Jagode-opšta tema

Kolege kako prepoznati kad treba da se odradi prskanje protiv botritisa,

Kako prepoznati kad je to jagoda ucvetala 20-30% sta to znaci u praksi. Jer su mi rekli da treba prskati 1 put na 20-30%, pa na 50% pa na 70%?????????????????
 
Pozdrav forumasi.

Interesuje me da li mogu staviti slamu umjesto folije kao podlogu!? I sta je jalov ugar???

LP
 
Jalov ugar je stalno obradjeno zemljiste. Znaci da zemljiste se stalno obradjuje i ne dozvoli nicanje korova. Slama umesto folije nije neko resenje. Izmedju redova moze se stavljati da se spreci nicanje traveve u nekoj meri I da plod ne zaprskiva kisa, blato.
 
Pozdrav svima. Imam jedno pitanje. Jagode (kleri) sam pokrio niskim tunelima, znam da u fazi cvijetanja moram svakodnevno da otvaram tunele radi oprašivanja i smanjenja vlažnosti vazduha, ali ne znam koliko često do faze cvjetanja da otvaram tunele?
 
@voce
NEgde sam na internetu gledao da u poslednje vreme neki izbegavaju da stavljaju foliju i da malte ne cela povrsina se prekriva slamom, i da se navodno time resava skoro svaki problem koji ima na foliji, a to je ozegotine od prevelike temperature, ili ubijeni plodovi od kisa, smanjuje se trulez itd. Nisam probao, ali bi mogao jedan mali eksperiment da uradim:haha:
 
@voce
NEgde sam na internetu gledao da u poslednje vreme neki izbegavaju da stavljaju foliju i da malte ne cela povrsina se prekriva slamom, i da se navodno time resava skoro svaki problem koji ima na foliji, a to je ozegotine od prevelike temperature, ili ubijeni plodovi od kisa, smanjuje se trulez itd. Nisam probao, ali bi mogao jedan mali eksperiment da uradim:haha:

Ja sam cuo od nekih koji su arbajtovali u Nemackoj, da oni tamo mnogo koriste slamu. Neki kazu za izmedju redova, neki kazu da stavljaju i preko jagoda, a neki opet cak i umesto folija. Mada neki od tih koji su mi to rekli povremeno znaju i da slazu, pa nisam siguran sta je istina.

Inace, nisam imao pristup forumu poslednjih meseci, pa ako me neko trazio ili sam nekom nedajboze falio :) - izvin'te.

A imam i jedno pitanje - je l' ima neko da je odlucio ove godine da stavlja agril na jagodu? Ili npr da je stavljao prosle godine a sad eventualno nece ili hoce?
 
Pored moga interesovanja koliko često otvarati tunele do perioda cvjetanja takođe kao i kolegu @amos-a interesuje me da li se isplati pokriti agrilom, odnosno agrotekstilom, od nekih sam čuo da i nema nekih efekata što se tiče vremena prispjeća ali koliko može pomoći za slučaj kasnih mrazeva i kiše (u periodu cvjetanja i zrenja plodova). Hvala
 
ja ovde na forum gleda neke trodimenzionalne slike nekih rasadnika jagoda i umeđuredovi debela slama,samo jagode i slama nigde nevido golu zemlju.
 
Pored moga interesovanja koliko često otvarati tunele do perioda cvjetanja takođe kao i kolegu @amos-a interesuje me da li se isplati pokriti agrilom, odnosno agrotekstilom, od nekih sam čuo da i nema nekih efekata što se tiče vremena prispjeća ali koliko može pomoći za slučaj kasnih mrazeva i kiše (u periodu cvjetanja i zrenja plodova). Hvala

Ja sam radio sa niskim tunelima , jagoda dodje do 15 dana ranije , ali svako jutro u 7 sati otvaram tunele skoro u potpunosti i i predvecer ih opet zatvaram .
 
Ja sam radio sa niskim tunelima , jagoda dodje do 15 dana ranije , ali svako jutro u 7 sati otvaram tunele skoro u potpunosti i i predvecer ih opet zatvaram .
Jesi li otvarao od samog pocetka ili pred cvijetanje, jer ja sam ih sad pokrio i cisto sam razmišljanja da ako hoću da dobijem tih 15 dana, sada im treba malo toplote u odnosu na vanjsku temperaturu. Sad se samo pitam da li sam u pravu.

pozdrav
 
Otvaraom sam svaki dan kada je toplo vreme bilo ( iznad 15 stepeni ) kompletne , a ako je bilo hladnije onda samo negdje i negdje da se ne upare odnosno da se provjetre , a kada je krenuo cvjet onda stalno dok kod su temperature bile vece od 8 stepeni .
Tu imas drugi problem , kada ti jagoda bude u naj boljem cvjetu bude vec velika za niske tunele i ne mozes ju pokrivati , znaci ili pravi malo vislje te tunele , ili ces imati problem kao ja da kad naj bolje cvjeta ja ne mogu da je pokrijem a tada udare kasni mrazevi i ode mast u propast.
 
Ja sam pokrivao agrilom i brao sam jagodu 5 dana pre.Ali agril je pre svega da bih zastitio jagodu od mraza.Ali sam pokrivao jagodu i u maju kada sam je brao da bih je zastito od grada.U pitanju su sorte Clery Alba i faveta.
 
agril folija

da li neko zna gde je najpovoljnije uzeti agril foliju u okolini bg smedereva ja sam zvao neke i cena se krece od14,9 din sirina je 10m a gr21
 
Sto se slame tice ja je redovno stavljam izmedju banaka ali i preko folije. Jagoda uvek cista i ne trune kao kada kisa napravi uvale na foliji pa jagoda u njoj stoji i trune.
 
Pitanje za one koji su uzimali sadnice u zelenom hitu.Kada treba da se poruce sadnice za letnju sadnju,mislim do kad nije kasno?ako bi sadio recimo u avgustu.A kada u atp-u?
 
Ja sam radio sa niskim tunelima , jagoda dodje do 15 dana ranije , ali svako jutro u 7 sati otvaram tunele skoro u potpunosti i i predvecer ih opet zatvaram .

A koliku si imao povrsinu kad si to radio? Zanima me koliko ti je trebalo vremena da to svaki dan otvoris/zatvoris. Ja (tj moj otac, ali da ne govorim sad svaki put u trecem licu, ipak sam i ja tu neka pomoc :osmeh:) ima oko 20 ari koje bi pokrio sa agrilom, ali posto do sad to nije radio ne znamo koliko ce trebati vremena i koliko je obavezno da se to uradi svakodnevno.

Kad kazes "otvaram skoro u potpunosti" - skroz si sklanjao tunel sa jagode, celom duzinom, a ne samo na pocetku i kraju tunela, da se luftira?
 
Nazad
Vrh