Jagode-opšta tema

Evo ovako ako cemo da ocenjujemo onda:
Rodnost 5
Prosek neki bar kod mene je 750-850 g po sadnici. Mada kazu da moze i 1 kg.
Krupnoca 5
Prve godine bude malte ne od pocetka branja po do kraja ujednacena.
Ukus 4.
Naravno ovo sve zavisi od toga kako se radi i kakva je godina.
Malo je kisela.

Posto ja jagodu berem i prodajem kod kuce i u okolici ja ju mogu brati kada je zrela do kraja , pa me interesira ako moze usporedba sto se okusa tice , kojoj sorti ima naj slicniji okus , meni je bitno kada je zrela da je slatka , ili bar da nije kisela , :osmeh: .

Rodnost je super , meni to puno znaci kada imam malu povrsinu , tako da sto vise izvucem od njih , a kazem vecinu prodam kod kuce pa bi volio da bude dobar okus .

Ja imam prostora za sadnju maksimalno 5000 sadnica i naravno da nije isto dali berem 300 ili 500 ili jos bolje 800 grama po sadnici , a imam 2 plastenika od 37 metara duzine i 4 sirine i jos bi pravio 2 ili 3 komada pa bi volio naci sortu koja bi mi u tim uvjetima dala najbolje rezultate .

Evo ja poceo sa ciscenjem lista , i ako se sjecate da sam lani rekao da imam dosta jagode koja izgleda kao divlja , ima sitan list i plodovi budu jako sitni ili tvrdi i gorki i kiseli , sada vidim da su se te jagode skoro sve posusile , i svaka ta jagoda fakticki korjena i nema , a kada ga presjecem sav je crven unutra , mozeli kakav pametan savjet u vezi toga , ja ih sada sve takve cupam van .

Druga stvar koju sam primjetio da mi dosta korjena od jagoda viri van iz zemlje , skoro 70% iz tog plastenika , mislim da je doslo do sljeganja zemlje ali ne znam zasto , rovici su bili visoki oko 22 do 25 cm , i bili su poprilicno cvrsto nabijeni , to sam jos lani primjetio na nekim ali sada ih je vecina takvih , a posto planiram na proljece da sadim nekih 3000 komada ne bi volio da mi se ovo ponovo desava .

Moze li kakav savjet ili pomoc ?
 
Poslednja izmena:
Ne znam zasto bi virio koren, da ih ne podize neka podzemna zivotinja? Ja ih sadim sa onom racvastom sadiljkom i nema nikakvih problema. Zastitu korena u pocetku vegetacije radim sa Ridomilom MZ ili sa nekim preparatom sa Al-fosetila, dodajem insekticid obicno Pirel D, sve u KPK, i oko toga nemam problema. U svakom slucaju ako je oboleo koren treba ga iscupati i dezinficirati mesto. Gledajuci slike , te divne plodove, zanima me prihrana kako je obavljena i koliki je postotak krupnih, srednih i sitnih plodova. Mene su ubedili da prosle godine posadim Albu i Pokahontas, pa cemo videti sto ce biti, pisacu vam.
 
Ne znam zasto bi virio koren, da ih ne podize neka podzemna zivotinja? Ja ih sadim sa onom racvastom sadiljkom i nema nikakvih problema. Zastitu korena u pocetku vegetacije radim sa Ridomilom MZ ili sa nekim preparatom sa Al-fosetila, dodajem insekticid obicno Pirel D, sve u KPK, i oko toga nemam problema. U svakom slucaju ako je oboleo koren treba ga iscupati i dezinficirati mesto. Gledajuci slike , te divne plodove, zanima me prihrana kako je obavljena i koliki je postotak krupnih, srednih i sitnih plodova. Mene su ubedili da prosle godine posadim Albu i Pokahontas, pa cemo videti sto ce biti, pisacu vam.

Ne znam ni ja sta je problem , mozda se slegla zemlja od navodnjavanja ili ne znam ni ja sta , nisam imao do sada taj problem al ga sada imam pa ne znam sta je problem , uglavnom evo ocistio sam te jagod i od 1000 sadnica jedno 200 do 300 ima taj problem da se osusio zivic ili da viri van skoro do kraja a zilice su male , mozda 5 cm duzine su zile , koliko sam sada pratio na tim zivicima po vratovima od biljke ima bjeli micelium i mirisi po gljivama , mislim da je to nekakva virusna zaraza , nemaju sve te jagode al sam naisao na jedno 20 zivica sa tim miceliumom i mirisom na gljive , i sta je jos zanimljivo to mi je samo gornja trecina plastenika a doljnja nije ili je po negdje samo , a logicno je da bi trebalo na doljnjoj strani biti vise jer je niza i tu ide i vise vode .

Ja kada posadim jagode onda kroz navodnjavanje pustim ridomil gold + , i to je sva zastita korjena , al do sada nisam imao ti problema .
Sada bi volio da mi date nekakav pametan odgovor na ovaj moj problem .
 
Posto ja jagodu berem i prodajem kod kuce i u okolici ja ju mogu brati kada je zrela do kraja , pa me interesira ako moze usporedba sto se okusa tice , kojoj sorti ima naj slicniji okus , meni je bitno kada je zrela da je slatka , ili bar da nije kisela , :osmeh: .

Rodnost je super , meni to puno znaci kada imam malu povrsinu , tako da sto vise izvucem od njih , a kazem vecinu prodam kod kuce pa bi volio da bude dobar okus .

Ja imam prostora za sadnju maksimalno 5000 sadnica i naravno da nije isto dali berem 300 ili 500 ili jos bolje 800 grama po sadnici , a imam 2 plastenika od 37 metara duzine i 4 sirine i jos bi pravio 2 ili 3 komada pa bi volio naci sortu koja bi mi u tim uvjetima dala najbolje rezultate .

Evo ja poceo sa ciscenjem lista , i ako se sjecate da sam lani rekao da imam dosta jagode koja izgleda kao divlja , ima sitan list i plodovi budu jako sitni ili tvrdi i gorki i kiseli , sada vidim da su se te jagode skoro sve posusile , i svaka ta jagoda fakticki korjena i nema , a kada ga presjecem sav je crven unutra , mozeli kakav pametan savjet u vezi toga , ja ih sada sve takve cupam van .

Druga stvar koju sam primjetio da mi dosta korjena od jagoda viri van iz zemlje , skoro 70% iz tog plastenika , mislim da je doslo do sljeganja zemlje ali ne znam zasto , rovici su bili visoki oko 22 do 25 cm , i bili su poprilicno cvrsto nabijeni , to sam jos lani primjetio na nekim ali sada ih je vecina takvih , a posto planiram na proljece da sadim nekih 3000 komada ne bi volio da mi se ovo ponovo desava .

Moze li kakav savjet ili pomoc ?
Sto se tice uvenuca i sitnog lista to je trulez korenovog vrata (phytophthora cactorum) i prenosi se sadnim materijalom i javlja se na lose dreniranom zemllji.Posto i ja imam isti problem raspitivao sam se i uglavnom tu nema leka jedino preventivno ridomil gold.
 
Sto se tice uvenuca i sitnog lista to je trulez korenovog vrata (phytophthora cactorum) i prenosi se sadnim materijalom i javlja se na lose dreniranom zemllji.Posto i ja imam isti problem raspitivao sam se i uglavnom tu nema leka jedino preventivno ridomil gold.
Jos je bolji Aliet flash, nema boljeg sredstva od njega za trulez korenovog vrata, ja sam spasao jagode sa njim:ppozdrav:
 
Koliko pustate kroz sistem sredstva na koliko sadnica i sa koliko vode , meni je to krenulo lani u pocetkom 5 mjeseca i za mjesec dana je uhvatilo oko 300 sadnica max.
Ja sam pretpostavio da je to preslo putem sadnica ali sada ne mogu nista da uradim , zelim samo da sprecim da mi se to desava ubuduce .

Boomsyte : daj mi reci dali imas ikustva sa sljeganjem zemlje odnosno jagoda mi izlazi van iz zemlje , pola zila i korjenov vrat mi vire iz zemlje , rovici su bili visine 22 do 25 cm , i bas su bili dosta tvrdi kada sam ih pravio , ali ne znam razlog zasto mi se to desava , i to me bas izjeda a ne znam sta je razlog , a posto bi na prolece sadio nove ne bi volio opet da napravim isti propust.
 
boomsyte;@ voce
Ja sam se pre 10 godina bavio organskom jagodom, zengom zenganom i koliko se secam jedina sredstva koja sam koristio su humisin, armora i Wuxal. Topli savet da se manes toga:ppozdrav:





Ja sam htjeo za ukucane i sebe! Posto nemam bas nesto mnogo sadnica mozda oko 200 kom. Pa me interesuje s cim bih sve mogao prskati a da ne kupujem nikakve preparate... Ako ne moze,onda je necu ni prskati pa koliko bude bude
 
@amos
Da jer nisam radio preventivu sa njim, kada je pocelo da se javlja u krugovima na celoj parceli, tj pretezno na roxani, oprskao sam alietom i jagoda se vec sutra vratila u zivot, preporucujem prvo prskanje posle plavog sa alietom pa onda ridomil

@moja lova
Posle kog vremena si sadio jagodu, tj koliko je proslo od postavljanja bankova, neko nepisano pravilo koje ja postujem je postavim foliju, povezem sistem i minimum 5 dana pustam vodu, jer zemlja, ma koliko da je dobro zbiven banak ona mora da nalegne santin-dva. I meni se to desilo, ali sreca u manjoj parceli i sad kako ovo praktikujem, nemam sa tim problem i prilikom sadnje radnici malo vise spuste koren vrat, za pola santina i posle zalivanja sve dodje na svoje mesto:ppozdrav:
@voce
Ako zelis za svoje ukucane, onda posadi to i pospi sve sa slamom i nemoj ni da prskas.
 
Nije mi jasno sta se dogadja. Vi jos niste ni poceli sa radovima, a kod mene trava u jagodama skoro 10 santimetara. Moracu sto pre da isprskam total. Ima nesto jos cudnije. Imam mnogo crnih cvetova. Znam da ih preko zime nije bilo, tako da su verovatno od ove godine. Pored toga imam porpilicno onih pupoljaka koji se kasnije razviju u cvet.
Sve u svemu, mislim da mi je ovo vreme poprilicno poremetilo jagode i da ce cvetati mnogo ranije od prethodnih godina.
 
Nije mi jasno sta se dogadja. Vi jos niste ni poceli sa radovima, a kod mene trava u jagodama skoro 10 santimetara. Moracu sto pre da isprskam total. Ima nesto jos cudnije. Imam mnogo crnih cvetova. Znam da ih preko zime nije bilo, tako da su verovatno od ove godine. Pored toga imam porpilicno onih pupoljaka koji se kasnije razviju u cvet.
Sve u svemu, mislim da mi je ovo vreme poprilicno poremetilo jagode i da ce cvetati mnogo ranije od prethodnih godina.

Kod mene se pocelo sa ciscenjem - i jagoda i korova (koga ima ihaj haj). Jagode jos ne mrdaju, iste su kao pre zime, ali ono cega imam u izobilju su puzevi :), i to malecni, samo par cm, sakrivaju se pod korovom.
 
joker
Ja sam danas isprskao izmedju redova sa totalom ,tacnije pola zasada ,a ovih danacu ostatak.Inace sto se tice sisanja ja mislim da necu jos bar 10tak dana ,bar tako sada mislim i planiram.
 
Ne treba zuriti, jer ovo je veoma nepredvidiva godina. Tek smo na pocetku marta.
 
Ja sam vec pre 5-6 dana ocistio svu jagodu i pokrio arril folijom. Izmedju sam isprskao total.
 
Ja sam poceo u subotu da cistim al kod nas duvo neki ladan vetar pa odusto jos par dana kayu sad kisa pa kad prode onda nastavljam,nisam oprsko bakrom jer uradio sam samo 3 reda valjda nece skoditi da prskam sve odjednom kad zavrsim cistenje
 
Kao sto znate, ja sam novajlija u jagodama, ali su mi zato misevi i puzevi rodili kao iskusnom, :) pa sam hteo da pitam kakva su vasa iskustva s njima. Da li su misevi pravili nekom vecu stetu?

Meni su za sad pravili stetu samo utoliko sto dovlace okolne besposlene dzukce pa mi ovi kidaju najlon kad ih jure, ali tek ove godine stize prvi rod pa jos ne znam.
 
@ amos

Budi srecan dok je samo to, vrati se malo unazad, na forumu i videces, kakvu su meni stetu napravele, te divne male zivotinjice, koje bi ja seckao grickalicom za nokte:haha::haha::haha:
 
pozdrav svima koji se bavite proizvodnjom jagoda,ako moze neko da mi odgovori koliko mi je potrebno povrsine za 5 000kg jagoda pod plastenikom?znaci vodu imam i koliko bi mi trebalo para od prilike za plastenik,sadnice... da bih dobio barem u kolicinu jagoda za pocetak?koja sorta se najbolje pokazala?
 
@ amos

Budi srecan dok je samo to, vrati se malo unazad, na forumu i videces, kakvu su meni stetu napravele, te divne male zivotinjice, koje bi ja seckao grickalicom za nokte:haha::haha::haha:

Hm, vidim sada kako si prosao. Moracu malo jace da im pojacam prihranu sa zitom. :) Cini mi se da su se do sad smanjivali kad smo im davali otrov-zito, sa ubacivanjem direktno u rupu.

Vidim sad da si i ti sadio jednoredno prosle godine - tako sam i ja, pa videcemo sta ce biti. :)
 
Znas li ti uopste koja je cena uvozne jagode? Ako ti rodi priblizno kao na otvorenom, koju ti zaradu tu imas kada sve kupis I ulozis.
 
Nazad
Vrh