IPARD fondovi EU

Kazu da su poslednji put po pitanju EU ekoloskog standarda u igri bili motori stage IV i stage V.
Za sada nema zvanicnih informacija da ce se pravilnik menjati jer jos uvek nije objavljen Javni poziv za IPARD.
Konsultantska kuca sa kojom sam razgovarao kaze da ne ocekuju promenu pravilnika po tom pitanju.
 
Meni takodje rekose u psss da ce prsvila igre ds se znaju kad izadje javni poziv.
A ti mozes pitati te konsultante zs koje traktore su ljudi aplicirsli do sads.
 
Cene su prava sitnica, ja što sam čuo raspon cena je od 65-90k+ pdv,ali to će nam tačnije napisati oni koji se konkretno raspituju.
 
Ovde jedini spas je podneti na žensku osobu ispod 40god. Ne vidim nikakvu pomoć na ove cene, i jos je referentna opet upitna. Jel daju sad pare unapred, ili ništa od toga?
Claas i JD od 120-130 u osnovnoj opremi, što ja smatram da je klot za traktore takvih brendova, cena je nesto jača od 90 000e+pdv.
 
I koliki je % povrat na celokupnu igranku 30-40-50%?Koliko agencije naplacuju svoje usluge ako traktor kosta npr 80k+pdv?
 
I koliki je % povrat na celokupnu igranku 30-40-50%?Koliko agencije naplacuju svoje usluge ako traktor kosta npr 80k+pdv?
10-40-50, 10 kes, 40 kredit i 50 povrat od cene sa PDV-om. Inicijalno agencija 300e za prvi krug ako ne prodjes dalje nista ako prodjes ide biznis plan i tu nzm koliko uzimaju za to ali posle kad ide realizacija msm da 5% od ukupne sume uzima agencija..
 
I koliki je % povrat na celokupnu igranku 30-40-50%?Koliko agencije naplacuju svoje usluge ako traktor kosta npr 80k+pdv?
Povracaj bi trebalo da bude 70% ako imas ispod 40 godina, i 60% ako imas preko 40 godina.
Stim sto ovog puta imas avans od 50% od ukupnog povracaja (sto znaci, 50% od ovih 70%). Zatim sve finansiras sam, i posle realizovane investicije, podnosis zahtev za tih drugih 50% tj drugi deo od tih 70%.

Znaci ako traktor kosta 100 dinara, prvo oduzmes pdv. To je znaci 80 dinara. Od tih 80 dinara, ukupan povracaj je 56 dinara (70%). Odmah dobijas avansno 56:2 = 28 dinara, i posle realizovane investicije trazis povracaj za jos 28 dinara.

Suma sumarum, platis 100 dinara, dobijes nazad 56 dinara
 
Još ako te ocepe za refrentnu cenu a nisi u PDV bude to dosta skupo na skup traktor +3-5 % agenciji.
Drugar je na Arionu imao nisam siguran milion okruglo ili 10K eura okruglo razlike u refrentnoj ceni.
 
Ta kalkulacija vazi samo pod uslovom da referentna cena traktora, za koji konkurises, bude kao i cena koju si ti platio . U prvom krugu iparda vecina nas je zbog referente cene dobila manje.
Da bude jasnije, na primeru sto je naveo kolega markokg1982, mi smo platili 100, a dobili 40 din.
Neki su prosli bolje, a neki i losije.
Nigde nikada zvanicno nije objavljeno ko je koliko realnih procenata dobio i koji su bili kriterijumu za referentnu cenu.
 
Povrat na ukupnu sumu traktora (bez uračunatog pdv-a) je realnih ~ 45%, mada sve zavisi od referentne cene, može biti mozda visi, ali pretežno je manji.
Cena usluga agencije zavisi od jedne do druge, pretežno su alave, ali ima i realnih.
Ali za cene traktora nemam reči...
 
I da li je stvarno neki najeb taj Ipard? Da li gazdinstvo mora imati posebnu prostoriju za hemiju, kontejner za odlaganje prazne hemije, ugovor sa nekim da mu odnosi otpadna ulja i maziva, ugovor sa vulkanizerom, sa praonicom, sa mehaničarkom radnjom zbog opravki i servisa vozila, atestiranu pumpu za točenje goriva i još koje šta što nisam naveo? Da li ste imali poreske inspekcije vi koji ste u pdv i koji ste prosli na tom Ipardu?koliko godina nakon realizacije traju te neke kontrole?
 
Prostoriju za hemiju moras imati da, da bude od cvrstog materijala, cigla, blok i slicno a povrsine par kvadrata sa vratima koja imaju katanac i unutra dovoljno jedna drvena paleta na koju lagerujes praznu ambalazu.
Ugovor o odnosenju prazne ambalaze i motornog ulja moras imati.
Moras voditi knjigu polja sa akcentom koju hemiju i u kojoj dozi koristis.
Ugovor sa perionicom i vulkanizerom moras imati, ali vise fiktivno.
Ugovor sa mehanicarom i atest pumpe nisu nam trazili, moguce da su i to uveli, a o tome najbolje znaju agencije.
Kontrole traju 5 godina. Nama su bili pre kupovine i posle kupovine traktora, a po ugovoru stoji da ce jos najmnje dva puta dolaziti.
Nismo u PDV-u
 
Tu knjigu polja treba da imas za neki period pre ulaska u taj program ili tek od ulaska u to Ipard kolo?
 
Tek kada udješ u Ipard kolo...
Ništa specijalno, obična sveska gde pišes sve parcele koje si prijavio u trezoru. Navodiš vrstu useva, broj parcele, kada i sa kojom hemijom si prskao, vodeći računa da je aktivna materija i količina koju napišeš propisana za navedeni usev (sa čim si stvarno prskao ostaje tebi na savest)
 
Nazad
Vrh