjacima kao polazna osnova. S tim da sam ubacio i slike i dodao jos nekoliko stvari. Dosta ljudi me kontaktiralo o nacinu i koracima za proizvodnju pojedinih kultura. Strucne sluzbe, proizvodjaci u okolini koji imaju neposredno iskustvo i forumi ovog tipa mogu samo da poboljsaju sliku potencijalnih beneficija i problema svake proizvodnje pa ko voli neka se upusta u ono sta misli da je najbolje i najprofitabilnije za njega.

- - - - - - - - - -

Ova kalkulacija je iz knjige profesora Blagojevica za fruits and berries, skoro sam mu sugerisao za to. Nema ni veze sa zivotom, samo me interesuje, ko je, uopste napisao tu racunicu, da ga priupitam, da li je on video nekad jagodu i kako se ona gaji pa makar i preko TV-a:haha:

Jeste, iz te publikacije je preuzet tekst. Nisam proizvodjac jagode, nije mi to smer bio na studijama. Dvoumio sam se da li da ga ubacim ali sam bas tu racunicu nailazio na dosta mesta i seminarskim i diplomskim radovima koji se navode kao verifikovani i iz tog razloga sam je ubacio. Ukoliko imate precizniju i verodostojniju kalkulaciju proizvodnje jagode molio bih da mi se prosledi. Hvala svima !




Potrudicu se da od komsije sa sela dobijem tu kalkulaciju. Podigao je zasad jagode na 1,2 ha i znam da mu je radilo oko 20 ljudi. Ove godine ocekuje prvi rod.
 
Poslednja izmena:
Калкулација... Од ситуације до ситуације. Груба рачуница је следећа (без пластеника, наравно):

- Прве године, комплет улагања са убраним последњим килограмом јагоде (значи, фриго живићи, садња, прихрана у јесен, прихрана у пролеће, сечење лишћа у јесен и пролеће, гориво, брање...) износе око 15.000 евра по хектару.

- Друге године су ти рошкови око 5.000 (до 6.000) евра по хектару.

Ако претпоставимо да ћемо убрати бар 1кг јагода по живићу укупно за те две године и да ћемо извући просечну цену од једног евра, долазимо до тога да ћемо приходовати 40.000 евра за две године. Одузмите улагања од 20.000 до 21.000 евра и требало би да за две године имамо нето добит у износу од 19.000 до 20.000 евра по хектару јагода, што уопште није лоше.

Наравно, има одступања, али ово би требало да буде тачан прорачун ако нешто непредвиђено не крене по злу.

Поздрав колегама и пуно среће свима нама.
 
Nadam se Radasinovoj kalkulaciji ali ako bude i nesto manje bicu zadovoljan a sve preko ove kalkulacije bice extra samo da nesto vanredno nepokvari sav dosadasnji trud.
 
Da li je neko sadio nesto na foliji nakon sto jagode odsluze svoje? Da se iskoristi folija i sistem pre uklanjanja....
 
Nebojša, kako stojiš ove godine sa
abupehaq.jpg
?
 
Imam pitanje za kolege,koliko pustanje stolona i razmnozavanje jagoda(jebi ga trebao mi rasad da prosirim parcelu),moze da utice na smanjenje prinosa ove godine?
 
Ja sam u julu prošle godine zasadio 20a i nešto testiram. Pola su frigo živići, a druga polovina (svaka druga rupa) je ostala prazna. Pustio sam stolone i tako popunio celu parcelu. Javljam rezultat posle branja ove godine.
 
Ja sam u julu prošle godine zasadio 20a i nešto testiram. Pola su frigo živići, a druga polovina (svaka druga rupa) je ostala prazna. Pustio sam stolone i tako popunio celu parcelu. Javljam rezultat posle branja ove godine.

Ja sam išao isto tako, ali sam na svaki živić ostavio jednu rupu levu i jednu desno, tj dve. :) A videćemo ove godine šta će biti.
Sad još da se javi neko ko je ostavio 3 ili 4 rupe. :)
 
Nazad
Vrh