Izvodjenje pilića prirodnim putem - nasadom kvočki !

Prošle subote sam stavila pod kvocu 4 zelena jaja i 5 običnih belih. Ako bude kako teba poslaću Vam slike da se malo hvalim. Može li mi neko reći kakve su boje ti pilići iz zelenih jaja, kakve su boje te koke. Pitam jer prošle godine nisam uspela da ih izvedem. Živo me zanima je na internetu sam videla kao te koke ali su iste kao talijanke. Ja imam 2 ali nose obična bela jaja.
 
E evo mene opet. Uspela sam da izvedem 14 pilića iz zelenih jaja. (normalno pomogla mi je tu moja kokoci). Juče jedno danas drugo jaje su mi te moje sada već mlade koke pronele. Nisam ih slikala jer neznam da ubacim sliku na forum ali ako bude kako treba i neka se naproleće raskvoca od ovih matorki opet zelenbaći idu na nasad.
 
img20150404170122.jpg
Nasađena 31.03
 
Jedno pitanje za poznavaoce kvocki. Nabavio sam pilice iz inkubatora,(domace pilice) ali sam cuo od nekih ljudi da pilici koji se izlegu iz inkubatora te koke se ne mogu prokvocati. Pa da pitam jel to tacno ili nije? hvala
 
Raskvocavanje najvise zavisi od sorte zivine.... neke su prosto sklonije.... recimo ja imam mesance domace....(nisu u cistoj rasi) i primetio sam da se somborske kaporke cesce raskvocavaju od klasicnih... mislim obe su mesane(sestre,samo sto je izgledom povukla na tu stranu...) i prosle godine se 6 njih sa cubom(kaporki) raskvocalo... i samo jedna bez...(inace imam duplo vise bez cube...)
A sve su iz inkubatora
ove godine imam starije koke od prosle god(koje su bile kvocke) iz inkubatora i nove koke(od mojih pilica izvedene i odgajene pod/sa kvockom) Ali ni jedna se jos nije raskvocala....
:(
Tako da nema pravila.... otprilike sve zavisi od uslova.....(hrane smestaja,velicine i broja gnezdara....kao i vremenskih uslova-temp i duzina dana)
Svilene,jarebicarke,cirke i jos neke sorte sam cuo da su odlicne kvocke...
 
U pravu si,sve zavisi od uslova. Nabavio sam iz hobija domace pilice pa bi volio kad odrastu i da se koja raskvoca.Hvala u svakom slucaju na odgovoru :ppozdrav:
 
Ja sam ih nabavio da mi ciste deo dvorista od trave.... ne mogu vise da kosim,a i taj deo mi je nasipan shutom pa kamenja,cigle... samo trava raste:) i onda se pocele raskvocavati...i onda vidis kvocku kako seta pilice...i cela prica mi se svidela, pa prosirio jato....Pa onda izucavao literaturu....:) i sad sam nabavio i patke a morke,guske i curke(po par komada su u planu)
 
Lijepo je to,ja volim zivotinje i zato sam ih i nabavio,a imam u planu nabaviti patke i fazane
 
Poslednja izmena od urednika:
Odviji u posebnim prostorijma ove dve kvocke. Nikad ali nikad ne stavljati dve kvocke jednu pored drugu, bar u mom kraju je to nepisano pravilo.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
 
Ne mogu one jedna do druge nikako, gnezda su razdvojena, samo se ne vidi jer sam slikao iz pticije perspektive.
 
Ali cuju jedna drugu, prosle godine mi se kvocka podigla u 3. nedelji zbog kokosaka koje su bile blizu gnezda. Stavio sam je u kos pokrio je i pustao ujutru i uvece, u medjuvremenu uzmem nosilje sa farme a one naplasene pa se krile od petlova i drugih koka i nasle mesto oko kosa i kvocka se uznemiri poce da ustaje da siri krila i izbacio sam 12 uginulih pilica u jajima. Komsika je u velikoj prostoriji u jednom kraju stavila jednu u drugom drugu kvocku i zajedno su izlegle nekoliko pilica.
 
img20141229122850.jpg

Ovako izgleda gnezdo u kojem leze, sad sam stavio jednu dugacku dasku da ne ulaze druge kokoske kod njih. A i prethodnih godina su tu lezale i sve je bilo ok. Jedne godine sam cak imao da su dve lezale jedna pored druge, samo sto su im gnezda bila pregradjena ciglama, i sve je bilo ok. Po mom misljenju bitno je da ne mogu druge kokoske kod njih u gnezdo, a kvocke se nece medjusobno dirati. Mada sam nezadovoljan kako ove dve leze, stalno im viri neko jaje, a nemaju puno, crna ima 15 a zuta 13 jaja. ::samo bes::
 
E onda mozda zavisi od temperamenta kokosi u mom kraju su malo ostrij :) oce i prst da odkinu
Ja uvek stavim jedno do dva jaja manje ako mogu 14 da stanu stavim 12 bolje da ima prostora da ih okrece i lepo pokrije.
 
Nema veze do kraja, sve zavisi od gazde, moje su sve pitome, jedu mi iz ruke, i kvocke nece da me kljunu. A opet kod jedne moje komsinice su divlje ko djavo. ::namigivanje::
 
Imam jedno pitanje:
ispod kokoši sam stavio pačja jaja za vikend bi se trebali leći
pa mi rekao susjed da bi ih svejedno trebao špricati bez obzira što su pod kvočkom a ne u inkubatoru
pa sad nisam pametan dal ima tko iskustvo sa time da podjeli
 
Danas se zavrsilo izvodjenje i rezultati katastrofa. 2 kokoske 26 jaja samo 7 zivih pilica a mozda jutro docekaju 6 kom. 3 razbijena i 2 ili 3 mucka, 3 zgnjavena ostatak su mrtva pilici u jajetu.
Zanima me jel neko zna zasto pilici uginu unutar jajeta?
 
Moze biti da je od velike vrucine. Ja sam ovu zadnju kvocku podizao i po 3-4 puta na dan i svi pilici se izlegli. Kako mogu da uginu zbog hladnoce mogu isto i od toplote.
 
Nazad
Vrh