Izvodjenje pilića prirodnim putem - nasadom kvočki !

@MilanM
ima smisla stavljati manje jaja. I tako se sa nekoliko nasada može napuniti poveće dvorište. Možda sam pogrešio u tome što sam nasadio matoru žutu bramu koja je bila dosta nervozna a izvesno vreme ležala na prazno.
 
Ove godine sam izveo 2 kvacke jedna je od 12 izvela 11 jedno je u prvih 24h uginulo nije se lepo formiralo imalo je zumanca na trtici i pe 2 nedelje mi je od 10 prezivelih jedno sa 35 dana uginulo iz cita mira nisam ga ni primetio da je bolesno. Druga koju sam nasadio je bila manja kokoa i ima polomljenu nogu zeznuo sam se i stavio sam 13 jaja prvo sam stavio 10 i vidim ima jos malo mesta pa rekoh jad da stavim jos 3 jaja od nosilja starih oko 9meseci i to mi je napravilo na kraju da 6 jaja bacim 7 se izvela opet jedno uginulo u prvih 24h. Dao sam komsiki jednu vecu koku i ona izvede samo 7 pileta 2 mucka a u 4 ili 5 jaja je bilo pilica ali su imali na trtici dosta zumanca i uginuli su u jajetu, ne znam zbog cega se to desilo? Kaze komsika kokoska je mnogo malo ustajala pa je morala da je izbacuje i da mesa jaja rucno mozda je to razlog nisam pametan.
 
Ajde jedno pitanje našem stručnjaku @robins: koliko se na dan jaja provetravaju u inkubatorima? Ja sam kvočku skidao na pola sata na dan kada je spoljna temperatura bila preko 20C. Jaja je polupala negde 18. dana i čini mi se da je ljuska bila previše mekana.
 
Kod novijih inkubatora ventilacija je dobra tako da nema potrebe za provetravanjem jaja a kod starijih mašina postoji jedno pravilo da se jaja provetravaju svakog dana onoliko minuta koliko su dana stara jaja ali da temperatura u prostoriji bude preko 25 stepeni. Kad su visoke temperature od preko 30 stepeni i mi znamo da pootvaramo inkubatore i da tako ostanu i po sat vremena jer se smanjuje količina vode za hladjenje a od viška kiseonika može biti samo koristi. Opasno je otvarati dugo inkubator zimi kad je niska temperatura jer se na ljusci javlja kondenzacija i to može da zatvori pore na ljusci kroz koje pile diše. Što se tiče debljine ljuske tu je bitna hrana i kvalitet kalcijuma a kod novih hibrida priplodnih jaja je i cilj da ljuska bude tanja i da pile lakše izadje iz jajeta na kraju procesa inkubiranja. Ovo se odnosi na izvodjenje u inkubatorima i takva jaja nisu pogodna za nasadjivanje kvočki jer se lako razbijaju kad ih kvočka nogama okreće. Za nasadjivanje se koriste jaja od domaćih koka koje idu po dvorištu a i pred skupljanje jaja za nasad je dobro da im se dodaje stočna kreda, DKF i malo grida (sitan beli kamen) u hranu zbog poboljšanja kvaliteta ljuske. Za kvalitet ljuske je bitna i starost koka jer mlade koke daju jaja sa kvalitetnijom ljuskom sa sitnijim porama a starije koke imaju lošiju i tanju ljusku i kod nje su pore mnogo veće pa je i isparavanje vode iz jaja veliko. U tim slučajevima bi trebalo povremeno jaja prskati sa vodom ali sa finom fajtalicom da bi kapljice bile što manje. Tako se sprečava preveliko isparavanje vode iz jaja a to može biti razlog za zalepljeno žumance po periju.
 
Možda kao rezime:
-pilad zasad guram starterom za priplodnu živinu (po izleganju su dobila prekrupu ali tek pošto su se sve napile blagim čajem od kamilice) jbg. tako me baka učila.
-od postavljanja fotografije cca 3 dana u toku je intenzivno zaperjavanje, znači hrana odgovara. Povećali masu za oko 10-15%.
-sve ovo je planirano za hobi-ekstenzivni uzgoj, znači kad pronose a pred nasađivanje negde na proleće treba povećati unos kalcijuma
-ne stavljati puno jaja, jelte hibridna su krta pa kvočka polupa i paziti na vlažnost i temperturu kod ovih rokenrol kvočki
-i na kraju kvočku zagnjuriti u bure vode da odustane od svih tih gluposti jer..., sad mi reče komšija da ima inkubator ::samo bes::
 
Po meni najbolja majka za lezanje na jajima je cvrcinka, jer mozes vaditi pilad ispod nje i ubacivati nova jaja kao u inkubator... rece jedan moj komsija.
A ja kada nisam uspeo da nalegnem kvocku vise od pet dana i kada mi je curka po izvodjenju cucrica pocela da ih ubija, kupio sam inkubator od 250 kom jos 1987 godine i danas ne razmisljam o prirodnom izvodjenju zivine.
I stvarno od tada sve da saberem bilo je samo par slucajeva da se neka koka raskvoce...
Ali zanima me STRUCNO da mi neko objasni u kojim uslovima kokoska se raskvoce to jest pocne da lezi na jajima i sta to uslovljava da od 30 koka samo jedna ili dve pocnu da leze na jajima nekolko dana a onda ih napuste...
 
Dok ne stignu stručnjaci, malo sam se iznad zezao ali moje iskustvo sa bramama je bilo sledeće:
kao dobar primer za objašnjenje je baš ta "sorta" (gledajući biološki i feno i genotip) koja kao rasa je nastala ukrštanjem i vuče neke karakteristike divlje kokoši. Pod tim mislim na borbenost, rasnostasnost i urođeno naginjanje na majčinstvo (naspram nekih hibrida modernih kokoši). Nažalost dok mi je moje malo jato stasalo preko noći mi je sem 1 petla i 1 koke sve pokradeno. Znači, sad će me možda iz žviždati, sve zavisi na koju stranu je hibridizacija otišla. Ta jedna koka mi je čim su se dani produžili i temperatura mereno u podne vagnula preko 22-25 se raskvocala. Što se tačno poklapa sa običajima ptica u divljini. Kao strastveni pecaroš sve ovo primećujem i potvrđujem. Ovo je znači osnova dalje neću da smaram. I ta sad već matora koka mi je kako god, izvela piliće. A od ovih (New Hampshire) ako bog da da narastu, jaja će ići u inkubator ili kod suseda pod belu bramu. Toliko.
 
Da malo osvezim temu, poceli pilici da se izvode ali imam problem sa tvrdom ljuskom cujem pile kako mrda i cijuce unutar jajaeta ali nikako da probije ljusku dal je pametno pomoci tj. razbiti ljusku bar da ima vazduha
 
Ne diraj ti nista,zna kvocka svoj posao xD,barem je tako kod mene,na blagovesti sam nasadio i gusku,mislio sam da joj podmetem neko jaje od domacih koka ali nisam :(
 
Probao sam jedno zeleno jaje da razbijem i nisam uspeo mnogo je tvrda ljuska, ova ostala sto se nakljucala malo sam im skinuo ljusku i tako otavio,za svaki slucaj sam ostavio upaljeno svetlo i obilazim ih na sat, dva.
 
Jer si probao da jaja od tovnih nasadis?kod mene u komsiluku bilo slucajeva da pronesu tovni
 
na zalost nisam docekao da pronese koka, cuvao sam je i jesenas mi uginu imala je najmanje 5kg, komsika svake godine ostavlja najsitnije tovne kokice i one pronesu ali snose krupna jaja sa 2 zumanca
 
Kod mene "najezda" raskvocavanja pa mi je problem da sacuvam jaja za konzum.Umeju da se sakriju i samo vidis,izlazi sa pilicima.Tako sam zimus, jedno jutro zatekao kvocku sa 9 pilica u snegu.
 
hahaha,ma sakupis jaja i nasadis,kada bi meni proneli tovni,ja bi to u inkubator odma,imam u nameri da napravim jedan,mislim napravice moj brat samo da nadjemo termostat
 
Vec imam 5 nasadjenih a jos 5-6 leze na polozima.Neznam ni sam koliko dugo imam inkubator za 100 jaja,ali sam ga koristio samo za prepelice, jer od kvocke nema boljeg i jeftinijeg inkubiranja.
Termostat maruci iz Leskovca(procitaj temu o inkubatorima).Ako me nadjes adresu poslacu ti na pp.
 
to je tacno nema bojleg inkubatora od kokoski, ova moja sto lezi je mala pa sam joj stavio samo 8 jaja posto mi vise i ne treba, jos je i copava ali mnogo lepo lezala, jednu kokosku sam dao komsiki kako vreme otopli raskvacace se sve cesce
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]Ova mala, sakrila se, izvela 17 kom.
 
Sta radite sa tolikim pilicima? Meni se do sada tri raskvacale jednu najmanju nasadio sam za sebe od 8 jaja izlegla 7 zivih 2 sam dao u komsiluku, treba to ishraniti. Jel dajete kokoske po komsiluk i ako dajete kako to naplatite?
 
Nazad
Vrh