Jagode-opšta tema

GaleLela- Pozdrav druze, zato i ovaj forum i postoji da svi razmenjujemo dobra a i losa iskustva. NIje lako vratiti se iz inostranstva u Srbiju, mada dosta to ljudi rade jer vise ni tamo ne tece med i mleko, par mojih komsija, koji su radili u Italiji po 15-20 godina u Italiji se vracaju kuci, jer ne mogu da skrpe kraj sa krajem.

@ nele nele
Kad nadjes kupce, javi i meni da probam da proguram mojih 250 000 zivica pored tebe :haha::haha::haha:. Napravi kvalitetnu jagodu i ne sekiraj se za prodaju, kupci stalno dolaze tamo gde ima kvalitetne jagode, a Kursumlija je pocela da gaji odlicnu jagodu :ppozdrav:
@Milan 87
Druze, pa jel si ziv aman, nema te ko snega u ovoj zimi:ppozdrav:
 
violeta65, lijep odgovor što se tiče kvalitetne zemlje nije problem ima za nabaviti čisti humus, Klasman, Bril čekaću još 1 mjesec i onda ću zasaditi par kojtenera za probu.
A u međuvremenu ću pronaći preko neta neko uputstvo
 
Kolege molim za savet .kako da sacuvam jagode u plasteniku jer su neke pustile cvetne grane nisu velike al se pojavile i poneki cvetic nisam ih ni sisala ni zalivala bile non /stop otvoreno al je bilo izuzetno toplo .Godinama radim jagode u zatvorenom nikad nije bilo problema a sad neznam stacu i koliko ce agril da pomogne.,
 
Zavisi koliki ce minus biti i koliko ce to potrajati. Bilo je dosta toplih dana, zemlja je topla, mogao bi agril pomoci da se ta toplota zadrzi. Problem je sto ovo nisu oni prolecni mrazevi koji traju 2-3 sata, nego minus traje danima.
 
Kolege sta mislite da li ovaj nagli sneg i mraz posle temperatura od +15 stepeni moze da ugrozi jagode?
 
Elem planiram da zasadim 65ari pa me zanima koliko bi ulaganje trebalo i koliko bi mogao maks da stavim na to...
 
Треба ти од 25.000 до 28.000 живића, то је лако израчунати. Е сада, колико пара, ту је проблем...
Као прво, цена живића. Ако купујеш фриго, треба ти око 5.000 евра, ако купујеш зелене контејнерске - око 2.500, а ако их сам правиш - око 1.500 (под условом да већ немаш чаше, већ их купујеш за ту сврху). Видиш каква је разлика у улагањима већ после прве ставке? Даље, имаш ли довољно воде, или мораш нешто да копаш, бушиш и сл., а то све кошта. Онда, колико метара имаш од базена са водом до парцеле са јагодама, да ли већ имаш пумпу или не, коју ћеш фолију да стављаш (15 до 30 дин/м, а теби треба око 4км фолије), имаш ли машину за постављање, а ако немаш, колико ће ти наплатити по метру (5 до 10 дин.), итд. Како год, у најјефтинијим варијантама мислим да не би смео да улазиш у ту причу без 5-6к евра, а ако идеш на скупље варијанте и до 10к. Нису ти улагања само живићи и постављање, прилично новца ти је потребно после тога, док не почнеш да их береш идуће године (прихрана, заштита...). Лову у руке, стегнеш којонес и - напред! Поздрав.
 
Ја сам од фриго засада Албе 2010., берба 2011. продао (нешто ми је и пропало) 950г по живићу, 2012. (друга година) продао 700г по живићу. НИКО од комшија који су садили када и ја (али контејнерске) није имао ни приближно тих 1.65кг за 2 године.

2012. сам поново засадио фриго живиће и 2013. сам продао око 600г по биљци. Међутим, изгледа да ни то није лоше, јер је та прошла година била изузетно неповољна за јагоде (поготово у пластенику).

То су моја искуства и ја се лично вероватно никада нећу одлучити за неке друге саднице уместо фриго, поготово ако имате повраћај новца. Ја сам на тај засад од 0.8ха 2012. имао повраћај од 559.000 динара.
 
Zaboravio sam da napomenem da kontejnerske sadnice moraju biti dobro odradjene i posadjene na vreme, a ne u septembru-oktobru ko sto mnogi rade.
 
Ја сам од фриго засада Албе 2010., берба 2011. продао (нешто ми је и пропало) 950г по живићу, 2012. (друга година) продао 700г по живићу. НИКО од комшија који су садили када и ја (али контејнерске) није имао ни приближно тих 1.65кг за 2 године.

2012. сам поново засадио фриго живиће и 2013. сам продао око 600г по биљци. Међутим, изгледа да ни то није лоше, јер је та прошла година била изузетно неповољна за јагоде (поготово у пластенику).

То су моја искуства и ја се лично вероватно никада нећу одлучити за неке друге саднице уместо фриго, поготово ако имате повраћај новца. Ја сам на тај засад од 0.8ха 2012. имао повраћај од 559.000 динара.


2013 ja sam na 80 ari dobio samo 210000 din , a kako stvari stoje ove godine nece biti ni toliko.
i to su cekali sa pravilnikom sve do pocetka jula, kad je vecina vec odavno dala kaparu za frigo sadnice. Ma da kad bolje razmislim od koga je i to je vise nego dovoljno :off_topic::osmeh:

PS. sa sadnicam sam vise nego zadovoljan od 32000 samo 150-200 se nisu primile, a u zimu sam usao sa 4-5 bokora svaka .
tako da se nadam punom rodu ove godine
 
u kompenzaciji sam dobio oko 300 ovakvih saksija pa me interesuje... posto u plastenicima uvek imam mesta uz foliju plastenika.... gde po obicaju se javlja korov... da li bi bilo dobro poslagati saksije sa zivicima celom duzinom.... navodnjavanje bi bilo sa okitenom na koje idu ubodne kapaljke sa svojim crevima....
eee da dimenzije su precnik 32,a dubina 30....
 
@najob

Ne vidim razlog zasto da ne probas, ionako nije velika kolicina, probaj po 2-4 sadnice u jednoj saksiji i naravno u supstratu, pa nam javi kako je uspelo:ppozdrav:
 
Zaboravio sam da napomenem da kontejnerske sadnice moraju biti dobro odradjene i posadjene na vreme, a ne u septembru-oktobru ko sto mnogi rade.
Dali se na vreme podrazumeva prva polovina avgusta ili moze i u drugoj polovini??Kako se tebi pokazala roxana u 1-2-3 berbi?


Ja sam kontaktirao Milosa K. iz zelenog hita za ovu godinu ce imati Albu-aziju i roxanu.Tako da cu najverovati nije uzeti te asortiman.Zanima me kako funkcionise placanje kod njih ako neko ima iskustva neka napise.Jel ide kapara i kada se placa rest?
 
Poslednja izmena:
Te saksije imaju 7-8 litara tako da komotno mozes posaditi 4 sadnice. Samo obrati paznju na zagrevanje saksija. Crne su pa mogu jako da se zagreju, sto u kombinaciji sa visokom vlaznoscu supstrata moze dovesti do toga da se skuvaju.
 
Kako su davali, po površini, ili broju živića, nisam pratio prošle godine?

Davali su po zivicu, pa 30% od ulozenog.
A naprimer ako ove godine sam proizvedem sadnice u startu sam u plusu 6400e,na 80 ari(32000sadnica), a to je 200 g prinosa po sadnici ako racunam da je prosecna cena jagode u sezoni 1e.
Sad da li se to isplati nisam ni sam siguran. ja sam trenutno pripremio jos jednu njivu od 1h, samo duboko oranje , pa cemo sve ostalo videti krajem maja.
 
@galelela
Kontejnerske su malo tolerantnije na rok sadnje ali ipak najbolje posaditi do polovine avgusta.
Sto se tice placanja, obicno pri ugovaranju ide jedan deo avansno a ostatak pri preuzimanju. Ja sam od njih uzimao neku malu kolicinu i platio pri preuzimanju.

A za roksanu sam vec pisao. Ja nisam zadovoljan. Ukus i slast nisu nesto posebno, mekana je i ima zelen i tvrd vrh kao kod marmolade. Vadi je jedino krupnoca. Kod mene je prve godine sve bilo ok ali druge godine nikakva. Em sitna, em nesto krzljava, uzas. Sve isto radjeno kao kod drugih sorti. Da li je doslo do nekog stresa tokom letnjih vrucina ili sta vec, nemam pojma. Mada cujem da su drugi zadovoljni.
 
Poslednja izmena:
Hmm dao si me u dilemu za kasnu sortu,ali ajd opet da prelistam forum jos jednom(Jesi li to imao frigo lose u drugoj godini?)...neko je spomenuo arosu, al ajd da ne smaram previse imam jos vremena do konacne odluke.
 
Zeleni hit: 50% pri naručivanju (maj, jun), 50% pri preuzimanju (početak jula).

Što se Roksane tiče... Ja sam je prvi put sadio 2012. Znači, brao sam je 2013. Dosta je bujna, veoma rodna, krupnih plodova. Nema neki ukus, kisela je, ima zelen vrh kako je Neša već napisao. Mora da se radi OZBILJNA zaštita. Osetljivija je na trulež, plus jako puno lišća, tako da je potrebno više litara pri prskanju nego obično.


esapy8a6.jpg

qy2ujy2e.jpg

y3yza9e3.jpg

ehypevar.jpg

bapupu6a.jpg

9udaju7u.jpg
 
Nazad
Vrh