Jagode-opšta tema

U marketu 250g spanske jagode 89 din. :) .Ove godine po mom misljenju prosek 80-90 din po kg.
 
E moj druze. Nije sve u zaradi.. . Ali onda posadi dva'est struka negde u cosak i radi to iz hobija. Raditi to sto ti planiras a reci da nije sve u parama, nije bas pametno.
Za tih 5 tona ti treba mozda i 10.000 zivica a za to ti treba 2000-2500 kvadrata plastenika pa ti racunaj
 
pozdrav svima koji se bavite proizvodnjom jagoda,ako moze neko da mi odgovori koliko mi je potrebno povrsine za 5 000kg jagoda pod plastenikom?znaci vodu imam i koliko bi mi trebalo para od prilike za plastenik,sadnice... da bih dobio barem u kolicinu jagoda za pocetak?koja sorta se najbolje pokazala?

Druže moj, treba ti oko 10 do 12.000 živića. To je oko 25 do 30 ari. Za taj poduhvat, kompletan zasad sa frigo živićima, Veroneze tunelima i kompletnom opremom za navodnjavanje, spremi od 20 do 25.000 evradi.
I da , u pravu si, NIJE SVE U ZARADI :p
 
Mnogi se zalete I za uzgoj jagode na otvorenom, malo donacije drzave, malo povracaja,,, pa na kraju kukaju kako treba dosta uloziti, a dobra zarada je uvek pod znakom pitanja. O plastenickoj necu da pisem, jer ovde ljudi imaju dva - tri plastenika, a to po meni nije neka ozbiljnija proizvodnja da bih izvodili neke racunice.
 
Druže moj, treba ti oko 10 do 12.000 živića. To je oko 25 do 30 ari. Za taj poduhvat, kompletan zasad sa frigo živićima, Veroneze tunelima i kompletnom opremom za navodnjavanje, spremi od 20 do 25.000 evradi.
I da , u pravu si, NIJE SVE U ZARADI :p

znaci to je ta cifra za ulaganje,bavim se ja malinama,kupinama,sljivama... nego vidim dosta ljudi se baca na jagode a nisam nikad nesto gledao kako i sta sve treba,pa jeste puno i dal bi otplatio to sa 2-3god? jer i ovo sto radim ima ulaganja ali razmisljam da se bacim malo na plastenik ali ne sa salatom,lukom vec bas jagode. bas cu da vidim dali ima neka firma koja bi mi napravila predracun a posle naravno da cu sam to da namestim sve.vodu imam gomilu koju vuce raketa iz bunara,ne presusuje,hvala pa mozda i krenem ili da pocnem na otvorenom to bi ispalo koliko sam nesto cuo da je zivic 0,40e ako sam dobro cuo
 
Ima predracune po netu, jagode je toliko nasadjeno ove godine, da je to zabrinjavajuce. U pojedinim selima u jeku sadnje cetiri masine nisu stizale da postave banke kolika je bila navala za sadnju jagode. Prosle godine na Sabackom kvantasu dobra jagoda je u jeku sezone prodavana po 60-70 dinara/kg. Ova trenutno uvozna je 400, max 500 din, sa tendencijom pada cene iz dana u dan. Prosle godine sredinom aprila na Beogradskom kvantasu Turska jagoda ja prodavana po 160 din/kg. Na tezgi je prva domaca max 300 din prodavana.
 
Ima predracune po netu, jagode je toliko nasadjeno ove godine, da je to zabrinjavajuce. U pojedinim selima u jeku sadnje cetiri masine nisu stizale da postave banke kolika je bila navala za sadnju jagode. Prosle godine na Sabackom kvantasu dobra jagoda je u jeku sezone prodavana po 60-70 dinara/kg. Ova trenutno uvozna je 400, max 500 din, sa tendencijom pada cene iz dana u dan. Prosle godine sredinom aprila na Beogradskom kvantasu Turska jagoda ja prodavana po 160 din/kg. Na tezgi je prva domaca max 300 din prodavana.
znaci corak,zakasnio sam.ja vidim svi sade pa pomisli dal je to toliko isplatljivo a vecina na otvorenom.isti slucaj i sa kupinom sad je sade svi pa ce malo verovatno da utice na cenu.videcu na jesen mozda probam malo cisto da vidim kako to ide i koliko se to isplati
 
ma sve se isplati al samo ako imas kome dobro prodati nije toliki problem u proizvodnji po meni je trenutno veci problem prodati a da budes zadovoljan
 
Baš to. Dođeš u situaciju da te kg jagoda sa branjem iskošta 50, 60, 70 din. (u zavisnosti od toga koliko je rodila, koliko si ulagao u prihranu, zaštitu i sl.), a onda je prodaješ po 60, 70, 80 dinara! Dobar i oraganizovan PLASMAN naše robe (slično je i sa ostalim voćem, ja jagoda imam samo 1ha, ostalo mi je nektarina, kajsija, šljiva, trešnja...) je nešto što nam je NEOPHODNO!
 
Mnogi se zalete I za uzgoj jagode na otvorenom, malo donacije drzave, malo povracaja,,, pa na kraju kukaju kako treba dosta uloziti, a dobra zarada je uvek pod znakom pitanja. O plastenickoj necu da pisem, jer ovde ljudi imaju dva - tri plastenika, a to po meni nije neka ozbiljnija proizvodnja da bih izvodili neke racunice.

Malo donacije, malo povracaja, malo extra povoljni krediti... a onda kad krenes - zbog ove tehnikalije NEMA donacije, zbog nekog zakasnelog roka nema povracaja, zbog kasnjenja katastra ne izvuces npr neki povracaj od opstine, zaturis neki fiskalni - pa nema ni povracaja npr za zalivanje... I onda ostanes da se ceses - sve si ulozio sam, a drzava ce da ti vrati i plati obecano, ali sutra. Ja sam recimo isprobao sve te moguce nepovoljne scenarije. :)

Generalno, drzava sve sto je smislila kao podsticaje, za sve to ima nacine da ti dobrano oteza put do njih, pa neko ce uspeti neko nece - drzavi opet lepo.. A ima i ona stara - nije kom je sudjeno vec kom je namenjeno. ;)

Ali, ne vredi da se mnogo sikiras... ne pomaze.. :) Zato je danas legao agril:
1g0sq9.jpg
:bravo:

- - - - - - - - - -

Baš to. Dođeš u situaciju da te kg jagoda sa branjem iskošta 50, 60, 70 din. (u zavisnosti od toga koliko je rodila, koliko si ulagao u prihranu, zaštitu i sl.), a onda je prodaješ po 60, 70, 80 dinara! Dobar i oraganizovan PLASMAN naše robe (slično je i sa ostalim voćem, ja jagoda imam samo 1ha, ostalo mi je nektarina, kajsija, šljiva, trešnja...) je nešto što nam je NEOPHODNO!

Video sam da ovde ima par ljudi koji rade sa staklenicima i da prodaju jagodu na malo, ali kako ostali, ovi sa otvorenog polja - je l' ima neko da ima tezge itd, pa da sam prodaje? Ili ipak svi daju kupcima na veliko?
 
Au bre kolege al ste se uskukali ja tek poceo sa proizvodnjom radim sve sa elanom ali ovih par zadnjih komentara me zabrinuse (a ja mislio malo i prosiriti zasad)
 
@ Amos Znas kako je druze, da oni bas tako daju te povracaje tek bih onda bila propast za plasman robe. I ovako je nasadjeno, kao nikada do sada, a da drzava tako daje, tek bih onda bila dzabe jagoda. Nas samo moze da spasi izvoz, sve ovo ostalo vodi u veoma mizernu zaradu.
 
Trebam jedan pametan savjet
Posto sam danas navukao foliju na 2 plastenika , dobio sam ideju da izmedju redova u plasteniku postavim neku naj obicniju pvc foliju i da po njoj naspem nekih 3 do 5 cm piljevine ( piljevina je od bora i bukve i johe ) pa bi volio misljenje o toj ideju .

Zelim da sprecim da mi trava raste izmedju redova u plasteniku , a zelim da otrove izbacim maksimalno koliko mogu , sa tim bi dobio da mi trava ne probija a jagode bi legle na piljevinu ako bi pale sa crne folije od redova .
 
Zasto bih posipao piljevinu, kada to nije neka prevelika povrsina? To mozes I motikom, kada pocne da raste trava da skines, nece ona kasnije izbijati kada se osusi zemlja.
 
Zasto bih posipao piljevinu, kada to nije neka prevelika povrsina? To mozes I motikom, kada pocne da raste trava da skines, nece ona kasnije izbijati kada se osusi zemlja.

Pa za to da ne raste trava , da ne bude blato , da ne idu puzevi jer puz preko piljevine ne moze , i tako redom , i nije bas da bude suha posto ja dosta navodnjavam i vjeruj zemlja uvjek ima dovoljno vlage , a sto se trave tice , ufffff ne znam samo odakle stalno nice , a i tu su mi stalnoradjajuce sorte tako da mi je problem ako moram kasnije da kosim sa trimerom jer se ostete jagode i budu prljave od prasine i trave nakon kosnje .
 
@ Amos Znas kako je druze, da oni bas tako daju te povracaje tek bih onda bila propast za plasman robe. I ovako je nasadjeno, kao nikada do sada, a da drzava tako daje, tek bih onda bila dzabe jagoda. Nas samo moze da spasi izvoz, sve ovo ostalo vodi u veoma mizernu zaradu.

Slazem se, stalno govorim da je bolje provesti 1 dan trazeci kupca nego 3 dana pleveci oko jagoda.. Mada treba i jedno i drugo. :)
Moj je utisak da ljudi ugl preterano ne traze bolje kupce i nacine za prodaju, vec vise prodaju onome za koga su culi da daje bar pristojnu cenu, samo da ode sto vise i da ne propada. Ne osudjujem ja to, ove prve godine cu i ja biti sretan ako bar tako prodjem. ;)

Je l' ima ovde neko da izvozi nekako direktno, tj bez da prodaje nekom trecem sto vozi za Rusiju itd?

Inace, u Svajcarskoj - ako se dobro secam - 1kg je nesto oko 6CHF, ALI samo ako ga beres sam u njivi. Oni imaju taj obicaj - samoposluzivanje, ali sa znanjem vlasnika. :) Inace je skuplje. Naravno to je cena za njihove domace jagode, nije tako lako uvesti jagodu u CH, niti oni hoce da placaju strane isto kao svoje.
 
Isto tako je u Kanadi, svo voce I povrce mozes brati na njivi, a mozes I naruciti kod gazde. Ma zao mi da pustim I ove sto rade da beru jagodu kada ja njima svaki cas treba da crtam kako da beru, kako da stavljaju u gajbe, da se malo pazi, a da ne govorim da pustis nekog iz grada da se samoposluzi. To bih bila propast.
 
Поздрав јагодарима. Да ли може након чишћења јагода да се пошприца Плавим уљем (и он је на бази бакра).. остало ми сад од купања воћки па да не бацам паре на друге бакарне препарате кад већ имам.
 
Bio moj drug u njemackoj na plantazi gdje mozes sam da beres , kaze on ja usao unutra i jeo sam jedno 2 sata , sigurno sam 2 kile pojeo , a onda sam si ubrao pola kile i to otisao i platio covjeku , eto toliko o balkanskom postenju .
Tako je drugi kolega neko vreme zivio u finskoj i kaze imas staklenik sa cvjecem , udjes , uberes cvjece sam i ubacis u teglu novac za cvjece , pokraj je cjenik , i to je funkcionisalo sve dok nisu pocele stizat izbjeglice iz juge , od onda nema sam da beres i pare se daju na ruke , he heee.

Nego hoceli sta da smeta ta piljevina izmedju jagoda , mislim da je ipak bolja nego slama.
 
Nazad
Vrh