Izvodjenje pilića prirodnim putem - nasadom kvočki !

SIMOVIC

Član
Učlanjen(a)
22 Jun 2010
Poruka
440
Pa ovako,dobar deo poklonim prijateljima,jedan deo odnesu predatori a resto ostane.Imaju dosta prostora (slobodne) pa je utrosak hrane znacajniji samo zimi kada padne sneg.Kod nas ima dosta pasa lutalica pa "rashod" i kod odraslih nije mali,tako da to nadoknadim sa vecim brojem izvedenih pilica.
Inace cena na pijaci,domacih pilica, je od 40-100 din,zavisno od starosti pilica.
Zaboravih da kazem,troskove pokrivam prodajom jaja(za konzum),gajim kaliforniske gliste pa je utrosak zrnaste hrane u odnosu na broj koka veoma mali.Koncentrat ne koristim cak ni za pilice osim ako se izvedu zimi.

Poslednja izmena:

MilanM

Član
Učlanjen(a)
25 Dec 2010
Poruka
1.015
A pa to onda objasnjava toliki broj izvedenih, kod mene u kraju po selima ljudi slicno rade imaju velika dvorista i ispuste pa i ne broje pilice ali kod mene u kuci se uvek vodio red o broju pilica i odraslih jedinki, pokojni baba i deda su uvek kontrolisano izvodili tako i ja sada.

MilanM

Član
Učlanjen(a)
25 Dec 2010
Poruka
1.015
Upravo tako ako bi ih pustio u prednjem dvoristu ispred kuce ocistili bi sve iz baste a i bilo bi izmeta na sve strane :)

SIMOVIC

Član
Učlanjen(a)
22 Jun 2010
Poruka
440
A nikako ispred kuce,ja ih ne pustam u dvoriste ispred kuce,iza kuce imam vise od 1h prostora i to im je vise nego dovoljno.

MilanM

Član
Učlanjen(a)
25 Dec 2010
Poruka
1.015
Opa 1h, malo li je tu moze da se cuva svakva zivina jos da ima nekoliko oraha i jos po nekih vocaka pa da pravi ladovinu i stiti od grabljivica sa neba ne treba im nista vise. Ja iza kuce imam ogradjeno nekoliko 10m2 2 oraha i jabuku tu su kokoske pustene i uzivaju ali bogami i pojedu mesecno njih 18 oko 30kg kukuruza, pola dzaka stocnog i ko zna koliko im trave naberem.

472

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2009
Poruka
622
Moja baba je govorila da ne treba pomagati pilicima pri izleganju jer ono pile koje samo ne može da se izleže nikad neće valjati...ima i naučne logike u toj staroj paorskoj mudrosti.
Sumnjam u problem da pile ne može da probije ljusku...jaje od morke je mnogo tvrđe ljuske a malo morče je još manje od pileta i uspe da se izleže....neke stvari jednostavno treba ostaviti majci prirodi da sama napravi selekciju.
Ali....uzimajući u obzir sve prednosti inkubatora...predivan je osećaj kad podignete kvočku a buljuk malih pilića u gnezdu...fotografisacu moje kokinkine kad se izlegu pa ću okačiti:ppozdrav:

Poslednja izmena:

SIMOVIC

Član
Učlanjen(a)
22 Jun 2010
Poruka
440
Baba ti je tacno govoirila ali ako je kvocka u zatvorenom prostoru,treba jaja par dana pre izvodjenja "kupati"(navlaziti,poprskati vodom).Lakse se izvode,moje kvocke ujutro ustanu,protegnu noge,uzmu hranu i vodu,prodju kroz rosnu travu i vrate se u gnezdo.Izvodjenje je 100%,dok' kod kvocki u zatvorenom ili u inkubatoru ima pilica koji teze izlaze .

dubansr

Član
Učlanjen(a)
28 Jul 2011
Poruka
1.080
Ja sam nasadio gusku koja nece da sidje sa jaja,non stop lezi,pa sam morao hranu i vodu da jos stavim odma pored gnezda :D

472

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2009
Poruka
622
Pa naravno. nikom nije lepo u zatvorenom prostoru...i moje kvočke kokinerke a i ćurke svaki dan izađu napolje, pasu travu, obave fiziološke potrebe, istegle se, jedu, piju, kupaju se u pesku i slično...i nikad nije bilo problema sa izvođenjem.... prošle godine od 60 ćurećih jaja bilo je 54 ćureta, dakle 90%.
Onaj ko voli životinje treba da shvati da su kvočke "dame u drugom stanju" i treba sa njima postupati sa dosta takta....neke ustaju same da jedu i obave fiziologiju a neke moraš dizati jer bi uginule na gnezdu od gladi (ćurke pogotovo).
Dobar petao, dobre koke i strpljiv i pametan gazda je recept za uspeh...:ppozdrav:

SIMOVIC

Član
Učlanjen(a)
22 Jun 2010
Poruka
440
Ja juce da uslikam koke na pasi,kad tamo nijedne samo ovce al ajd' da vam pokazem pa cu drugi put i njih navatati.
[/URL][/IMG]

Pcelica Lena

Novajlija
Učlanjen(a)
11 Maj 2012
Poruka
4
Postovanje dobri ljudi. Nova sam kako na forumu, tako i u cuvanju domacih (seoskih) koka. Moje jato je malo; ima 3 koke od nekih godinu ipo, jednog pevca oko 2 godine starog i 3 mlade koke golosijanke, trebale bi proneti za mesec dana (medjutim od te tri golosijanke, cini mi se jedan je petlic). Sve koke imam od aprila meseca.
E sad mene zenimaju ove tri starije koke, kako da prepoznam ako se neka raskvoca? Kako se ponasaju tada? I da li postoji mogucnost da se neka od njih ovog leta raskvoca s'obzirom da su, kao sto rekoh, tek od aprila kod mene?
Hvala unapred na odgovoru i pozdrav za sve :)

Duško58

Član
Učlanjen(a)
1 Dec 2010
Poruka
12.424
Dobro nam dosli Leno. Lako cete prepoznati koku koja se raskvoca posto se ponasa drugacije od ostalih koka i stalno ce da lezi na gnezdu.

Pcelica Lena

Novajlija
Učlanjen(a)
11 Maj 2012
Poruka
4
Hvala vam puno, ja pretpostavljam da ce poceti da lezi duze, ali nisam sigurna bas, pa vas zato pitam.
Javicu kad budu neke promene. :)

nju-viliđ

Član
Učlanjen(a)
19 Maj 2010
Poruka
863
Imam doma koke nesilice i one onako kako koja se raskvoca,ali to prođe za 4-5 dana.
Međutim ova jedna kvoca već dva tjedna i prije tjedan dana sam pod nju stavio eto reda radi 10 jaja, pa neka se gospođa veseli.
Možda i bude nešta :)

nju-viliđ

Član
Učlanjen(a)
19 Maj 2010
Poruka
863
Ma ali znate da nesilice baš nisu neke kvočke.
One nisu sjedilice i to. A ova se ne miče stalno sjedi. To mi se još nije desilo sa nesilicom.
Vidjet ćemo za 20ak dana

Pera NS 91

Član
Učlanjen(a)
27 Feb 2012
Poruka
797
A evo i ja da se pridruzim temi za kvocke,meni jedna kvocka pre 4 dana izvela pilice doduse samo 7 komada,od 15,a druga vec lezi odavno a od nje ocekujem prvog aprila,jeste da je svilena koka u pitanju ali zato lezi ko luda stavio sam po nju 9 jaja od Talijanki ,pa sta bude....

Vrh